کد خبر : ۳۴۶۴۰۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

در تایوان خبری از ویروس کرونا نیست

از آنجا که کرونا بیشتر نقاط جهان را فرا گرفته، تنها یک کشور وجود دارد که به نظر می رسد همه چیز را تحت کنترل خود گرفته، آن هم با وجود اینکه تنها 110 مایل از چین فاصله دارد.

در تایوان خبری از ویروس کرونا نیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هیلتون ییپ در فارین پالیسی نوشت: از آنجا که کرونا بیشتر نقاط جهان را فرا گرفته، تنها یک کشور وجود دارد که به نظر می رسد همه چیز را تحت کنترل خود گرفته، آن هم با وجود اینکه تنها 110 مایل از چین فاصله دارد. تایوان اولین مورد ابتلا خودش را در 21 ژانویه اعلام و تا امروز تنها 169 فرد مبتلا به کرونا ویروس دارد. این تعداد موارد ابتلا طی دو ماه آن هم وقتی همسایگان دیگر این کشور را می بینیم واقعا تحسین برانگیز است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: تایوان با وجود عدم حضور در سازمان بهداشت جهانی (WHO) و شنیدن زورگویی های مداوم از چین، به خوبی با کرونا ویروس مقابله کرده است. به طور خلاصه، تایوان برای مقابله با این بیماری چاره ای جز اینکه به خودش متکی باشد نداشته است. 

استراتژی ضد کرونا تایوان با استفاده از ترکیبی از عکس العمل زود هنگام، اقدامات پیشگیرانه و به اشتراک گذاری اطلاعات با مردم و همچنین استفاده از فناوری در قالب تحلیل داده ها و سیستم عامل های آنلاین بوده است. همه این کارها با سطح چشمگیر شفافیت و تعامل عمومی صورت گرفته، درست برخلاف چین که از اقدامات شدید و سرکوبگرانه و سانسور برای مقابله با شیوع کرونا استفاده کرده است.

هنگامی که اولین خبر در مورد یک بیماری مرموز در ووهان در دسامبر سال 2019 شروع شنیده شد، تایوان به سرعت نسبت به آن واکنش نشان داد. با وجود کاهش گردشگر بین چین و تایوان به دلایل سیاسی، اما از آن جا که صدها هزار نفر از تایوانی ها در چین مشغول به کار هستند، هر روزه تعداد زیادی پرواز بین دو کشور به انجام می رسد.

تایوان بلافاصله تصمیم به معاینه مسافران چینی گرفت و ورود ساکنان ووهان به کشورش را در 23 ژانویه ممنوع کرد، سپس کلیه تورهای گردشگری به مقصد چین را از 25 ژانویه به کل متوقف و سرانجام در 6 فوریه ورود شهروندان چینی به کشورش را ممنوع اعلام کرد.

دولت تایوان با تشخیص اینکه باید از کافی بودن تجهیزات پزشکی از جمله ماسک صورت برای متخصصان بهداشت و عموم مردم اطمینان حاصل کرد، صادرات ماسک جراحی را در 24 ژانویه متوقف کرد و از شرکتهای محلی خواست تولید خود را افزایش دهند. تولید روزانه به زودی به 10 میلیون رسید که بین بخش های عمومی، پزشکی و صنعتی تقسیم می شد.

دولت همچنین در تاریخ 31 ژانویه کنترل توزیع ماسک از بخش خصوصی را به دست گرفت  و اطمینان حاصل کرد که هیچگونه سواستفاده ای در پخش یا قیمت گذاری وجود نخواهد داشت، اتفاقی که در کشورهای دیگر از جمله هنگ کنگ شاهد آن بودیم. تایوان همچنین در 6 فوریه یک سیاست خرید را اجرا کرد که در آن هر تایوانی می تواند هر هفته مبلغ معینی از ماسک بزرگسالان و کودکان را از داروخانه ها و کلینیک ها با 5 دلار خریداری کند. اکنون برای دسترسی آسان تر و جلوگیری از ایجاد صف های طولانی در مقابل کلینیک ها، مردم تایوان می توانند ماسک را بصورت آنلاین سفارش داده و آن را به سرعت دریافت کنند.

برای اطمینان از هماهنگی، تایوان یک مرکز فرماندهی یکپارچه به سرپرستی وزارت بهداشت و رفاه، که مدیریت منابع را برعهده دارد تشکیل داد و همچنین دستور داد که اطلاع رسانی در این زمینه به صورت روزانه صورت بگیرد. مقامات همچنین به سرعت در حال ردیابی افراد آلوده و پیگیری این موارد برای یافتن منبع عفونت بودند. آموزش عموم مردم در مورد خطرات بیماری و اقدامات احتیاطی از طریق اعلامیه های تلویزیونی و پوسترها نیز بخش بزرگی از اقدامات ضد کرونایی تایوان بود.

جای تعجب نیست که تایوان به عنوان یکی از مراکز اصلی قدرت فناوری، از ابزارهای فنی برای مقابله با شیوع کرونا استفاده کرده باشد. این اقدامات شامل استفاده از داده ها برای تجزیه و تحلیل و ایجاد بسترهای نرم افزاری برای اطلاع رسانی به عموم مردم است. آژانس های بیمه درمانی و مهاجرت تایوان تاریخچه سفر 14 روزه اقامتگاه های داخلی و خارجی را با داده های کارت بیمه درمانی خود ادغام کرده و به بیمارستان ها، درمانگاه ها و داروخانه ها اجازه می دهند هنگام برخورد با بیماران به آن اطلاعات دسترسی پیدا کنند. افرادی که تحت عنوان قرنطینه خانگی قرار می گیرند، مرتباً توسط مقامات چک می شدند و تلفن هایشان را ردیابی می کردند تا مطمئن شوند که از خانه خارج نشده اند.

تایوان به لطف اصلاحات گسترده در دهه 1990 یکی از بهترین سیستم های بهداشتی جهان را دارد که خدمات مقرون به صرفه و جامع به کل جمعیت خود از جمله گروه های سالخورده و کم درآمد ارائه می دهد. اطلاعات بهداشتی کاربر در یک سیستم متمرکز که در دسترس بیمارستانها و درمانگاه ها است، ذخیره می شود، بنابراین پزشکان می توانند به سرعت تاریخچه بیماران خود را مشاهده کنند.

اگرچه ممکن است ممنوعیت ایجاد سفر کمی بحث برانگیز باشد، اما قطعا اولویت اصلی برای هر کشوری باید امنیت شهروندان خودش باشد. اگرچه چین کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا را به دلیل تحریم سفر برای شهروندانش مورد انتقاد قرار داد، اما خود این کشور اواخر ژانویه کل یک استان را با 60 میلیون نفر در قرنطینه کامل قرار داد. با وجود این قرنطینه استان هوبی با بیش از 67000 مورد و بیش از 3000 کشته همچنان در بحران است.

اقدامات در چین خیلی دیر انجام شد. با محاصره شدن ووهان در 23 ژانویه، تخمین زده می شد كه 5 میلیون نفر از مردم این شهر قبلاً در سراسر كشور و خارج از كشور پراكنده شده باشند و این امر منجر به گسترش ویروس به سایر مناطق شد.

تایوان نشان داد که کشورها باید فعالانه عمل کرده و اقدامات متعددی را که لازم می دانند انجام دهند. در حال حاضر برای برخی از افراد مبتلا به کرونا ویروس بسیار دیر شده، اما آنها هنوز هم می توان با تکیه بر آموزش عمومی، استفاده از فناوری و کنترل وسایل حیاتی مانند ماسک و سایر تجهیزات پزشکی از ابتلا موارد بیشتر جلوگیری کرد.

تایوان تا امورز با کمک به جزیره اقیانوس آرام پالائو، آزمایش یک مورد مشکوک و به اشتراک گذاری اطلاعات با پراگ، پایتخت جمهوری چک تلاش کرده نقش مهمی در اقدامات جهانی برای مبارزه با این بیماری ایفا کند. در صورت اجازه کشورهای عضو مانند آمریکا، تایوان مایل است در سازمان بهداشت جهانی نقش بیشتری داشته باشد.

می توان با کرونا ویروس مبارزه کرد و کشورهایی که موفق شده اند باید تجربیات خود را در اختیار سایر کشورها هم قرار دهند.

کلید واژه :

ویروس کرونا

،

تایوان

ثبت نظرات
captcha