کد خبر : ۳۴۶۳۱۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ایران می تواند تا ماه آینده ویروس کرونا را کنترل کند

نماینده سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه از تلاش ها و اقدامات قابل تحسین کادر درمانی قم برای مقابله با ویروس کرونا متحیر شدم، گفت: در ایران و قم مدیریت خوبی در این زمینه وجود دارد.

ایران می تواند تا ماه آینده ویروس کرونا را کنترل کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ریچارد برنان و چند نماینده از سازمان جهانی بهداشت بعد از ظهر یکشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در سالن اجتماعات معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد با اشاره به اقدامات و عملکرد مطلوب وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی قم در مقابله با ویروس کرونا، بیان کرد: با توجه به استقرار یک هفته ای گروهی از سازمان جهانی بهداشت در ایران و با سفر اخیر ما به ایران از مراکز مهم درمانی و بهداشتی ایران و قم بازدید کردیم که من تحت تأثیر مدیریت خوب مسئولان قمی و مقامات ایرانی در زمینه مقابله با کرونا ویروس قرار گرفتم.

وی ادامه داد: با توجه به فداکاری و تلاش های صورت گرفته دانشگاه علوم پزشکی قم و همه کادر درمانی در کنترل، درمان و همچنین آموزش مردم به نظر باید قمی ها به این تیم افتخار کنند؛ در بیمارستان ها خوب از بیماران مشکوک به کرونا و یا بیماران کرونایی مراقبت می شود، هم چنین در زمینه آموزش هم اقدامات رو به جلویی در قم صورت گرفته است.

سازمان جهانی بهداشت وارد بازی سیاسی نخواهد شد

رئیس هیئت اعزامی سازمان جهانی بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این سازمان رایزنی هایی برای برداشتن و یا کاهش تحریم های ظالمانه آمریکا در زمینه مقابله با ویروس کرونا انجام می دهد، گفت: ما قبل از شیوع این ویروس پولی که از ایران می گرفتیم را خرج هزینه های درمان و بهداشت شهروندان ایرانی می کردیم، تحریم یک تصمیم سیاسی است و ما سعی داریم وارد این بازی سیاسی نشویم.

برنان اظهار داشت: ما سعی می کنیم زمینه ای را ایجاد کنیم تا با راحت ترین شکل ممکن ملزومات بهداشتی و داروهای مورد نیاز در اختیار ایرانیان قرار گیرد و سعی داریم با ارتباط با نظام سلامت ایران در زمینه امور بهداشتی به کشور ایران و مردم آن کمک کنیم.

ترجیح امور اقتصادی یا امور مرتبط با سلامت در قرنطینه قم

مسئول فوریت های سلامت سازمان جهانی بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قرنطینه کردن استان قم به عنوان یکی از مناطق بحرانی کشور در زمینه کرونا ویروس، بیان کرد: ما هنوز در زمینه کرونا نیاز به جمع آوری اطلاعات بیشتری هستیم اما راهکارهای بهداشتی از جمله قرنطینه کردن را مد نظر قرار خواهیم داد و در زمینه قرنطینه کردن شهر قم این تصمیم به مسئولان محلی قم و مقامات ایرانی مربوط می شود.

بریان افزود: در این زمینه مشاوره هایی به مقامات ایرانی دادیم و الگوهایی هم برای قرنطینه کردن در اختیار آن ها قرار گرفته است ولی باید در این تصمیم به این نکته اهمیت داده شود که آیا مسائل اقتصادی بر سلامت شهروندان ارجحیت دارد؟ باید در قرنطینه کردن شهر قم مسائل امور اقتصادی و معیشتی و مسائل مرتبط به امور سلامت مدنظر باشد؛ سازمان جهانی بهداشت به نسبت خطر و میزان شیوع این بیماری اقدام به قرنطینه خواهد کرد.

ارسال ۷ تن اقلام بهداشتی و لباس های ویژه حفاظت

رئیس هیئت اعزامی سازمان جهانی بهداشت به ایران، با اشاره به مشکل تحریم و کمبود اقلام بهداشتی و غیره به کشور، بیان کرد: ما دوشنبه شب به ایران رسیدیم و به همراه خود ۷ تن انواع اقلام بهداشتی و ضدعفونی کننده و لباس ها حفاظتی برای بیماران آوردیم که تحویل وزارت بهداشت دادیم و اطمینان داشته باشید این کمک ها ادامه خواهد یافت.

وی ادامه داد: ما در سفر به ایران کیت های آزمایشی را هم به همراه داریم و با یک سری از سازندگان و تولید کنندگان جهانی در حال رایزنی هستیم، در نظر داریم تا جلوی محدودیت های واردات و صادرات را به کشور ایران گرفته شود.

ایران می تواند تا یک ماه آینده ویروس کرونا را کنترل کند

بریان اظهار داشت: طبق نظر دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در ایران مبارزه با کرونا ویروس در مرحله ابتدایی و اولیه قرار دارد هرچند در زمینه مبارزه و مقابله اقدامات رو به جلو و مناسبی در ایران صورت گرفته شده است ولی به نظر می رسد ایران می تواند تا یک ماه دیگر این ویروس را کنترل کند.

وی افزود: طی هفته هایی که می گذرد ایران باید استراتژی و راهبردهای خود را تغییر و ارتقا دهد چرا که کشور چین هم در زمینه مقابله با این ویروس هر هفته راهبردهای خود را برای کنترل و مقابله تغییر داده است، لذا به همین دلیل در این زمینه موفقیت هایی را به دست آورده است؛ باید از رئیس جمهور تا یک فرد عادی خود را در زمینه مقابله با ویروس مسئول بدانند.

کلید واژه :

نماینده سازمان جهانی بهداشت

،

ویروس کرونا

ثبت نظرات
captcha