کد خبر : ۳۴۶۴۱۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خوابیدن دَمَر موجب بهبود تنفس مبتلایان به ویروس کرونا می شود

یک گروه از محققان بین المللی با مطالعه روی بیماران مبتلا به کرونا دریافتند خوابیدن دمرو (lying face down) به گونه ای که صورت بیمار رو به زمین قرار گیرد، موجب بهبود عملکرد ریه ها می شود.

خوابیدن دَمَر موجب بهبود تنفس مبتلایان به ویروس کرونا می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش روز پنجشنبه پایگاه مدیکال اکسپرس، این تحقیقات در طول یک هفته و در بیمارستان جینیینتان واقع در ووهان چین روی ۱۲ بیمار دارای علایم شدید کرونا انجام گرفت. تمام این بیماران در بخش ICU بستری بودند و از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می کردند.
به گفته محققان این اولین بار است که رفتار ریه افراد مبتلا به کرونا در رابطه با استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی و فشار مثبت روی ریه ها مورد بررسی و مطالع قرار می گیرد.

بر اساس این تحقیقات برخی از بیماران نسبت به فشار مکانیکی مثبت وارد شده به ریه توسط دستگاه تنفس مصنوعی واکنش نشان نمی دهند و با تغییر وضعیت دراز کشیدن در تخت به گونه ای که صورت شخص روبه پایین باشد، ریه ها واکنش بهتری دارند. محققان در این آزمایش، به مدت ۲۴ ساعت بیماران را در وضعیتی قرار دادند که صورت آن ها رو به پایین بوده و حداقل اکسیژن رسانی به جریان خون آن ها انجام می گرفت. در این مدت جریان اکسیژن، حجم ریه و فشار مسیرهای تنفسی اندازه گیری شد.
به گفته محققان، با وجود این که تعداد بیماران مورد آزمایش در این تحقیقات اندک بوده است، نتایج به دست آمده نشان می دهد ریه برخی از بیماران قابلیت باز شدن در اثر دریافت فشار مثبت را ندارد و ایجاد چنین فشاری در ریه با استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی اثرات غیرقابل جبرانی بر آن ها دارد. در حالی که خوابیدن رو به پایین (دمرو) می تواند موجب افزایش ظرفیت تنفسی شخص شود.
به گزارش ایرنا، ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. این ویروس در دو ماه گذشته بیش از ۱۰۰ کشور و منطقه را درگیر کرده است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه American Joual of Respiratory and Critical Care Medicine منتشر شده است.

کلید واژه :

بهبود تنفس

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha