کد خبر : ۳۴۶۴۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نابودی Covid-۱۹ در مراحل اولیه با داروی hrsACE۲

یک گروه بین المللی از محققان دارویی ساختند که مسیرهای سلولی مورد استفاده ویروس SARS-CoV-۲ برای آلوده کردن میزبان را مسدود می کند.

نابودی Covid-۱۹ در مراحل اولیه با داروی hrsACE۲

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش روز جمعه پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، این تحقیقات، اطلاعات جدیدی را در رابطه با ویژگی های کلیدی ویروس جدید کرونا و تعاملات آن در سطح سلولی و همچنین نحوه آلوده شدن رگ های خونی و کلیه توسط این ویروس به دست می دهد.
پیش از این محققان یک پروتئین کلیدی موسوم به ACE۲ را در غشای ویروس کرونا شناسایی کردند که یکی از گیرنده های اصلی شاخک های تاجدار ویروس محسوب می شوند.
اکنون محققان شواهدی را به دست آوردند که داروی موسوم به hrsACE۲ که به زودی توسط شرکت اروپایی Apeiron Biologics آزمایشات بالینی آن آغاز می شود، یک داروی ضد ویروس مناسب برای مقابله با Covid-۱۹ محسوب می شود.
محققان با کشت سلول های بافت کلیه و رگ های خونی نشان دادند که hrsACE۲ قادر است میزان ویروس کرونا را در بافت آلوده بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ برابر کاهش دهد. همچنین با استفاده از ارگانویدهای کلیه و رگ های خونی نشان دادند که ویروس کرونا قادر است این اندام ها را آلوده کرده و در آن ها تولید مثل کند. . ارگانوید به مجموعه ای از سلول ها گفته می شود که عملکردشان دقیقا مشابه بافت طبیعی است و گزینه مناسبی برای آزمایش انواع روش های درمانی محسوب می شود.
این یافته ها اطلاعات مهمی را در رابطه با توسعه بیماری در بدن فراهم می کند و نشان می دهد موارد پیشرفته Covid-۱۹ موجب ازکار افتادن مجموعه ای از اندام های بدن و آسیب های قلبی و عروقی است. در آزمایشات انجام گرفته، داروی hrsACE۲ میزان ویروس کرونا را در این ارگانویدها به میزان قابل توجهی کاهش داد.
به گزارش ایرنا، ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. این ویروس در دو ماه گذشته بیش از ۱۰۰ کشور و منطقه را درگیر کرده است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Cell منتشر شده است.

کلید واژه :

hrsACE۲

،

Covid

،

۱۹

،

درمان Covid

،

۱۹

،

درمان ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha