کد خبر : ۳۴۶۳۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تغییرات اقلیمی و بیماری های عفونی

عضو شورای پژوهش و فناوری اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: خطرات بیماری های عفونی ناشی از تغییرات آب و هوایی، بارها در گزارشات مختلف سازمان جهانی بهداشت (WHO) ذکر شده است.

تغییرات اقلیمی و بیماری های عفونی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هادی معماریان در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه «تغییرات آب و هوایی در نتیجه عدم تعادل بین پرتوهای ورودی و خروجی در جو رخ می دهد»، عنوان کرد: از آنجایی که غلظت گازهای گلخانه ای در جو به رکورد تاریخی خود رسیده است، از زمان شروع نگهداری سوابق در دهه 1850، دمای جهانی با سرعت بیشتری افزایش یافته و پیش بینی می شود درجه حرارت 1.8 تا 5.8 درجه سانتیگراد دیگر افزایش یابد.

وی افزود: با توجه به اینکه هوای گرم می تواند رطوبت بیشتری نسبت به هوای سرد حفظ کند تا پایان این قرن چرخه هیدرولوژیکی تغییر خواهد کرد، برخی مناطق جغرافیایی بارندگی بیشتری خواهند داشت و برخی خشکسالی بیشتر و وقایع شدید آب و هوایی  از جمله امواج گرما و طوفان  پیش بینی می شود که رایجتر شوند. شواهد فزاینده ای در مورد تهدیدات سلامتی مرتبط با آب و هوا وجود دارد. با افزایش دما در شمال مناطقی مانند کانادا، امنیت غذایی مبتنی بر منابع زمین برای جمعیت بومی تهدید شده است.

این عضو شورای پژوهش و فناوری اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به خطرات سلامتی مرتبط با آب و هوا شامل افزایش گرمازدگی، مرگ ناشی از افزایش تعداد و مدت زمان امواج گرما در مناطقی مانند ایتالیا، فرانسه و استرالیا و تأثیرات تنفسی، به دلیل آلودگی هوا ناشی از آتش سوزی در مناطقی مانند استرالیا و غرب و جنوب غرب ایران؛ پیش بینی می شود آتش سوزی های شدید همچنان در مناطقی مانند کالیفرنیای آمریکا و استرالیا ادامه یابد و منجر به آلودگی شدید هوا و افزایش استرس در مراکز درمانی و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی شود.

 معماریان ادامه داد: اکنون اصطلاحات جدیدی مانند اضطراب زیست محیطی و اندوه اکولوژیکی وارد واژگان ما شده اند. خطرات بیماری های عفونی ناشی از تغییرات آب و هوایی شامل افزایش خطر ابتلا به بیماری های ناشی از کنه، بیماری های بومی ناشی از پشه ها و همچنین بیماری های ناشی از غذا در گزارشات مختلف سازمان جهانی بهداشت(WHO)  بارها ذکر شده است.

این عضو شورای پژوهش و فناوری اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اظهار کرد: بیماری های حساس به آب و هوا همچنین تحت تأثیر اثرات اقلیمی کوتاهتر ناشی از ال نینو قرار دارند، که وقتی رخ می دهد، دمای سطح اقیانوس به طور غیرمعمول گرم شده و به سواحل اقیانوس آرام در آمریکای جنوبی نیز توسعه می یابد. از نظر تاریخی، حوادث ال نینو در برخی مناطق منجر به خشکتر و گرمتر شدن هوا و در مناطقی دیگر منجر به مرطوب تر و خنک تر شدن هوا نسبت به شرایط نرمال می شود.

دانشیار دانشگاه بیرجند و مرکز آموزش عالی کاشمر بیان کرد: تغییرات محیط زیستی و اقلیمی، زیستگاه حیوانات را از بین برده و نحوه زندگی، مکان زندگی و این که کدام حیوان از کدام حیوان تغذیه می کند را عوض می کند. ویروس کرونا که هم اکنون به شدت کشور ایران را دچار بحران کرده و منشاء حیوانی دارد نیز از این قضیه مستثنی نیست.

وی اظهار کرد: دانشمندان بر این باورند که آب و هوا تنها یکی از عوامل شیوع بیماری است. کشورهای توسعه نیافته در معرض بیماری های عفونی آسیب پذیرند، این آسیب پذیری ها مشکلات اولیه هستند و تأثیرات آب و هوا این مشکلات را پیچیده تر می کنند.

تغییر اقلیم و شیوع بیماری ها

در همین خصوص، خاطره عربی خوان، متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: برخی دانشمندان بر این باورند که تغییر اقلیم با افزایش احتمال وقوع حوادث ناگهانی و شدید آب و هوایی، در شیوع بیماری هایی مانند ابولا نقش دارد، فصل های خشک و به دنبال آن باران های شدید که منجر به تولید میوه های زیادی می شود همزمان با شیوع این بیماری بوده است.

