کد خبر : ۳۴۶۴۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایمن سازی جمعی در مقابله با ویروس کرونا

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، طرح ایمن سازی گله ای را روشی منسوخ شده برشمرد که در مورد بیماری های نوپدید غیر قابل اجرا است.

ایمن سازی جمعی در مقابله با ویروس کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علیرضا زالی، عدم توجه به بحث قرنطینه سازی و اجرای طرح ایمنی گله ای را تصوری بسیار غلط و منسوخ شده از نظر علمی برشمرد و گفت: ایمنی جمعی یا مصونیت دسته جمعی ( Herd immunity) که به آن ایمنی گله ای نیز می گویند، شکلی از مصونیت غیرمستقیم در برابر بیماری واگیر است که این بحث در ایمنی شناسی جهانی و بیماری های نوپدید هیچ جایگاهی ندارد و این نوع ایمن سازی تقریباً در مورد بیماری های نوپدید غیرقابل اجراست.

وی تاکید کرد: اگر این الگوی مصون سازی بخواهد اجرا شود باید تعداد بسیار زیادی از افراد جامعه به این بیماری مبتلا شوند که این امر منجر به بستری شدن تعداد زیادی از افراد در بیمارستان و همچنین فوت عده کثیری از مبتلایان خواهد شد و یک آمار وحشتناک از مرگ و میر در اثر این روش ایجاد می شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، این روش مصون سازی را کاملاً منسوخ برشمرد و خاطرنشان کرد: در هیچ کشوری تاکنون توصیه نشده و سازمان جهانی بهداشت نیز صراحتاً مخالفت خود را با این کار اعلام کرده است. هیچ کشوری به صورت متقن و ثابت شده این اقدام را در دستور کار خود قرار نداده و این روش کاملاً غیر علمی و غیر استاندارد است.

زالی با اشاره به این مطلب که کرونا یک ویروس نوپدید است و از ظرفیت بالای تنوع ژنتیکی برخوردار است، گفت: این ویروس متناسب با شرایط بیماری زایی که دارد و ساختار ایمنی افراد، در هر فرد مبتلا تابلوی کاملاً متفاوتی را ایجاد می کند و هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر امروز فردی در معرض اتفاقی ویروس قرار گیرد حتماً به سلامت از آن عبور کند و ممکن است که منجر به مرگ و میر فرد شود.

به گفته فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در جامعه ما که جمعیت زیادی از افراد سالمند، مبتلایان به بیماری های زمینه ای، قلبی عروقی، دیابت، گیرندگان اعضای پیوند و مصرف کنندگان داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی وجود دارد استفاده از این روش مصون سازی به استقبال مرگ رفتن است و اساساً هیچ گروهی از ایمنی شناسی جهانی و داخلی و اپیدمیولوژییست ها مطلقاً این روش را توصیه نمی کنند.

به گفته وی، شاید در این نوع طرح کرونا با بیماری هایی مثل سرخک و اوریون اشتباه گرفته شده در صورتی که الگوی بیماری زایی، انتشار و گسترش و سرایت کرونا ویروس با سایر بیماری هایی که از قبل می شناختیم کاملاً متفاوت است.

زالی این روش مصون سازی را مربوط به قرن ها بسیار دور برشمرد و گفت: این روش از نظر پزشکی، اجتماعی، علمی و اجرایی توصیه نمی شود و استفاده از آن در مورد کرونا به شدت می تواند با اخلاق پزشکی در تناقض باشد. به این معنی که در این بیماری باید مداخلات فعالانه انجام دهیم و استفاده از این روش ها که مردم منفعلانه در معرض یک بیماری قرار گیرند اساساً کاری غیر اخلاقی و غیر حرفه ای تلقی می شود بنابراین ما مطلقاً این روش را توصیه نمی کنیم.

وی در ادامه تاکید کرد: باید تلاش کرد تا مانع از بروز چنین اتفاقی در جامعه شویم که ۶۰ تا ۷۰ درصد از مردم به بیماری کرونا مبتلا شوند چون یک تابلوی بسیار ترسناک و هولناکی را در ادامه مسیر خواهیم داشت.

کلید واژه :

ایمن سازی جمعی

،

مقابله با کرونا

،

تنوع ژنتیکی ویروس

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha