کد خبر : ۳۴۶۳۲۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حذف آلاینده های آبی با نانو فتوکاتالیست و نورخورشید

پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند تبریز با توسعه روشی نوین به دانش فنی جدیدی برای حذف آلاینده های آبی دست پیدا کردند.

حذف آلاینده های آبی با نانو فتوکاتالیست و نورخورشید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «توسعه دانش فنی نانو فتوکاتالیست های محیط زیست» عنوان گرنت پژوهشی است که این پژوهشگران با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری روی آن کار کردند و به این موفقیت دست پیدا کردند.

محمد حقیقی، مجری این طرح پژوهشی با بیان اینکه مراحل پایانی ثبت اختراع بین المللی این طرح در حال انجام است، گفت: با این اقدام این فناوری متعلق به ایران است. روش های بسیاری برای تصفیه آب وجود دارد، اما در این طرح از نورخورشید برای تصفیه استفاده می شود که منبعی رایگان و در دسترس است. برای رسیدن به این هدف نانو کاتالیست هایی توسعه دادیم که عمل تصفیه را با جذب نور انجام دهند.

بر اساس اعلام معاونت علمی، وی ادامه داد: تمرکز ما در این روش روی حذف آلاینده های دارویی و رنگی بود. زیرا این صنایع حجم پساب زیادی را  تولید می کنند. البته روش های بیولوژیکی مرسوم دیگری برای حذف آلاینده ها وجود دارد، اما برخی آلاینده ها در مقابل آنها مقاوم هستند که با روشی که ما توسعه داده ایم، آلاینده های مقاوم نیز حذف می شوند. تا کنون ۱۵ نانوکاتالیست در این زمینه توسعه یافته است و ثبت پنج پتنت مرتبط نیز انجام شده است.

کلید واژه :

حذف آلاینده

،

نورخورشید

،

نانو فتوکاتالیست

ثبت نظرات
captcha