وی اظهار کرد: هنگامی که میوه ها فراوان هستند، خفاش ها (حاملان مشکوک شیوع اخیر ابولا) و میمون ها برای غذا خوردن جمع می شوند و فرصتی برای پرش این بیماری بین گونه ها فراهم می کنند. انسان ها می توانند با خوردن یا دست زدن به حیوان آلوده، ویروس این بیماری را دریافت کنند، براساس تحقیقات آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده، «تقریبا 75 درصد از بیماری های جدید، در حال ظهور یا ظهور مجدد که در ابتدای قرن بیست و یکم بر انسان تأثیر می گذارند، وحشی هستند، به این معنی که آن ها از حیوانات سرچشمه می گیرند، این موارد شامل ایدز، SARS ، H5N1 ، آنفولانزای مرغی و آنفولانزای H1N1  و  اخیراً کورونا (covid19)  می شود و حیوانات وحشی بیشتر و بیشتری، که ممکن است سال ها ناقل بیماری بدون هیچ اثری باشند، آن هم اغلب به دلیل جنگل زدایی و تغییر اقلیم با انسان تماس خواهند داشت.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری تصریح کرد: تغییرات آب و هوا نیز روی بروز بیماری های عفونی تأثیر می گذارد، انتظار می رود بیماری هایی که حساسیت زیادی به آب و هوا دارند، مانند مالاریا، تب دنگ، ویروس غرب نیل، وبا و بیماری لایم تشدید شوند، زیرا تغییرات آب و هوایی منجر به درجه حرارت بالاتر و حوادث شدید آب و هوایی می شود.

وی مطرح کرد: مالاریا تنها در سال 2012  بیش از 672 هزار نفر را در دنیا کشته است، براساس گزارش هیأت بین الدول تغییر اقلیم (IPCC) ، تغییر آب و هوا، با فصل های طولانی تر انتقال مالاریا در برخی مناطق آفریقا و گسترش دامنه جغرافیایی این بیماری همراه خواهد بود.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری بیان کرد: با گرم شدن دما، انگل پلاسمودیوم موجود در پشه که باعث تولید مالاریا می شود سریعتر تولید شده و وکتور(ارگانیسم منتقل کننده بیماری) یعنی پشه، بیشتر وعده های غذایی را مصرف می کند.

وی ادامه داد: تب دنگی هر ساله حدود 400 میلیون نفر را آلوده می کند و یکی از دلایل اصلی بیماری و مرگ در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است، پروژه های تحقیقاتیIPCC   نشان می دهند که افزایش دما به همراه افزایش پیش بینی شده در جمعیت می تواند 5 تا 6 میلیارد نفر را در خطر درگیری با تب دنگی در دهه 2080 قرار دهد.

عربی خوان گفت: در سال 1999، ویروس نیل غربی، که توسط پشه ها به انسان منتقل شد، پس از یک خشکسالی به دنبال باران شدید، اولین بار در نیمکره غربی و در نیویورک ظاهر شد، از آن زمان تاکنون بیش از 1600 نفر در اثر این بیماری جان باخته اند. یک مطالعه جدید نشان می دهد که در آینده، دمای بالاتر و بارندگی کمتر باعث احتمال بیشتر موارد بیماری نیل غربی در انسان، پرندگان و پشه ها خواهد شد.

وی تاکید کرد: وقایع شدید آب و هوایی می تواند آبشار دیگری از تأثیرات بیماری را ایجاد کند، گرما و خشکسالی باعث ایجاد شرایط خشک می شود و آتش سوزی های جنگلی را ایجاد می کند که منجر به تکه تکه شدن جنگل ها و نزدیک شدن هر چه بیشتر حیوانات وحشی به انسان ها می شود.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به اینکه «خشکسالی و سیل بر عملکرد محصول تأثیر می گذارد»، عنوان کرد: این امر گاهی اوقات منجر به سوء تغذیه می شود، اما در حالی که انسان را مجبور به یافتن منابع غذایی دیگر می کند، در برابر بیماری آسیب پذیر می شوند.

وی خاطر نشان کرد: جاری شدن سیل می تواند زمینه های پرورش حشرات را فراهم کرده و باعث آلودگی آب شود و منجر به شیوع بیماری های اسهالی مانند وبا شود، علاوه بر این، شرایط هوایی حدی می تواند روابط ریز و درشت بین شکارچیان و طعمه ها و رقبائی که آفات حامل پاتوژن مانند موش و پشه را درگیر می کنند، مختل نماید.

کلید واژه :

تغییرات اقلیمی

،

بیماری های عفونی

ثبت نظرات
captcha