کد خبر : ۳۴۶۳۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تشخیص کرونا در 20 ثانیه توسط سی تی اسکن و هوش مصنوعی

اخیرا شرکت علی بابا که به عنوان یکی از غول های فناوری چین شناخته می شود مدعی شده است که سیستم هوش مصنوعی جدید این شرکت می تواند کرونا را در 20 ثانیه و با دقت 96 درصدی تشخیص دهد. خبری که به سرعت در تیتر رسانه های فناوری جای گرفت. اما اساسا این تکنولوژی تا چه حد کاربردی است؟

تشخیص کرونا در 20 ثانیه توسط سی تی اسکن و هوش مصنوعی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اخیرا شرکت علی بابا که به عنوان یکی از غول های فناوری چین شناخته می شود مدعی شده است که سیستم هوش مصنوعی جدید این شرکت می تواند کرونا را در 20 ثانیه و با دقت 96 درصدی تشخیص دهد. خبری که به سرعت در تیتر رسانه های فناوری جای گرفت. اما اساسا این تکنولوژی تا چه حد کاربردی است؟

علی بابا ، مانند آمازون ، مایکروسافت و برخی دیگر از سیستمهای هوشمند جهان به دنبال راهی برای کمک به مدیریت بحران کرونا است. اگرچه هر یک از این شرکت ها با روش خود به مصاف کرونا می روند اما علی بابا سعی کرده پا را فراتر گذاشته و حوزه درمان را پشتیبانی کند.

طبق گزارشی جدید، علی بابا ادعا می کند سیستم جدید این شرکت می تواند کرونا را در سی تی اسکن بدن بیماران با دقت 96٪ تشخیص دهد و این کار فقط 20 ثانیه طول می کشد. این سیستم روی تصاویر و داده های جمع آوری شده از 5،000 مورد تائید شده کرونا آموزش داده شده و در بیمارستان های سراسر چین آزمایش شده است. طبق گزارش بررسی ، حداقل 100 مرکز مراقبت های بهداشتی در حال حاضر از هوش مصنوعی علی بابا استفاده می کنند.

اما این سیستم تنها روش موجود نیست که قادر به شناسایی کرونا است. سیستمهای مبتنی بر هوش مصنوعی مدت ها است که در حوزه بررسی اسکن بیماران قوی عمل می کنند. بگذارید به ابتدای ماجرا برگردیم. از زمان شیوع کرونا، می دانستیم که اسکن بیماران در تشخیص کرونا مهم است. براساس این گزارش ، انسان ها معمولاً حدود 15 دقیقه برای تشخیص بیماری از روی اسکن وقت صرف می کنند. بنابراین مزیت روش علی بابا در زمان تشخیص است، اما این مزیت زمانی در حد چند روز و چند ماه نیست که بتواند یک انقلاب پزشکی در نظر گرفته شود. شکی نیست که سرعت تشخیص در موارد ابتلای متعدد مهم و ارزشمند است اما تفاوت زمان تشخیص انسان و هوش مصنوعی چشمگیر نیست. از سوی دیگر قدرت تشخیص این سیستم 96 درصد تعیین شده که جای بحث و بررسی دارد.

در عین حال همانطور که اشاره شد، پزشکان از مدت ها پیش هوش مصنوعی را در حوزه رادیولوژی وارد کرده بودند و روش علی بابا در عین ارزشمند بودن، جدید نیست.

کلید واژه :

تشخیص کرون

،

هوش مصنوعی

،

علی بابا

ثبت نظرات
captcha