کد خبر : ۳۴۶۵۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نابودی سلول های سرطان لوزالمعده با داروی سنگ کلیه

مطالعات جدید محققان دانشگاه کلمبیا نشان می دهد یک داروی درمان سنگ کلیه که به تازگی ساخته شده است، سلول های سرطان لوزالمعده را گرسنه نگه می دارد و منجر به نابودی…

نابودی سلول های سرطان لوزالمعده با داروی سنگ کلیه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش یکشنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، سلول های سرطانی مانند سایر سلول های بدن برای بقا به مواد مغذی و انرژی نیاز دارند؛ بنابراین زمانی که مواد غذایی مورد نیاز در اختیار این سلول ها قرار نگیرد، از بین می روند. همین رویکرد منجر به توسعه روش های درمانی جدید برای سرطان شده است.
مطالعات جدید محققان دانشگاه کلمبیا نشان می دهد این داروی درمان سنگ کلیه که به تازگی ساخته شده است، اسیدآمینوی لازم که غذای اصلی برای رشد تومور است را در اختیار سلول سرطانی قرار نمی دهد و در نتیجه سلول از بین می رود. مراحل اولیه این روش در مدل های حیوانی موفقیت آمیز گزارش شده است.  
پانکراس (لوزالمعده) غده پهن و درازی است که در بخش فوقانی شکم قرار دارد. غده پانکراس هم برون ریز و هم درون ریز است؛ یعنی ترشحات آن هم مستقیما وارد جریان خون می شوند و هم برای هضم پروتئین، چربی و کربوهیدرات، وارد روده می شوند. غذا به محض ورود به روده کوچک، توسط آنزیم های ترشح شده از پانکراس و اسید معده، هضم می شوند.

آنزیم های پانکراس با وجود هضم چربی و کربوهیدرات، هیچ آسیبیبه پرز و دیواره روده وارد نمی کنند. بخش اعظم هضم چربی، پروتئین و نشاسته، به عهده آنزیم های ترشح شده از پانکراس است. یکی دیگر از مهمترین وظایف پانکراس، تولید انسولین است که سبب کاهش قند خون و تولید انرژی از آن می شود. سرطان پانکراس یکی از کشنده ترین انواع سرطان است. تومورهای پانکراس در مقابل انواع دارو بسیار مقاوم هستند و درمان آن بسیار دشوار است.
سرطان پانکراس یازدهمین سرطان شایع در مردان و نهمین سرطان تشخیص داده شده در زنان است. ۷۱ درصد از مبتلایان به سرطان پانکراس در اولین سال تشخیص جان خود را از دست می دهند. این سرطان در مردان شیوع بیشتری دارد. سیگار، اضافه وزن، دیابت، و سن از مهمترین عوامل خطر بروز این بیماری هستند.
نتایج این مطالعه در نشریه Science منتشر شده است.

کلید واژه :

نابودی سرطان لوزالمعده

،

داروی سنگ کلیه

،

درمان سرطان لوزالمعده

،

سرطان لوزالمعده

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha