کد خبر : ۳۴۶۴۳۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

همه گیری کووید 19 چگونه به پایان می رسد

هزینه رسیدن به نقطه پایان، با کمترین میزان مرگ و میر نیز بسیار بالا خواهد بود. همانطور که همکار من آنی لورری نوشته، اقتصاد جهانی در حال حاضر به واسطه شیوع کرونا دچار شوک ناگهانی و شدیدتر از آن چیزی است که هرکس تاکنون تجربه کرده است. تقریباً یک نفر از هر پنج نفر در آمریکا در حال حاضر سر کار نیستند. هتل ها خالی است. خطوط هوایی عملا مسافر ندارند. رستوران ها و سایر مشاغل کوچک در حال تعطیل شدن هستند. نابرابری ها گسترده تر می شوند به طوری که افراد با درآمدهای پایین به شدت در معرض آسیب قرار می گیرند.

همه گیری کووید 19 چگونه به پایان می رسد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اد یانگ در نشریه «آتلانتیک» نوشت: سه ماه پیش، هیچ کس نمی دانست که اصلا ویروسی به نام کووید19 وجود دارد. اکنون ویروس تقریباً در اکثر کشور های جهان شیوع یافته و حداقل 446 هزار نفر به آن آلوده شده اند، البته تعداد موارد مبتلا شده به احتمال زیاد بیش از آمارهای رسمی است. این ویروس اقتصاد کشورها را تحت تاثیر قرار داده و سیستم های مراقبت های بهداشتی را تضعیف کرده است. بیمارستان ها اکنون پر از بیماران و خیابان ها خالی از مردم است. این امر مردم را از محل کار و دوستانشان جدا و به طور کلی جامعه مدرن را به شرایطی کشانده که تا پیش از این هرگز شاهد آن نبوده ایم. به زودی بیشتر افراد در آمریکا فردی را خواهند دید که به این بیماری مبتلا شده است. همانند جنگ جهانی دوم یا حملات 11 سپتامبر، این بیماری همه گیری روح و روان ملت را درگیر کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: همه گیری (یا عالم گیری) جهانی در این مقیاس اجتناب ناپذیر بود. در سال های اخیر، صدها نفر از متخصصان بهداشت بارها در کتب و مقالات متعدد نسبت به چنین اتفاقی هشدار داده بودند. یکی از این افراد بیل گیتس بود که به همه از جمله 18 میلیون بیننده تد تاک خود، چنین هشداری را داده بود. در سال 2018، من داستانی در مجله آتلانتیک نوشتم با این استدلال كه آمریكا آماده ی همه گیری كه سرانجام خواهد آمد، نیست. در ماه اکتبر، مرکز امنیت بهداشتی جان هاپکینز نوشت که اگر یک ویروس جدید کره زمین را در بر بگیرد چه اتفاقی می افتد.

خوب حالا چه می شود؟ در ساعات پایانی چهارشنبه هفته پیش من با یک دوست که باردار هم هست در مورد بیماری همه گیر صحبت می کردم. ما متوجه شدیم که فرزند او ممکن است یکی از اولین گروه جدیدی باشد که در جامعه ای متولد می شود که عمیقاً شکل آن به واسطه  شیوع کووید-19 تغییر یافته است. تصمیم گرفتیم نوزادان تازه متولد شده را نسل سی بنامیم.

همانطور که خواهیم دید، زندگی نسل سی با توجه به تصمیمات اتخاذ شده در هفته های آینده و با ضررهایی که در نتیجه این تصمیمات متحمل می شویم شکل خواهد گرفت. در فهرست جهانی امنیت بهداشت، گزارشی که به همه کشورها در برابر آمادگی شان مقابل همه گیری نمره میدهد، آمریکا با امتیاز 83.5 بالاترین نمره در  جهان را داراست. آمریکا، ثروتمند، قوی، توسعه یافته، قرار بود رهبر سایر ملل باشد، توهمی که امروز در هم شکسته است. علیرغم ماهها اخطار قبلی از زمان انتشار ویروس در سایر کشورها، آمریکا در جلوگیری از شیوع کووید 19 ناکام ماند.

ناهید بهادلیا، یک پزشک بیماریهای عفونی در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون می گوید: مهم نیست چقدر مجهز باشید، کووید 19 آماده است تا همه را به چالش بکشد. این ویروس جهش یافته تر و کشنده تر از آنفلوانزای فصلی است و تا چند روز پیش از نشان دادن علائم بالینی در بیمار قابلیت انتقال به سایر افراد را دارد. برای مهار چنین بیماری، کشورها باید تا جای ممکن آزمایش کنند و بیماران را از افراد سالم جدا نمایند. این همان کاری است که کره جنوبی، سنگاپور و هنگ کنگ به شکلی فوق العاده ای انجام دادند و آمریکا بر خلاف آن ها این کار را نکرد.  

همانطور که همکاران من الکسیس مادریگال و رابینسون مایر گزارش داده اند، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ماه فوریه آزمایشات ناقصی انجام داد. اینکه یک ارگان زیست پزشکی مانند این آن هم در آمریکا در انجام یک آزمایش تشخیصی بسیار ساده ناکام باشد، به معنای واقعی کلمه غیرقابل تصور است. الكساندر فلان از دانشگاه جورج تاون كه در زمینه مسائل حقوقی و سیاسی مربوط به بیماری های عفونی كار می كند، می گوید: من از انجام هیچ شبیه سازی ای كه توسط من یا دیگران در این باره انجام شده باشد آگاهی ندارم.

ناکامی در آزمایش و تشخیص موارد مبتلا از شکست های اصلی آمریکا در راه مبارزه با کرونا بود. اگر کشور می توانست شیوع ویروس را به طور دقیق ردیابی کند، بیمارستان ها می توانستند برنامه های خود برای مقابله با همه گیری را اجرا و مانع از خستگی کادر درمانی و درگیر شدن همه تجهیزات خود شوند. هیچ یک از اینها اتفاق نیفتاد. در عوض، شاهد یک سیستم بهداشتی و درمانی هستیم که تمام ظرفیت خود را به کار گرفته آن هم در شرایطی که پیش تر هم در زمان همه گیری آنفولانزا نقاط ضعف آن را دیده بودیم. اکنون با بیمارستانهای پرتراکم و کمبود تجهیزات اولیه محافظتی مانند ماسک، لباس و دستکش رو به رو هستیم. احتمالا به زودی با کمبود تختخوابها نیز مانند دستگاه های اکسیژن رو به رو خواهیم شد.

سیستم مراقبت های بهداشتی آمریکا با این فرض عمل می کند که ایالات تحت تأثیر می توانند در موارد اضطراری از سایر ایالات کمک بگیرند. این پیش فرض برای بلایای طبیعی مانند طوفانها یا آتش سوزی ها شاید مفید باشد، اما برای یک بیماری همه گیر که اکنون در هر 50 ایالت وجود دارد چندان عملی به نظر نمی رسد. اکنون همکاری جای خود را به رقابت داده است. برخی از بیمارستان های نگران، مقادیر زیادی از مواد مورد نیازشان را خریداری کرده اند، به طوری که مصرف کنندگان وحشت زده از ترس کمبود، دستمال توالت خریداری می کنند.

این کمبودها تا حدودی به این دلیل است که کاخ سفید علاقه ای به استفاده از متخصصان ندارد. یک نهاد آماده سازی در برای بیماری های همه گیر که بخشی از شورای امنیت ملی بود در سال 2018 منحل شد. در 28 ژانویه، لوسیانا بوریو، که یکی از کارشناسان آن تیم بود، از دولت خواست که برای جلوگیری از همه گیری در آمریکا برنامه های ویژه ای در نظر بگیرد. او حتی متذکر شد که با همکاری بخش خصوصی می توان آزمایشات تشخیصی سریع و آسان را انجام داد. در نهایت با بسته شدن این دفتر، انتشار هشدار کارشناسان به صفحه جراید از جمله وال استریت ژورنال کشیده شد بلکه بر جناب رئیس جمهور تاثیری داشته باشد.

بدون برنامه، چشم بسته، بی حال و نا هماهنگ، آمریکا در مقابله با بحران کووید 19 به مراتب بدتر از آنچه که هر متخصص بهداشتی در گفتگو با من پیشبینی می کرد، واکنش نشان داد. ران کلین که هماهنگ کننده اقدامات آمریکا در مورد شیوع بیماری ابولا در غرب آفریقا در سال 2014 بود، گفت: واکنش ما خیلی بد بود، خیلی. ست برکلی، ریاست اتحادیه تحقیق بر روی واکسن ها نیز گفت: من به عنوان یک آمریکایی وحشت دارم. آمریکا ممکن است با بدترین شیوع بیماری در جهان صنعتی رو به رو شود.

ماه های بعدی

کووید 19 یک بیماری کند و زمان بر است که هر دقیقه تاخیر در مبارزه با آن هزینه های بسیاری خواهد داشت. افرادی که چند روز پیش به این ویروس آلوده شده اند، اکنون ممکن است هنوز علائمی از خود نشان نداده باشند و راحت در حال زندگی در اجتماع باشند. احتمالا برخی از این افراد در اوایل ماه آوریل وارد بخش های مراقبت ویژه خواهند شد. در آخر هفته گذشته، این کشور 17 هزار مورد تأیید شده ابتلا به کرونا داشت، اما احتمالاً تعداد واقعی مبتلایان رقمی بین 60 تا 245 هزار باشد. آمار اکنون به صورت تصاعدی در حال افزایش است: از صبح چهارشنبه، تعداد رسمی موارد ابتلا 54 هزار نفر بود، هرچند که بازهم می گویم تعداد واقعی موارد ابتلا هنوز مشخص نیست. کارمندان بخش مراقبت های بهداشتی در حال حاضر نشانه های نگران کننده ای چون کمبود تجهیزات، تعداد زیاد بیماران و پزشکان و پرستارانی که خود به ویروس آلوده می شوند، را مشاهده می کنند.

ایتالیا و اسپانیا هشدارهای ترسناکی در مورد آینده به ما می دهند. شرایط به قدری وخیم است که پزشکان قادر به درمان یا نجات همه بیماران نیستند و چاره ای ندارند جز اینکه تنها افرادی که شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند را بستری کنند. آمریکا تعداد سرانه بیمارستان های کمتری نسبت به ایتالیا دارد. مطالعه ای که توسط یک تیم در کالج امپریال لندن منتشر شده، نتیجه می گیرد که در صورت عدم کنترل همه گیری، تختخواب های بیمارستانی آمریکا تا اواخر آوریل پر خواهند شد. در پایان ماه ژوئن، برای هر بستر مراقبت ویژه، تقریباً 15 بیمار مبتلا به کووید-19 وجود خواهد داشت. با این اوضاع در پایان تابستان، این بیماری همه گیر احتمالا به طور مستقیم 2.2 میلیون آمریکایی را به کام مرگ می کشاند، در کنار این افراد که بر اثر کرونا جان می بازند باید افرادی را هم که به طور غیرمستقیم به دلیل ناتوانی بیمارستان ها در انجام مراقبت های معمول از حملات قلبی، سکته های مغزی و تصادفات رانندگی هم اضافه کرد. طبیعتا وقتی بیمارستان ها پر از بیماران کرونایی باشد آن ها امکان پذیرش بیماران دیگر را ندارند. برای جلوگیری از چنین اتفاق وحشتناکی 4 اقدام باید به سرعت صورت گیرد.

اولین و مهمترین اقدام تولید سریع ماسک، دستکش و سایر تجهیزات محافظ شخصی است. اگر کارمندان مراقبت های بهداشتی نتوانند سالم بمانند، بقیه اقدامات بی فایده است. در بعضی جاها میزان کالای انبارها به قدری کم است که پزشکان در حال استفاده مجدد از ماسک بیماران هستند و از مردم می خواهند با ساخت ماسک خانگی به آن ها کمک کنند. این کمبودها به دلیل این است که تولید تجهیزات پزشکی به صورت سفارشی است و به زنجیره های تأمین بین المللی بستگی دارد. استان هوبئی در چین، مرکز این بیماری، خودش یک مرکز تولید ماسک های پزشکی بود.

پایان بازی

حتی یک واکنش عالی هم به این همه گیری پایان نمی دهد. تا زمانی که ویروس در کشوری باقی بماند، این احتمال وجود دارد که سفر یک مسافر آلوده به کشورهایی که قبلاً آتش این بیماری را خاموش کردند، دوباره شعله ور کند. این اتفاق در حال حاضر ممکن است در چین، سنگاپور و سایر کشورهای آسیایی که به نظر می رسد ویروس را تحت کنترل درآوردند، رخ دهد.

در این بین با توجه به ایکه احتمال کنترل همزمان بیماری در سراسر جهان وجود ندارد این احتمال وجود دارد که کرونا نیز مانند آنفولانزا به تدریج با بدن سازگار شده و از شدت کشندگی اش کم شود. به همین خاطر این سناریوی ایمنی گله ای سریع و در نتیجه وسوسه انگیز خواهد بود، هرچند که با هزینه های ناگواری همراه خواهد بود. همه می دانیم که کووید 19  از آنفولانزا مسری تر و در عین حال کشنده تر است و احتمالاً زمانی به مصونیت گله ای منجر می شود که پشت سر خود میلیون ها کشته و سیستم بهداشت و درمانی ویران شده پشت سر گذاشته باشد. اکنون به نظر می رسد که انگلستان این استراتژی ایمنی گله را در نظر گرفته و هیچ بعید نیست امریکا نیز چنین برنامه ای مد نظر داشته باشد.

عواقب بعدی

هزینه رسیدن به نقطه پایان، با کمترین میزان مرگ و میز نیز بسیار بالا خواهد بود. همانطور که همکار من آنی لورری نوشته، اقتصاد جهانی در حال حاضر به واسطه شیوع کرونا دچار شوک ناگهانی و شدیدتر از آن چیزی است که هرکس تاکنون تجربه کرده است. تقریباً یک نفر از هر پنج نفر در آمریکا در حال حاضر سر کار نیستند. هتل ها خالی است. خطوط هوایی عملا مسافر ندارند. رستوران ها و سایر مشاغل کوچک در حال تعطیل شدن هستند. نابرابری ها گسترده تر می شوند به طوری که افراد با درآمدهای پایین به شدت در معرض آسیب قرار می گیرند. النا کونیس، مورخ پزشکی دانشگاه برکلی می گوید: بیماری های عفونی بارها و بارها شهرها و جوامع انسانی را بی ثبات کرده اند، اما شرایط کنونی به دلیل وسعت جهانی شدن و تعداد بالای شهر ها و کلان شهر ها در طول تاریخ بی سابقه است.

پس از شیوع ویروس، مشکلات دیگری هم برای سلامت روان مردم به وجود آمده است. مردم شرایط دشواری دارند چرا که از ساده ترین ارتباط اجتماعی منع شده اند. در آغوش گرفتن، دست دادن و دیگر مناسک اجتماعی اکنون عملا ممکن نیست. مردم از ترس ابتلا به کرونا به اضطراب یا وسواس فکری مبتلا شده اند. از افراد سالخورده که در حال حاضر، به اندازه کافی از جامعه دور شده اند خواسته شده که حتی بیشتر از این هم فاصله بگیرند و تنهایی خود را عمیق تر کنند. همزمان مردم آسیا از توهین های نژادپرستانه رنج می برند، در این بین رئیس جمهور آمریکا نیز با برچسب ویروس چینی به این احساسات نژادپرستانه دامن می زند. احتمالاً حوادث خشونت خانگی و کودک آزاری نیز با در خانه ماندن بیشتر به شدت افزایش می یابد. کودکانی که به لحاظ بالینی در معرض خطر چندانی از این ویروس نیستند، ممکن است آسیب های روحی را که در بزرگسالی با آنها باقی می ماند، تحمل کنند.

اکنون به راحتی می توان دنیایی را تصور کرد که در آن بیشتر ملت بر این باورند که آمریکا کووید-19 را شکست داد. علی رغم بسیاری از خطرات موجود، میزان تأیید ترامپ در حال افزایش است. تصور کنید که او موفق شده است چین را مقصر اصلی بحران معرفی کند. آمریکا در دوره دوم ریاست جمهوری او احتمالا بیشتر به انزوا فرو رود و حتی از ناتو و سایر اتحادهای بین المللی هم خارج گردد، با این اتفاق احتمالا بیماری های ویروسی خارجی جایگزین کمونیست ها و تروریست ها به عنوان تهدیدات نسل جدید می شود.

کلید واژه :

پایان ویروس کرونا

،

پایان کرونا

،

پایان شیوع کرونا

ثبت نظرات
captcha