کد خبر : ۳۴۶۳۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ماهی قرمز عامل انتشار ویروس کرونا

مدیر شبکه دامپزشکی بوکان با بیان اینکه کرونا ویروس جدیدی است که هنوز ابعاد آن به صورت کامل شناخته شده نیست، گفت: ماهی قرمز و اشیای مربوط به آن عامل انتشار ویروس…

ماهی قرمز عامل انتشار ویروس کرونا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اسماعیل محمدیانی افزود: اگرچه ویروس کرونا در ماهیان بیماری زا نیست اما برای جلوگیری از مخاطره بهداشتی احتمالی ناشی از انتقال مکانیکی ویروس از طریق آب و سطح بدن ماهی باید توصیه های بهداشتی را جدی گرفت.

وی با بیان اینکه ماهی خودش آلوده نمی شود اما به صورت مکانیکی می تواند آلودگی را منتقل کند، اظهار داشت: احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق کیسه پلاستیک آلوده و امکان اینکه فرد فروشنده مبتلا به ویروس باشد، وجود دارد. 
محمدیانی افزود: اگر فرد آلوده به ماهی دست بزند آلودگی به ماهی منتقل شده و  این آلودگی سطحی نیز می تواند با افرادی که اقدام به خرید یا جابجایی آن نمایید به فرد دیگر منتقل شود.

وی با بیان اینکه عرضه کنندگان مسایل بهداشتی را به باید رعایت کنند، بیان کرد: شست و شو و ضدعفونی وسایل و تجهیزات نگهداری ماهی قرمز، تخلیه مستقیم آب حمل و تعویضی به شبکه فاضلاب، نداشتن تماس حفاظت نشده با آب و ماهی و رعایت بهداشت فردی و محیطی از جمله الزامات بهداشتی است که باید هنگام عرضه ماهی قرمز رعایت شود.

وی ادامه داد:  در صورت تماس با ماهی یا آب حمل و نگهداری، بلافاصله نسبت به شست و شوی دستها با آب و صابون یا استفاده از ضدعفونی کننده های مناسب اقدام شود.

ماهی قرمز «Goldfish» با نام علمی «Carassius  auratus» در خانواده کپور ماهیان قرار دارد؛ این ماهی بومی کشور چین بوده و جزو معروف ترین حیوانات خانگی محسوب می شود که از سالیان پیش در این کشور به صورت اهلی درآمده است.

ماهی قرمز قادر به تحمل طیف وسیع دما، pH و شوری آب است و در برابر غلظت پایین اکسیژن و آلودگی آب مقاوم است؛ همین خصوصیت ها باعث شده است که شرایط متفاوت محیط جدیدی که وارد آن می شود را تحمل و خود را با آن سازگار کند.

تاکنون ۳۲۶ نفر در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا شده اند که یکی از مهمترین علت های آن، همراهی نکردن برخی از مردم و حضور یافتن آنان در نقاط پرتجمع است.

کلید واژه :

ماهی قرمز

،

انتشار ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha