کد خبر : ۳۴۶۴۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پاسخ به سوالات استفاده از ماسک هنگام شیوع ویروس کرونا

به نظر می رسد که مقامات بهداشتی در بسیاری از کشور ها در حال آماده سازی خود در جهت تامین ماسک برای عموم مردم هستند. بر همین اساس نیز گاردین از چهار متخصص برای بررسی اهمیت استفاده از ماسک پرسش هایی را مطرح کرده است. بن کاولینگ استاد اپیدمیولوژی و مدیر مرکز همکاری جهانی سازمان جهانی بهداشت برای بیماری های عفونی اپیدمیولوژی و کنترل بیماری در دانشگاه هنگ کنگ، جسیکا جاستمن استاد و عضو بخش بیماری های عفونی در مرکز پزشکی ایروینگ دانشگاه کلمبیا، جرمی هوارد دانشمند برجسته پژوهشی در دانشگاه سانفرانسیسکو و بنیانگذار کمپین # Masks۴All و ساسکیا پاپسکو، اپیدمیولوژیست در این پرسش و پاسخ حاضرند.

پاسخ به سوالات استفاده از ماسک هنگام شیوع ویروس کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نظر می رسد که مقامات بهداشتی در بسیاری از کشور ها در حال آماده سازی خود در جهت تامین ماسک برای عموم مردم هستند. بر همین اساس نیز گاردین از چهار متخصص برای بررسی اهمیت استفاده از ماسک پرسش هایی را مطرح کرده است. بن کاولینگ استاد اپیدمیولوژی و مدیر مرکز همکاری جهانی سازمان جهانی بهداشت برای بیماری های عفونی اپیدمیولوژی و کنترل بیماری در دانشگاه هنگ کنگ، جسیکا جاستمن استاد و عضو بخش بیماری های عفونی در مرکز پزشکی ایروینگ دانشگاه کلمبیا، جرمی هوارد دانشمند برجسته پژوهشی در دانشگاه سانفرانسیسکو و بنیانگذار کمپین # Masks۴All و ساسکیا پاپسکو، اپیدمیولوژیست در این پرسش و پاسخ حاضرند.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، چند هفته است که متخصصان بهداشت، رهبران سیاسی و حتی سازمان بهداشت جهانی به مردم گفته اند که افراد مبتلا به کرونا یا افرادی که از بیماران مبتلا به کرونا مراقبت می کنند به ماسک صورت نیاز دارند و دیگر افراد نیازی به این ماسک ها ندارند.


کارشناسان موافق هستند که وسایل محافظ پزشکی مانند دستگاه های تنفسی N۹۵ باید برای کارمندان بهداشت در دسترس باشد، اما مقامات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ایالات متحده در روز دوشنبه گفتند که آن ها پس از بررسی داده های جدید می گویند افراد آلوده که علائمی ندارند نیز در جامعه حضور دارند. یعنی افرادی که ممکن است مبتلا باشند بدون این که خود یا دیگران متوجه شوند.


برخی کشور ها مانند اتریش، پوشایدنن ماسک در سوپر مارکت ها را اجباری کرده اند. رهبران محلی در ایالات متحده شروع به تشویق و در بعضی موارد اجبار استفاده از ماسک در مجامع عمومی کرده اند. اما مشاوران متخصص در این خصوص چه می گویند؟

ماسک صورت در جلوگیری از انتقال کرونا چقدر مؤثر است؟

جرمی هوارد: انتقال اولیه [کروناویروس]از طریق قطرات تنفسی به عنوان یک روش قطعی شناخته شده است و اکنون می دانیم که انتقال به طور عمده در هفت روز اول پس از تماس رخ می دهد در شرایطی که افراد تا حد زیادی بدون علامت هستند؛ بنابراین این موضوع به این معنی است که اگر شما به بیماری مبتلا باشید، احتمالاً آن را نمی دانید؛ بنابراین همه باید تصور کنیم که ما به طور بالقوه برای اطرافیان کشنده هستیم. روشی که ما برای مهار پیشنهاد می کنیم، کنترل قطرات تنفسی است. بهتر است در هنگام صحبت چند لایه پنبه یا حوله کاغذی را جلوی دهان خود قرار دهید تا قطره ها به آن بپاشند و به چهره شخصی که با او صحبت می کنید نمی پاشد. به همین دلیل ماسک ها به طور چشمگیری به کاهش شیوع ویروس کمک می کنند.
جسیکا جاستمن: این مانند یک بازی بیس بال است؛ و ماسک ها همه در تلاش هستند تا مانع از عبور توپ شوند.

آیا ماسک های عادی در محافظت موثرند یا باید کل صورت را پوشاند؟

هوارد: محافظت با ماسک های تخصصی بسیار قوی تر است، اما با این حال می توان با کمک پارچه و برخی ابزارها، نرخ پوشانندگی ماسک ها را افزایش داد، با همه این ها معتقدم استفاده از ماسک از هر نوع، وقتی با هدف پیشگیری از بیماری باشد، بهتر از عدم استفاده از ماسک است.

چرا WHO و CDC تمایلی به توصیه ماسک برای عموم مردم ندارند؟

هاوارد: آن ها در تلاش بودند از کارکنان مراقبت های بهداشتی خط مقدم بهداشت و درمان با کمک دستگاه تنفسی N۹۵ محافظت کنند.
بن کاولینگ: اگر سازمان بهداشت جهانی می خواست توصیه های فعلی خود را اصلاح کند، ممکن است در جهت گفتن این موارد باشد: "ماسک های جراحی را برای تنظیمات مراقبت های بهداشتی ذخیره کنید و بگذارید عموم مردم از ماسک های خانگی و ماسک های پارچه ای استفاده کنند. "

آیا شما نگران این هستید که افراد ممکن است به طور نادرست از ماسک استفاده کنند و این می تواند باعث شود تا ماسک ها کمتر موثر باشند یا احساس امنیت غلط ایجاد کنند؟

ساسکیا پوپسکو: من بیشتر نگران افرادی هستم که ماسک می پوشند، اما دهان خود را زیر آن لمس می کنند، آن هم در شرایطی که دست های خود را نشسته اند. من نگران احساس غلط امنیت، در مورد افرادی هستم که ماسک های مناسب نمی پوشند یا دست های خود را تمیز نمی کنند. البته، ما می خواهیم مریضان ماسک بپوشند.
هوارد: وقتی متوجه شدیم که کمربند ایمنی افراد را ایمن نگه می دارد، نیاز داشتیم که مردم آن ها را بپوشند. وقتی فهمیدیم که برخی ابزار های محافظتی تواند شما را از بیماری محافظت کند، به مردم گفتیم که از رابطه جنسی محافظت نشده خودداری کنند. اگر چیزی وجود دارد که می تواند انتقال بیماری را به طرز چشمگیری کاهش دهد، پاسخ ما این است که به مردم بگوییم که از آن استفاده نکنند، زیرا ممکن است این کار را اشتباه انجام دهند، این با هر نوع دیگری از تصمیمات سیاسی که می گیریم ناسازگار است.

آیا برای افرادی که ماسک صورت را در خانه درست می کنند، توصیه ای دارید؟
هوارد:دانشگاه کمبریج نشان داده است که دو لایه پنبه، مانند یک تی شرت، بسیار عالی کار می کنند. یک دانشمند بیمارستان شنژن نشان داد که چند لایه حوله کاغذی بسیار عالی کار می کند. ما یک دستور العمل در سایت خود داریم که در واقع ترکیبی از آن دو چیز را نشان می دهد که نیازی به ابزار دیگری به جز یک جفت قیچی ندارد.

آیا راهی برای تفکیک استفاده گسترده از ماسک های صورت نسبت به اقدامات دیگر مانند فاصله اجتماعی وجود دارد تا درک کنیم چقدر موثر هستند؟

هوارد: ما کاملاً نمی توانیم. چهار روش وجود دارد آزمایش دقیق، ردیابی مخاطب، قرنطینه افراد آلوده و پوشیدن ماسک که یک دستور العمل خوب شناخته شده را نشان می دهد. ما دقیقا نمی دانیم که ترکیبی از این موارد چه بازخوردی دارد و هر یک از آن ها چقدر مهم است.

کلید واژه :

ماسک

،

شیوع کرونا ویروس

،

کرونا ویروس

،

استفاده ماسک

ثبت نظرات
captcha