کد خبر : ۳۴۶۴۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ویروس کرونا تا هشت متر در هوا حرکت می کند

یکی از محققان مؤسسه فناوری ماساچوست در مطالعات خود روی پویایی ذرات و مولکول های ناشی از سرفه و عطسه بیماران مبتلا به کووید 19 دریافت که این ویروس در هراندازه ای قادر است 8 متر در هوا پرتاب شده و معلق بماند.

ویروس کرونا تا هشت متر در هوا حرکت می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یکی از محققان مؤسسه فناوری ماساچوست در مطالعات خود روی پویایی ذرات و مولکول های ناشی از سرفه و عطسه بیماران مبتلا به کووید 19 دریافت که این ویروس در هراندازه ای قادر است 8 متر در هوا پرتاب شده و معلق بماند.

حتما پیش از این شنیده اید که ویروس کرونا به دلیل سنگین بودن، روی سطح زمین افتاده و مانند سایر ویروس ها قادر به حرکت در هوا نیست و به همین دلیل امکان آلودگی مستقیم از طریق تنفس هوا، وجود ندارد. متاسفانه باید این موضوع را فراموش کرده و در مورد این ویروس بیشتر هشیار باشید. بر اساس نتایج یک مطالعه جدید که توسط پژوهشگران مؤسسهٔ فناوری ماساچوست آمریکا انجام شده است، ویروس کرونا می تواند مسافت های طولانی تری را نسبت به آنچه پیش ازاین تصور می شد، طی کند.

در این تحقیق مشخص شده است که ویروس کرونایی که منشأ کووید 19 است، می تواند 27 فوت برابر با هشت متر را طی کرده و ساعت های طولانی معلق باقی بماند؛ بنابراین فاصله گذاری پیش ازاین که حدودا یک و نیم متر تعیین شده بود، کم بوده و باعث ابتلای افراد به بیماری کووید 19 می شود. به گفته پژوهشگران باید این فاصله را به هشت متر افزایش داد.

در این تحقیق مشخص شده است که ویروس کرونایی که منشأ کووید 19 است، می تواند 27 فوت برابر با هشت متر را طی کرده و ساعت های طولانی معلق باقی بماند؛ بنابراین فاصله گذاری پیش ازاین که حدودا یک و نیم متر تعیین شده بود، کم بوده و باعث ابتلای افراد به بیماری کووید 19 می شود. به گفته پژوهشگران باید این فاصله را به هشت متر افزایش داد.

این تحقیق توسط لیدیا بورویبا (Lydia Bourouiba)، دانشیار مؤسسهٔ فناوری ماساچوست انجام شده که سال ها پویایی و حرکت ذرات و مولکول های ناشی از سرفه و عطسه را بررسی کرده است.

به گزارش وب سایت نیویورک پست، بورویبا هشدار داد که دستورالعمل های فاصله گذاری اجتماعی در مورد فاصله 6 فوت برابر با 1 متر و 80 سانتی متر از دیگران مبتنی بر مدل های منسوخ شده از دهه 1930 میلادی است؛ بنابراین بهتر است این مدل را کنار گذاشته و فاصله گذاری را افزایش دهیم.

بورویبا اعلام کرد: «قطرات پاتوژن در هراندازه که باشند، می توانند 23 تا 27 فوت، (7 تا 8 متر) را در هوا طی کنند.» او در ادامه توضیحاتش هشدار داد «قطراتی كه در این طول مسیر پرتاب می شوند، می توانند سطوح را آلوده كنند و بقایا یا هسته قطرات ممكن است ساعت ها در هوا معلق بماند.»

گزارش سال 2020 چین در مورد ویروس کرونا و بیماری کووید 19 نشان می دهد كه ذرات این ویروس می توانند در سیستم های تهویه اتاق های بیمارستانی بیماران مبتلا به کووید 19 پیدا شوند.

بورویبا نگران است، استفاده از دستورالعمل های كنونی فاصله گذاری اجتماعی که ساده شده و کم است، امکان دارد اثربخشی مداخلات پیشنهادی را در برابر این همه گیری مرگبار محدود كند. علاوه بر این نگرانی راجع به کادر پزشکی و عوامل دیگر مراقب های بهداشتی و بیمارستانی بیشتر شده و نشان می دهد که این افراد قادر نخواهند بود، این فاصله را با بیماران رعایت کرده و درخطر قرار دارند.

بورویبا اعلام کرد: «در دستورالعمل هایی كه اكنون توسط سازمان بهداشت جهانی و مراكز كنترل و پیشگیری بیماری ها در مورد نیازهای تجهیزات محافظتی، به ویژه برای کادر پزشکی و كاركنان مراقبت های بهداشتی ارائه شده است، نیاز به تجدیدنظر فوری وجود دارد.»

سازمان بهداشت جهانی که پیش ازاین فاصله 3 فوت برابر با یک متر را فاصله ایمن تلقی می کرد، با بررسی و مطالعه این تحقیق، از آن استقبال کرده است. این سازمان در بیانیه ای اعلام کرد، شواهد جدید در مورد انتشار و حرکت ویروس کرونا در هوا که بسیار مهم است را با دقت بررسی کرده و اطلاعات سایت سازمان را به روزرسانی خواهد کرد.

شرح کامل این پژوهش و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله انجمن پزشکی آمریکا (American Medical Association) به چاپ رسیده و قابل دسترس است.

کلید واژه :

انتقال ویروس کرونا

،

هوا

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha