کد خبر : ۳۴۶۲۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ردیاب های نانویی برای تشخیص منبع آلودگی آب ساخته شد

محققان با کپسوله کردن DNA سنتز شده در ساختارهای بسیار کوچک و اتصال آن ها به ذرات اکسید آهن، ردیاب هایی ساختند که می تواند منبع آلودگی آب را شناسایی کند.

ردیاب های نانویی برای تشخیص منبع آلودگی آب ساخته شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، گاهی دنبال کردن جریان به شما کمک می کند تا منشا آب را پیدا کنید یا بفهمید که آب به کجا می رود. اگر آب آلوده باشد، این دنبال کردن جریان آب کمک می کند تا منبع آلودگی را پیدا کرده یا دریابید که چه قدر زمان می برد تا آب آلوده به نقطه خاصی در پایین دست برسد. ردیابی محل آلودگی در یک رودخانه در صورت داشتن نشانگری در آب که با جریان آب حرکت می کند، می تواند فرآیند ساده ای شود.

محققان NTNU در حال ساخت ردیاب بسیار کوچکی هستند که می تواند مسیرهای پیچیده جریان آب را چه در فاضلاب و چه در رودخانه ها طی کند.

این ردیاب ها ذراتی هستند که به راحتی می توان آن ها را از آب جدا کرد و پس از آن به راحتی قابل تشخیص هستند. در حال حاضر ردیاب های محدودی تولید شده اند، اما برای رهگیری مسیر آب در شبکه بزرگ و پیچیده آب زیرزمینی، نیاز به ردیاب های مختلفی است.

سولالیت باندیوپادهای از محققان این پروژه می گوید: «ایده اصلی این پروژه، ساخت ردیاب های مبتنی بر DNA است.

این ردیاب ها از DNA مصنوعی ساخته شده اند، این DNAها را می توان در انواع مختلف تولید کرد. بنابراین، به دلیل تنوع در DNA می توان ردیاب های متفاوتی تولید کرد. وجود این تنوع در ردیاب ها به محققان کمک می کند تا بتوانند چگونگی جریان آب را در شبکه های پیچیده رصد کنند.

DNA مصنوعی در یک لایه سیلیکونی کپسوله شده اند که این ساختار نیز به ذرات اکسید آهن متصل هستند. ساختار نهایی شبیه به شن هایی است که دارای خاصیت مغناطیسی هستند. بنابراین، می توان ذرات را با استفاده از آهن ربا از جریان آب جدا کرد. این روش برای آب هایی که دارای عناصر خارجی مختلفی هستند، مناسب است.

به اعتقاد محققان این پروژه، این ردیاب ها چندان گران نیستند و فقط مقادیر کمی از آن ها لازم است تا فرصت های بازاریابی را افزایش دهند.این ذرات را می توان در اشکال و اندازه های مختلف تولید کرد و همچنین امکان جدا کردن این ذرات از هم وجود دارد.

کلید واژه :

ردیاب های نانویی

،

تشخیص منبع آلودگی آب

،

منبع آلودگی آب

،

آلودگی آب

ثبت نظرات
captcha