کد خبر : ۳۴۶۲۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ترس از کرونا مردم را خودبیمارانگار کرده است

متخصص بیماری های عفونی اپیدمی «وحشت از کرونا» را خطرناک تر از اپیدمی کرونا دانست و گفت: مردم دچار خودبیمارانگاری شده اند.

ترس از کرونا مردم را خودبیمارانگار کرده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر آیدین پورکاظمی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حال حاضر کشور و استان ما درگیر اپیدمی کرونا شده است، اظهار کرد: این اپیدمی جهانی پیش بینی شده بود و لذا در چنین شرایطی باید اطلاعات خودمان را درباره کرونا افزایش دهیم.

وی از شیوع یک اپیدمی خطرناک تر در کنار اپیدمی کرونا خبر داد و تصریح کرد: این اپیدمی که قدرت سرایت به مراتب بیشتری نسبت به کرونا دارد، اپیدمی «وحشت از کرونا» نام دارد و بخش بزرگتری از جامعه ما و در تمام سطوح دچار آن شده اند.

مدیر گروه علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به عوارض اپیدمی وحشت از کرونا، افزود: وحشت از کرونا علاوه بر اینکه سلامت روانی افراد را به خطر می اندازد و آرامش اجتماعی و اقتصادی را مختل می کند، درمان و مدیریت کرونا را با مشکل مواجه می کند.

این متخصص بیماری های عفونی اینترنت و فضای مجازی را شاهراه اطلاعاتی ما دانست و عنوان کرد: فضای مجازی در کنار اطلاعات درست، چندین برابر اطلاعات نادرست و جعلی ارائه می کند و مردمی که دچار استرس و اضطراب هستند این اطلاعات را سریعا می پذیرند لذا مردم برای کسب اطلاعات موثق به سایت های معتبر جهانی همچون سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت مراجعه کند.

وی با بیان اینکه مردم در اپیدمی کرونا خودبیمارانگاری پیدا کرده اند، گفت: برخی از افراد احساس می کنند علائم کرونا دارند و لذا حجم مراجعات به مراکز درمانی چندین برابر شده است و همه خودشان را کرونایی می دانند. البته امکانات پزشکی ما کافی، اما تعریف شده است و این حجم از مراجعات خدمات رسانی را دچار اختلال می کند.

پورکاظمی شروع بیماری کووید ۱۹ را مانند سرماخوردگی آرام دانست و اضافه کرد: این بیماری معمولا با تب و گلودرد و تک سرفه های خشک و احساس درد در بدن خودش را نشان می دهد، اما بسیاری از افراد دارای این علائم خیلی زود خوب می شوند و از هر پنج نفر، چهار نفر اصلا علادن ندارند و فقط آلوده هستند.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد افراد مبتلا به کرونا تنها یک سرماخوردگی خفیف را تجربه می کنند، یادآور شد: کرونا زمانی خطرناک می شود که فرد بعد از پنج روز بر تعداد سرفه هایش افزوده شده باشد و تب بالا داشته باشد و احساس تنگی نفس کند.

مدیر گروه علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان استرس و اضطراب را موجب احساس تنگی نفس دانست و خاطرنشان کرد: تنگی نفس با احساس تنگی نفس فرق می کند و فرد مبتلا به کرونا در حالت استراحت هم مشکل تنفسی پیدا می کند و بریده بریده حرف می زند لذا توصیه می شود در صورت بروز علائم اولیه در خانه بمانید و استراحت کنید و برخورد تماسی نداشته باشید و مابعات فراوان مصرف کنید.

کلید واژه :

شیوع کرونا

،

ویروس کرونا

،

شیوع ویروس کرونا

،

کرونا

،

COVID

،

19

،

کووید19

،

وحشت کرونا

،

ترس از کرونا

ثبت نظرات
captcha