کد خبر : ۳۴۶۴۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درمان کووید-۱۹ با داروی ایفرمکتین-Ivermectin ضد شپش سر ظرف دو روز

محققان دانشگاه "موناش" استرالیا اعلام کردند، دارویی به نام ایفرمکتین(Ivermectin) می تواند ظرف دو روز سلول های کووید-۱۹ را از بین ببرد.

درمان کووید-۱۹ با داروی ایفرمکتین-Ivermectin ضد شپش سر ظرف دو روز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دیلی میل، محققان استرالیایی دریافته اند داروی ایفرمکتین قابلیت نابودی ویروس مرگبار کرونای جدید را دارد.

آنها دریافتند این داروی ضد شپش سر موجود در سراسر جهان میتواند ظرف ۴۸ ساعت کروناویروس جدید را در آزمایشگاه بکشد.

این مطالعه محققان دانشگاه موناش نشان داده است که یک دوز از داروی مذکور می تواند جلوی رشد ویروس SARS-CoV-۲ را که عامل بیماری کووید-۱۹ است، در کشت سلولی بگیرد.

دکتر کایلی وکتاف(Kylie Wagstaff) محقق این مطالعه گفت: ما دریافتیم که حتی یک دوز از این دارو می تواند ظرف ۴۸ ساعت آر.ان.ای ویروسی را حذف کند و به طور موثری کلیه مواد ژنتیکی ویروس را از بین ببرد و حتی ظرف ۲۴ ساعت هم کاهش قابل توجهی در آر.ان.ای ویروس ایجاد کرد.

در حالی که نحوه عملکرد این دارو بر ویروس هنوز مشخص نیست اما قدم بعدی دانشمندان این است که دوز مناسب آن را برای انسان تعیین و اطمینان حاصل کنند که دوز مورد استفاده در شرایط آزمایشگاهی برای انسان بی خطر است.

دانشمندان پیش بینی می کنند تا آزمایش این دارو روی انسان احتمالا یک ماه طول خواهد کشید.

ایفرمکتین یک داروی ضد شپش سر تایید شده از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا است که پیشتر در شرایط آزمایشگاهی روی از بین بردن ویروسهای HIV، زیکا و آنفلوآنزا نیز موثر بوده است.

اختلاف نظر چین و کره جنوبی بر سر خطرات داروی ژاپنی"آویگان"
باوجود استقبال چین از داروی ژاپنی آویگان خطرات احتمالی استفاده از این دارو باعث نگرانی کشورهایی مانند کره جنوبی شده است.

همسایگان ژاپن بر سر داروی آویگان که این روزها به عنوان یکی از داروهای احتمالی برای مقابله با ویروس کرونا خبرساز شده اختلاف نظر جدی دارند. چین کشوری است که به عنوان اولین میزبان ویروس کرونا از آزمایش بالینی این ویروس استقبال کرده است و این درحالی است که کره جنوبی با بیان اینکه این ویروس عوارض جانبی جدی داشته و می تواند صدمات مرگباری را به همراه داشته باشد با استفاده از آن مخالف است. دولت ترامپ و متخصصان سازمان غذا و داروی آمریکا نیز بر سر استفاده از این داروی تایید نشده اختلاف نظر دارند و به نوعی آنها نیز به این بحث بین المللی پیوسته اند.

از یک سو دولت چین روز سه شنبه اعلام کرد که داروی آنفولانزای تولید شده توسط شرکت گروه هولدینگ فوجی فیلم در درمان ویروس کرونای جدید موثر است. پکن از قبل توصیه به استفاده از داروی فاویپیراویر که تحت برند آویگان توسط شرکت شیمیایی فوجی فیلم تویوما تولید و به فروش می رسید را آغاز کرده است. ژانگ ژیانمین، مدیر مرکز ملی توسعه بیوتکنولوژی وزارت علوم چین در کنفرانس خبری خود گفت: این دارو بسیار ایمن و به طور مشخص موثر است. شرکت فوجی فیلم تویوما این دارو را در سال 2014 تولید کرد. این دارو از ماه فوریه در ژاپن برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا تجویز شده است.

با اینحال نگاهی به تحقیقات صورت گرفته حتی در ژاپن نشان می دهد که استفاده از این دارو چندان هم بدون عوارض نیست.

براساس اطلاعات ارائه شده در ژورنالی که در سال 2017 در (Proceedings of the Japan Academy. Series B. Physical and biological sciences) به چاپ رسید سمی بودن این دارو برای جنین و همچنین آزمایش آن بر روی حیوانات به اثبات رسید.

مقامات بهداشتی ژاپن در آن زمان استفاده مشروط از این دارو صرفا برای بیماری های جدی مسری مانند آنفولانزای پرندگان و ابولا را صادر کردند اما با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ژاپن و اختلال در روند عادی زندگی مردم ازجمله برگزاری بازیهای المپیک توکیو به نظر می رسد مقامات ژاپنی در شرایط تایید این دارو بازنگری کرده و آن را تسهیل کرده اند.

برخلاف چینی ها، مقامات کره جنوبی معتقدند با توجه به مطالعات صورت گرفته بر روی این دارو و احتمال عوارض جانبی آن ازجمله مرگ و تغییر شکل در اندام بدن، استفاده از فاویپیراویر تصمیمی عجولانه است. پس از آنکه تیمی از متخصصان بیماریهای مسری در کره جنوبی به این نتیجه رسیدند که داده های بالینی کافی برای موثر بودن این بیماری دریافت نکرده اند و به دلیل عوارض جانبی احتمالی این دارو، وزارت امنیت غذا و داروی کره جنوبی تصمیم به عدم واردات داروی آویگان گرفت.

او میونگ دون، کارشناس بیماریهای مسری از کره جنوبی دراین باره می گوید: آویگان نه تنها اثربخشی خود در جریان آزمایش های بالینی را نشان نداده بلکه داده های کافی درباره آزمایشات بالینی صورت گرفته بر روی بیماران نیز وجود ندارد. این دارو همچنین عوارض جانبی جدی مانند مرگ را در مطالعات حیوانی به همراه داشته است.

کره جنوبی درحالی به یکی از مخالفان سرسخت داروی آویگان تبدیل شده که ان اچ کی ژاپن اعلام کرده دولت ژاپن قصد دارد به کشورهایی که درگیر همه گیری جهانی ویروس کرونا هستند داروی ضد آنفلوآنزا به نام «آویگان» را ارائه کند. سوگا یوشیهیده، دبیر اول کابینه، روز جمعه به خبرنگاران گفت که دولت تا کنون از حدود 30 کشور درخواست هایی را برای این دارو دریافت کرده است. سوگا گفت دولت برنامه دارد در حالیکه با کشورهای درخواست کننده در حال گفتگو است، آزمایش های بالینی آویگان را نیز گسترش دهد. او افزود که دولت این دارو را به هر یک از کشورهای متقاضی به اندازه نیازشان به طور رایگان ارائه خواهد کرد.

کلید واژه :

درمان کووید

،

۱۹

،

داروی ایفرمکتین

،

Ivermectin

،

ضد شپش سر

ثبت نظرات
captcha