کد خبر : ۳۴۶۳۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نکات مهم کنترل شیوع کووید19 یا ویروس کرونا که نمیدانید

نکات مهم کنترل شیوع کووید19 یا ویروس کرونا از نظر یک محقق

نکات مهم کنترل شیوع کووید19 یا ویروس کرونا که نمیدانید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در عکس فوق دو نمودار دیده می شود: قرمز نمودار درگیری ۷۰ درصد جامعه است و آبی نمودار درگیری ۴۰ درصد.
قرمز زود تمام می شود ولی آبی طول می کشد تا تمام شود پس چرا قرمز بدتر است؟ بالای عکس توضیح داده که ما می توانیم مبتلا شدن را به تعویق بیاندازیم ولی نمی توانیم جلوی ابتلا را بگیریم. با به تعویق انداختن، فرصت برای ارائه خدمات درمانی فراهم می شودبدین معنی که « روی یک تخت icu با تجهیزات کافی درمان صورت گیرد یا در یک چادر بیمارستان صحرایی!»
.
اما چکار کنیم که پیک بیماری را با ۴۰ درصد ابتلای جامعه بگذرانیم؟ اگر چرخه انتقال ویروس بشکند و افراد کمتر مبتلا شوند رسیدن به پیک بیماری آهسته تر شده و بیشتر طول می کشد (یعنی ممکن است به اواخر فروردین یا اردیبهشت هم برسد) که در اینصورت فرصت برای آماده کردن بیمارستانها، تهیه تجهیزات مراقبتی و حمایتی و درمان و ... فراهم می شود. افراد کمتری بیمار می شوند و مراجعات و بستری هم کمتر می شود. و امکان رسیدگی بیشتر و درمان قطعی و بهبودی قطعی بیشتر اتفاق می افتد و مرگ و میر کمتر می شود و اینکه هر چه زمان بگذرد احتمال پیدا شدن واکسن و درمان قطعی بیشتر می شود.
مهم این است که بدانیم کرونا بیماری خیلی کشنده ای نیست و همه مبتلایان کرونا نمی میرند، به شرطی که مبتلایان کمتری داشته باشیم!
اما در شرایطی که مبتلایان زیادی همزمان نیازمند دریافت خدمات بیمارستانی باشند با وجود شرایط فعلی سیستم درمانی کشور ما، قطعا مرگ و میر بالا خواهد بود.
پس با خارج نشدن از منازل و رعایت دقیق و وسواسی اصول پیشگیری (استفاده درست از ماسک و شستشوی مکرر و صحیح دستها) چرخه انتقال ویروس را می توان شکست و اجازه نداد که کرونا تلفات زیادی بگیرد.
این نکته خصوصا برای مردم شهرستانهای کوچکتر و روستاها حیاتی تر است، چون خدمت رسانی و درمان در این مراکز محدودیتهای بیشتری دارد.

کلید واژه :

کنترل شیوع

،

کووید19

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha