کد خبر : ۳۴۶۴۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آلاینده های مالچ نفتی بالاتر از حد استاندارد است

مدیر کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار خواستار بهبود کیفیت مالچ نفتی استفاده شده در عملیات بیابان زدایی خوزستان شد و گفت: میزان مواد آروماتیک (گروه بزرگی از…

آلاینده های مالچ نفتی بالاتر از حد استاندارد است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بازدید از عملیات مالچ پاشی نفتی در منطقه "بیت کوصر" دشت آزادگان در پی اعتراض شدید فعالان محیط زیست و گزارش های رسانه ای در این زمینه توسط تعدادی از مسئولان انجام شد.

علی محمد طهماسبی بیرگانی مدیر کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار روز سه شنبه در بازدید از عملیات مالچ پاشی نفتی در منطقه «بیت کوصر» دشت آزادگان، بیان کرد: میزان ترکیبات آروماتیک (حلقوی) مالچ نفتی از حد استاندارد بالاتر است و سازمان جنگل ها و منابع طبیعی به عنوان مجری طرح بیابان زدایی در کشور باید در راستای اصلاح آن و بهبود کیفیت مالچ نفتی اقدام کند.

وی افزود: پارسال برای نخستین بار ۱۲ نمونه از مالچ نفتی تولید شده در پالایشگاه های آبادان، تهران و شیراز توسط ستاد ملی مقابله با گرد و غبار آزمایش شد.

طهماسبی بیرگانی اضافه کرد: اگر چه مالچ نفتی در وضع موجود بهترین کارآیی را دارد، اما تنها ضعفش این است که مواد آروماتیک آن از حد استاندارد بالاتر است.

به گفته وی نتایج نشان می دهد کیفیت مالچ تولیدی پالایشگاه تهران بهتر از پالایشگاه آبادان بنابراین باید پیگیری برای اصلاح خط تولید این پایشگاه نیز صورت گیرد.

وی بیان کرد: پس از مکاتبه ما با پژوهشگاه صنعت نفت، آنها پذیرفتند که کار پژوهشی روی یکی از خطوط تولیدی پالایشگاه تهران را انجام دهند تا آسیب های ناشی از مواد حلقوی (آروماتیک) را به زیر استاندارد آورند که در صورت تامین اعتبار درمدت۲ سال قابل انجام است.

طهماسبی بیرگانی با اشاره به مطالعات ارزیابی کارآیی مالچ نفتی در سال ۸۴ ، گفت:در این مطالعه که منتشر شده، اثرات مالچ نفتی روی انسان، حیات وحش و پوشش گیاهی مطرح شده است، اما با توجه به تغییرات کیفیت این مالچ، نیاز به تحقیق مجدد وجود دارد.

وی با انتقاد از عملیات مالچ پاشی در خوزستان در سال های ۹۶ و ۹۷، ادامه داد: با توجه به اختصاص همه اعتبارات مقابله با گردو غبار به خوزستان، حجم زیادی از مالچ پاشی در این استان انجام شد که از حد توان خوزستان بالاتر بود.

طهماسبی بیرگانی افزود: در سال ۹۶،  ۱۵ هزار هکتار و در سال ۹۷، هشت هزار هکتار مالچ پاشی در خوزستان اجرا شد که نظارت خوبی در اجرای آن صورت نگرفته بود، به طور مثال در جایی که پوشش گیاهی وجود داشت مالچ پاشی شده بود.

وی اضافه کرد: امسال کنترل زیادی بر مالچ پاشی صورت گرفته و طبق گزارش منابع طبیعی، عملیات در منطقه ای انجام می شود که پوشش گیاهی آن کمتر از ۲ درصد است.

پنج مالچ جایگزین

مدیر کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار همچنین گفت: علاوه بر ضرورت بهبود کیفیت مالچ نفتی که باید از سوی سازمان جنگل ها پیگیری شود، اقداماتی نیز برای معرفی جایگزین این نوع مالچ در حال انجام است.

وی با اشاره به تلاش سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها برای معرفی جایگزین مناسب مالچ نفتی، افزود: این مساله در کارگروه ملی گرد و غبار مطرح شده که در ابتدا ۷۰ نفر متقاضی و مدعی تولید جایگزین مالچ نفتی بودند اما پس از تدوین دستورالعمل و انتشار ضوابط کار توسط سازمان برنامه و بودجه (که از ابتدای امسال اجرای آن الزامی است) تعداد این افراد ریزش داشت و تنها ۳۵ نفر اعلام آمادگی کردند.

طهماسبی بیرگانی بیان کرد:پس از گذراندن مرحله آزمون زیست محیطی تولیدات متقاضیان (از نظر تاثیر روی حیات جانوری، گیاهی و انسانی) پنج محصول از مرحله آزمایشگاه عبور کرده اند و در صورت موفقیت در مرحله پایلوت به عنوان جایگزین مالچ نفتی معرفی می شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون جایگزینی برای مالچ نفتی وجود ندارد، گفت: خواسته ما نیز این است که مالچ نفتی را کنار گذاشته و از یک محصول محیط زیستی استفاده کنیم، اما اکنون مالچ نفتی کارآیی دارد؛ البته روند انتخاب جایگزین در حال پیشرفت است و امیدواریم تا یکی دو سال آینده محصول جدید جایگزینی برای مالچ نفتی داشته باشیم.

طهماسبی بیرگانی افزود: طبق تحقیقاتی که در ستاد مقابله با گرد و غبار داشتیم، شن زارها علاوه بر متحرک بودن، گرد و غبار هم ایجاد می کنند، البته حتی در صورت صرفنظر از منشاء گرد و غبار بودن آنها، خسارتی که به جاده و زمین های کشاورزی وارد می کنند اهمیت دارد.

وی اضافه کرد: در مالچ پاشی نیز همچون سایر طرح ها، ممکن است یک گیاه بسوزد و یا یک مارمولک بمیرد اما در مقایسه، مزایای مالچ پاشی بیشتر از مضرات آن است و باید همچنان که این مسایل مطرح می شود آلودگی هوای خوزستان نیز در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: طبق آخرین مطالعات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزدار، مساحت شن های روان در کشور حدود ۵.۵ میلیون هکتار است که به منابع زیستی و اقتصادی خسارت می زند و از این میزان لازم است عملیات تثبیت در ۶۸ هزار هکتار انجام شود؛ این نقشه ها را ستاد ملی گرد و غبار بررسی و تایید کرده اما به این معنی نیست که پاشیدن نفتی در همه این عرصه ها توصیه شود.

وی گفت: مقابله با کانون های فرسایش بادی شامل ۱۰ تا ۱۵ عملیات مختلف است که یکی از آنها در مواقع اضطراری مالچ پاشی نفتی است.

طهماسبی بیرگانی افزود: مساحت زمین های مالچ پاشی شده به نسبت دیگر عملیات ها، کم بوده به طوری که از حدود ۶ میلیون هکتار عملیات انجام شده، حدود ۴۰۰ هزار هکتار به مالچ پاشی اختصاص یافته زیرا برای انجام عملیات بیولوژیک و نهالکاری، تثبیت ماسه ها ضروری است.

به گفته وی عملیات مالچ پاشی از دهه ۴۰ با همکاری سازمان جنگل ها و شرکت نفت آغاز شده و در بسیاری از مناطق از جمله خوزستان انجام شده است.

 

مالچ پاشی نفتی ادامه می یابد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان نیز در این بازدید گفت: مالچ پاشی نفتی هم اکنون تنها روش ممکن برای تثبیت زمین های ماسه ای است اما به دنبال بهبود این روش هستیم.

فاضل عبیات افزود: مالچ نفتی را نمی توان به طور مطلق خوب یا بد دانست و این مساله نیاز به داوری، به دور از حاشیه سازی دارد.

وی با بیان اینکه روش فعلی تنها شیوه ممکن برای تثبیت زمین های ماسه ای است، اضافه کرد: اگر ثابت شود مالچ پاشی نفتی برای محیط زیست و کشور ضرر دارد، مدیران مربوطه آن را ادامه نمی دهند و در صورتی که روش تثبیت بهتر و با تلفات کمتر معرفی شود، مدیران در مقابل اجرای آن مقاومت نمی کنند.

عبیات، با تاکید بر اهمیت توجه به نظرات منتقدان مالچ پاشی نفتی با توجه به افزایش مساحت عملیات مالچ پاشی در خوزستان، گفت: باب نقد باز است و اگر شخصی نظر فنی و تخصصی در این زمینه بدهد استقبال می کنیم اما باید از حاشیه سازی و سیاسی کردن برخی مسایل اجتناب کرد زیرا باعث می شود به نتیجه درستی نرسیم.

وی افزود: بحث محیط زیست و حفاظت از آن و جلوگیری از آسیب رساندن به محیط زیست و خزندگان و گونه های مختلف برای ما بسیار اهمیت دارد.

تکذیب همه منتقدان

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز در این بازدید، با اشاره به اثرات مالچ پاشی نفتی بر گونه های گیاهی و جانوری منطقه، گفت: بر اساس مطالعات، تنوع زیستی در مناطق مالچ پاشی شده ۱۳ برابر شده است.

محمدجواد اشرفی افزود: هیچ مستندی وجود ندارد که نشان دهد گونه های گیاهی و جانوری در مناطق مالچ پاشی شده برای همیشه از بین می رود، اگر چه در زمان اجرای پروژه ممکن است آسیب مقطعی ایجاد می شود اما معتقدیم در میان مدت و بلندمدت مالچ پاشی نه تنها گونه های جانوری را نابود نمی کند بلکه باعث افزایش آنها هم می شود.

وی اضافه کرد: هر پروژه ای در زمان اجرا ممکن است آسیب هایی برای محیط زیست (جانوری، گیاهی و انسانی) در برداشته باشد اما در عملیات مالچ پاشی نفتی این اثرات ناپایدار است و با وجودی که تعداد معدودی از خزندگان آسیب می بینند، در چرخه زندگی خود زادآوری دارند و در اثر شرایط مخصوصی که برای آنها بوجود می آید شانس بیشتری برای زندگی خواهند داشت.

اشرفی تصاویر منتشر شده مبنی بر از بین رفتن گونه های گیاهی و تلفات جانوری منطقه بیت کوصر در زمان پاشیدن مالچ نفتی را تکذیب کرد و گفت: منطقه محل اجرای مالچ پاشی نفتی فاقد پوشش گیاهی است و برخی تصاویر منتشر شده از تلفات جانوران (به طور مثال لاشه یک روباه) مربوط به منطقه چذابه در پارسال بوده است.

وی انتقادات کارشناسان محیط زیست و بیابان را نیز رد کرد و بیان کرد: مطالبی که منتقدان مالچ پاشی نفتی مطرح می کنند  از جمله تاثیر بر آب های زیرزمینی صحت ندارد؛ این مطلب غیرکارشناسی است و مالچ پاشی باعث نابودی سفره های زیرزمینی نشده زیرا در هیچکدام از گزارش های آبشناسی وزارت نیرو سفره های آب زیرزمینی در دشت آزادگان گزارش نشده است.

اشرفی اضافه کرد: مالچ نفتی نه تنها مانع نفوذ آب به خاک نمی شود بلکه از تبخیر رطوبت خاک جلوگیری کرده و رطوبت را خاک حفظ می کند.

وی اضافه کرد: مساحت شن زارهای این منطقه در حدود ۱۰۰ هزار هکتار است که ۵۴ هزار هکتار آن با عنوان منطقه حفاظت میشداغ (به زبان محلی مشداخ) ثبت شده که زیستگاه آهو و انواع پرندگان از جمله گونه حفاظت شده "هوبره" است.

اشرفی بیان کرد:عملیات مالچ پاشی اکنون در مساحت ۸۰۰ هکتار و خارج از منطقه حفاظت شده، انجام می شود که به نسبت کل منطقه ناچیز است، بنابراین شانس برای حیات وحش وجود دارد که در کل قلمرو ۱۰۰ هزار هکتاری تردد کنند، به طور مثال آهو جانور باهوشی است و به محض احساس خطر، خود را از منطقه دور می کند؛ باید گفت که با این اقدامات زندگی آهو راحت تر هم شده است.

به گفته وی آسیبی متوجه پرندگان نیست و پرندگان مهاجر اکنون در حال بازگشت هستند و مالچ پاشی باعث نابودی خزندگان منطقه نیز نمی شود.

وی ادامه داد: مالچ پاشی جزو خدمات دولت و نظام در این منطقه است و سالهاست برای تثبیت شن های روان هزینه می کند، اگر مالچ پاشی نمی شد؛ همین جاده ها اکنون زیر شن های روان مدفون شده بود.

پیشرفت ۵۰ درصدی نفت پاشی

سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان نیز در این بازدید با اشاره به برنامه مالچ پاشی ۸۰۰ هکتار در ماسه زارهای دشت آزادگان در غرب خوزستان گفت: عملیات مالچ پاشی نفتی این منطقه اکنون بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و مراحل پایانی را طی می کند.

کوروش کیانی منطقه "بیت کوصر" دشت آزادگان را یکی از کانون های بحرانی فرسایش بادی بیان کرد و افزود: بر اساس مطالعات، این کانون فرسایش بادی (مناطق ام الدبس و بستان) ۸۰ هزار هکتار وسعت دارد و مالچ پاشی و نهالکاری در آن از سال ۷۷ شروع شده است.

به گفته وی روستاهای منطقه ۴۰ هزار واحد دامی دارند که تامین علوفه آنها در گرو تثبیت شن های روان است.

وی با بیان اینکه شن های روان این منطقه بر تاسیسات و زمین های کشاورزی اثر منفی دارد، افزود: ۶۰ هزار هکتار از ماسه زارها در منطقه صفر مرزی است که طبق مطالعات، با توجه به اینکه در معرض باد غالب از عراق به کشور است، باید تثبیت شوند.

کیانی اضافه کرد: ۱۰ تا ۱۴ روز پس از عملیات مالچ پاشی، نهالکاری با گونه های بومی منطقه همچون کهور و آکاسیا آغاز می شود.

بر اساس این گزارش، ترکیبات آروماتیک حلقوی که به گفته مدیر کارگروه ملی گرد و غبار میزان آنها در مالچ نفتی بیش از حد استاندارد است، شامل گروه بزرگی از آلاینده های آلی هستند که به دلیل خواص سرطان زایی و جهش زایی بالا در انسان توجه گسترده ای را به خود جلب کرده اند.

«مالچ» نوعی پوشش برای تثبیت شن های روان در مناطق بیابانی است. در خوزستان ۵۰ سال است که از نوع مالچ نفتی برای این کار استفاده می شود. عملیات مالچ پاشی در نیمه دوم سال، پس از شروع باران های پاییزه که خاک رطوبت کافی به دست می آورد، آغاز می شود و پس از آن نهال های کهور در منطقه کاشته می شود. اکنون ۶۳ هزار هکتار از شن زارهای خوزستان تغییر چهره داده و تبدیل به جنگل های دست کاشت «کهور پاکستانی» شده اند.

حدود ۱۰ سال است که کارشناسان و دوستداران محیط زیست نسبت به زیان های استفاده از مالچ نفتی در عملیات بیابان زدایی هشدار داده و خواستار جایگزینی روش های بی خطر شده اند. با راه اندازی کمپین #نه_به_مالچ_نفتی از پارسال ، توسط سید باقر موسوی محیط بان خوزستانی، مالچ پاشی نفتی در مناطق حفاظت شده ممنوع شده بود اما فعالان محیط زیست خواستار توقف مالچ پاشی نفتی در همه ماسه زارهای خوزستان شده اند.

مالچ پاشی نفتی در این منطقه که ۲۰ اسفند پارسال با حکم دادستان دشت آزادگان، در پی اعلام جرم یکی از انجمن های زیست محیطی خوزستان متوقف شده بود، ۲۵ اسفند دوباره از سرگیری شد که اعتراض فعالان محیط زیست را به دنبال داشت.

محمد درویش فعال محیط زیست و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور پنج روز پیش در کانال تلگرام خود نامه به دادستان دشت آزادگان را منتشر کرد. در این نامه آمده است: "بر پایه مطالعات انجام شده و همچنین پژوهش هایی که در بخش بیابان توسط اساتیدی چون مهندس لقمان و دکتر حمیدرضا عباسی انجام گرفته، ضرورت مالچ پاشی در منطقه بیت کوصر و اغلب مناطق شن زار در خوزستان را رد می کنم. اصولا در سرزمینی که گونه های گیاهی سازگار و ارزشمندی چون استبرق و شورگز با خواهش های بوم شناختی پایین دارد، هیچ نیازی به استفاده از خاکپوش های نفتی نیست. در ثانی، اصولا منشاء ریزگردها هرگز چنین تپه های ماسه ای نبوده است و بنابراین برای مهار گرد و غبار کوچکتر از ۲.۵ میکرون که هموطنان ما را در خوزستان آزار می دهد باید به احیای تالاب های منطقه و اختصاص حقابه پایدار و نیز مدیریت چرا با استفاده از قرق اقدام کرد".

وی به متخصصان و کنشگران مدنی توصیه کرده است که با استفاده از ظرفیت های حقوقی موجود در اصل ۵۰ قانون اساسی، ماده ۶۶ آیین نامه دادرسی و ماده ۵۷۰ قانون تعزیرات و مجازات های بازدارنده، علیه آمران به مالچ پاشی در دادگاه طرح دعوی کنند.

پیش از این عبدالرضا دانایی معاون اداره کل منابع طبیعی خوزستان گفته بود: "مالچ پاشی وظیفه ای است که به عهده ما گذاشته شده و حتی در صورت اعتراض فعالان محیط زیست، باید تعهدات خود را عملی کنیم. امسال ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار برای مالچ پاشی، بیابان زدایی و نهالکاری به این اداره کل اختصاص داده شده است که برنامه داریم در شهرستان های شوش، دشت آزادگان و حمیدیه آن را هزینه کنیم."

"بیت کوصر" یکی از مهمترین زیستگاه های پرندگان زمستان گذر و گونه های حمایت شده «هوبره» و «خروس کولی دشتی» است. این منطقه رملی حاوی پوشش گیاهی غنی و تنوع زیستی خاص و بی نظیر است.

حسین لقمان عضو دیگر هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور همچنین معتقد است:" اکنون شن های روان خطری جدی به شمار نمی آیند و با مدیریت حفاظتی و جلوگیری از ورود ماشین آلات و تردد به این مناطق می توان این عرصه ها را قرق کرد تا طبیعت خود را احیا کند و اصلا نیازی به این همه هزینه نیست. مالچ نفتی یک عنصر بیگانه است بنابراین پاشیدن آن در طبیعت مردود است، این روش از ۵۰ سال پیش ادامه داشته و باید حذف شود، در صحبت هایی با سازمان محیط زیست نیز بر حذف مالچ نفتی اتفاق نظر داشتیم."

کلید واژه :

مالچ نفتی

،

آلایندگی مالچ نفتی

ثبت نظرات
captcha