کد خبر : ۳۴۶۳۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کارآزمایی WHO برای داروهای درمان ویروس کرونا COVID-19

سازمان جهانی بهداشت (WHO)، قصد دارد چهار دارویی را که بیش تر از همه برای درمان COVID-19 مناسب به نظر می رسند، در یک کارآزمایی بزرگ جهانی مورد بررسی قرار دهد.

کارآزمایی WHO برای داروهای درمان ویروس کرونا COVID-19

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،

✅ این داروها شامل ترکیب دارویی که در حال حاضر برای HIV استفاده می شود (lopinavir و ritonavir که با نام تجاری Kaletra شناخته می شود)، درمان مالاریا که اولین بار در زمان جنگ جهانی اول استفاده شد (chloroquine و hydroxychloroquine)، یک داروی ضد ویروس ابولا (remdesivir) و ترکیبی از Ritonavir/lopinavir و اینترفرون بتا هستند.

✅ سازمان جهانی بهداشت اسم این کارآزمایی بزرگ را SOLIDARITY (همبستگی) گذاشته است.

✅ طراحی این مطالعه دوسوکور که بالاترین استاندارد کارآزمایی های بالینی است نمی باشد. لذا ممکن است در بیماران تحت درمان که اطلاع دارند چه دارویی دریافت کرده اند اثر دارونما (placebo effect) نیز وجود داشته باشد. سازمان جهانی بهداشت بر این باور است که بین قدرت علمی شواهد این مطالعه و سرعت عمل آن باید تعادل برقرار کرد.

✅ شرکت در این کارآزمایی آسان بوده و پس از تشخیص قطعی COVID-19، پزشک می تواند مشخصات بیمار را در وب سایت WHO وارد کند و بیمار نیز باید فرم رضایت آگاهانه را پر کند. پس از مشخص کردن نوع داروهای موجود در بیمارستان توسط پزشک، بیماران طبق دستور سایت WHO تصادفی سازی می شوند.

✅ خانم دکتر Henao Restrepo از بخش تحقیقات واکسن سازمان جهانی بهداشت امیدوار است به منظور دستیابی به نتایج قوی (robust)، چندین هزار بیمار از سرتاسر دنیا در این مطالعه وارد شوند. کشورهای ایران، آفریقای جنوبی، آرژانتین و کشورهای اروپایی شامل فرانسه، اسپانیا، آلمان، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ و انگلستان تاکنون به این مطالعه پیوسته اند.

✅ بخش اروپایی این مطالعه با عنوان Discovery به رهبری دکتر Florence Ader متخصص بیماری های عفونی بیمارستان دانشگاهی لیون و محقق مرکز تحقیقات بین المللی عفونت شناسی CIRI وابسته به انستیتو ملی تحقیقات پزشکی و سلامت فرانسه (INSERM) انجام می گیرد.

✅ سازمان جهانی بهداشت درصدد انجام مطالعه مشابهی با موضوع درمان های پیشگیرانه برای محافظت پرسنل بهداشتی-درمانی در فرایند درمان و مراقبت از بیماران نیز هست.

https://www.sciencemag.org/news/2020/03/who-launches-global-megatrial-four-most-promising-coronavirus-treatments

کلید واژه :

کارآزمایی

،

WHO

،

درمان ویروس کرونا

،

COVID

،

19

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha