کد خبر : ۳۴۶۲۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ویروس کرونا تا 12 ساعت توانایی زنده ماندن را دارد

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر اینکه این نوع ویروس کرونا بیرون از بدن هم زنده مانده و به راحتی می تواند خود را حفظ کند، گفت: ویروس کرونا علاوه بر اینکه از هر فردی به فرد دیگر منتقل می شود توانایی زنده ماندن هم دارد .

ویروس کرونا تا 12 ساعت توانایی زنده ماندن را دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سید جمال الدین حسینی اقدم امروز در گفت وگوی خبری تلویزیونی اظهار کرد: کرونا یک ویروس جدیدی است و اگر چه گروه کرونا ویروس از سال های پیش شناخته شده بود ولی این مدل ویروس جلد خود را عوض کرده و رفتار آن برای دانشمندان مشخص نیست. 

وی افزود: با توجه به رفتار ویروس و ویژگی های آن از این لحاظ که ویروس بیرون از بدن  ۲ تا ۱۲ روز زنده می ماند و بیشتر روی سطوح فلزی قرار می گیرد، از این رو باید بسیار دقت کرد. 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تاکید بر اینکه این نوع ویروس کرونا بیرون از بدن هم زنده مانده و به راحتی می تواند خود را حفظ کند، گفت: ویروس کرونا علاوه بر اینکه از هر فردی به فرد دیگر منتقل می شود توانایی زنده ماندن هم دارد در حالیکه اکثر ویروس ها اگر از بدن خارج شود، از بین می روند.  

وی متذکر شد: متاسفانه ناشناخته بودن ویروس منجر شده تا پیش بینی اینکه، ویروس تا چند روز و چند ماه آینده کنترل می شود، وجود ندارد. 

حسینی اقدم ادامه داد: البته دانشمندان بیکار ننشسته و در حال تحقیق هستند و انواع درمان و واکسن ها را ارائه خواهند کرد و قطعا علم غالب خواهد شد ولی مهم تر این است که از انتقال آن جلوگیری کنیم تا آنگونه که نگرانی نسبت به آن وجود دارد، دیگر نباشد. 

وی تصریح کرد: راه این ویروس پیشگیری است به طوریکه گاها مطرح می شود که مرگ ناشی از کرونا ۲ درصد است که در نگاه اول یک حسن به نظر می رسد ولی به علت اینکه ویروس بسیار سریع انتقال می شود و به قدری در جامعه شایع می شود پس خطرناک محسوب می شود زیرا اگر یک میلیون نفر مبتلا شود یعنی ۲۰ هزار نفر خواهند مُرد، در حالی که حتی یک مرگ هم برای ما اهمیت دارد. 

حسینی اقدم با بیان اینکه از مردم خواهشمندیم به علت نزدیکی به عید بیرون نرفته و از سفر غیرضروری خودداری کنند، گفت: البته خلوت در برخی محلات نیز ناشی از آگاهی مردم است که ما را همراهی می کنند ولی در هر صورت  مردم نباید ارتباط اضافی باشد.  

وی افزود: وقتی مسوولان ساعات اداری را کاهش می دهند ولی چرا باید با مسافرت و خیابان گردی روی بیاریم و این زحمات را به هدر دهیم.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز  اذعان داشت: البته من به شهر و استان امید دارم چراکه  من انتظار داشتم تعداد ابتلایان با بازارگردی و شمال گردی و خیابان گردی  زیاد باشد ولی الحمدالله کم است.  

وی با تاکید بر اینکه بهترین و امن ترین جا خانه است و البته هر کسی هم  که از بیرون به  خانه می آید، نباید فضا را آلوده کند، گفت: بهترین وسیله برای شست و شو آب و صابون است و اگر در بیمارستان ها می بینیم که پرستارها و دکترها با ژل و ضدعفونی دست خود را تمیز می کنند به منزله بهترین محلول پاک کننده  نیست بلکه وقتی برای شستن ندارد. 

حسینی اقدم در ادامه با اشاره بر اینکه در شستن دست ها هم دقت کنید و آب زیادی مصرف نکنید، گفت: اخیرا اعلام شده که مصرف آب ۱۵ درصد افزایش یافته است در حالیکه نیاز نیست که ۳۰ ثانیه آب باز بماند بلکه اول کمی دست ها را خیس کنید سپس آب را ببندید و هر چقدر که دوست دارید صابون بمالید و بعد با کمترین آب بشورید. 

وی در توصیه به کارمندان و شاغلان گفت: اگر سر کار می روید حتما از تجمع در یک جا خودداری کنید و همیشه فاصله یک تا یک و نیم متر را رعایت کنید و اگر فردی هم عطسه و سرفه دارد باید حتما ماسک بزند و اگر هم از ماسک استفاده نکرد حتما تذکر دهید. 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز  با اشاره بر اینکه خود علوم پزشکی مصرف کننده ماسک و ژل است و نمی توانیم ماسکی بدهیم، گفت: از خیرین می خواهیم ماسک را تهیه و در اختیار  علوم پزشکی هم بگذارد.  

وی ابراز کرد: افراد عادی می توانند با رعایت نکات بهداشتی و  از لباسهای کهنه خود ماسک تهیه کنند و بعد از دو ساعت مصرف در داخل آب و وایتکس و صابون بندازند. 

حسینی اقدم گفت: از تمام رسانه ها تشکر می کنم که در کنار سیستم بهداشتی هستند زیرا ما به کمک آنها در انتقال نکات و پیام ها نیاز داریم ولی نباید مردم را بترسانند. 

وی گفت: نباید مردمی که رعایت نکات بهداشتی می کنند  در خانه ها به دنبال آمار باشند بلکه باید همه شادی کنند ولی در کنار آن هر لحظه به نکات بهداشتی توجه کنند. 

کلید واژه :

شیوع کرونا

،

ویروس کرونا

،

شیوع ویروس کرونا

،

کرونا

ثبت نظرات
captcha