کد خبر : ۳۴۶۴۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جهش ژنتیکی کووید-19 مانع از ساخت واکسن نمی شود

به نظر می رسد که مقاومت کروناویروس جدید بیشتر از آن چیزی است که در ابتدا تصور می شد، اما به این معنی نیست که مانع از آماده سازی واکسن شود. دانشمندان می گویند کووید-19 در حال جهش است، اما به اندازه کافی سریع نیست که به طور قابل توجهی مانع از توسعه یک واکسن شود.

جهش ژنتیکی کووید-19 مانع از ساخت واکسن نمی شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از آی ای، شیوع بیماری کووید-19(COVID-19) در ماه های اخیر، بسیاری از شهرها در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده است و هر روزه تحقیقات علمی جدیدی در مورد آن مشاهده می کنیم و صحبت هایی در مورد جهش ویروس در سویه های مختلف که مانع از ساخت یک واکسن کاربردی می شود، مطرح می شود. با این حال، طبق جدیدترین گفته دانشمندان، ممکن است این حرف اصلاً درست نباشد.

"ترور بدفورد"(Trevor Bedford) زیست شناس تکاملی در مرکز تحقیقات سرطان "فرد هاچینسون" پرده از راز جدیدی برداشته است.

وی در حساب کاربری توییتر خود گفت که بیماری کووید-19 در حال جهش است، اما نه به آن اندازه سریع که مانع از ساخت واکسن شود.

ما می دانیم که ویروس ها به عنوان بخشی از چرخه زندگی خود به طور طبیعی جهش می یابند. با این حال، هنگامی که آنها در کپی کردن ژنوم خود دچار اشتباهاتی می شوند، این تغییرات اشتباه جمع شده و به نسخه های بعدی ویروس منتقل می شوند.

محققان پروژه کنسرسیوم ژنومیک کووید-19 در بریتانیا به منظور ردیابی این تغییرات، در حال ردیابی ویروس در هنگام انتقال از یک فرد به فرد دیگر و جهش آن هستند.

خوشبختانه به گفته محققان، این ویروس نسبتاً پایدار است. "ایوان هریسون" که مدیر این پروژه است، اظهار داشت که این ویروس با وجود شیوع گسترده، در هر ماه حدود دو جهش را پشت سر می گذارد که نرخ جهش آن تقریباً یک سوم تا نصف آنفلوانزای فصلی است.

علاوه بر این، تغییرات ژنتیکی که تاکنون مشاهده شده اند در حال تغییر عملکرد ویروس نیستند. درست است که ما شاهد جهش های گاه به گاه در پروتئین لبه ویروس هستیم و خواهیم بود که البته این پروتئینی است و سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می دهد، اما این جهش ها احتمالاً مانع از ساخت واکسن های احتمالی نمی شود. چرا که سرعت تغییرات ویروس، آهسته است و این خبر خوبی برای توسعه درمان و واکسن ها در آینده است.

این یافته بدان معنا است که بعد از آنکه شخص از بیماری کووید-19 بهبود یابد و یا با دریافت واکسن در قبال آن ایمن شود، به گفته محققان به احتمال زیاد تا چند سال در برابر سایر گونه های این ویروس محافظت خواهد شد.

کلید واژه :

جهش ژنتیکی کووید

،

19

،

ساخت واکسن

،

ویروس کرونا

،

واکسن ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha