کد خبر : ۳۴۶۲۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید ۲۵ برابری هیدروژن با فتوکاتالیزاسیون و زنگ زدگی

یک گروه ژاپنی روش بسیار کارآمدتری را برای فتوکاتالیزاسیون یا کاتالیز نوری تجزیه مولکول های آب به هیدروژن و اکسیژن با استفاده از یک شکل رایج زنگ زدن ابداع کرده است.

تولید ۲۵ برابری هیدروژن با فتوکاتالیزاسیون و زنگ زدگی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان دانشگاه علوم توکیو از زنگ زدگی به عنوان یک کاتالیزور در تولید هیدروژن با کمک نور از زباله های آلی استفاده کرده اند و دریافتند که این روش ۲۵ برابر بیشتر از کاتالیزورهای تیتانیوم دی اکسید هیدروژن تولید می کند.

برخی کشورها به ویژه ژاپن و کره جنوبی، به هیدروژن به چشم یک سوخت پاک در آینده می نگرند و پیوسته به دنبال به روزرسانی روش های خود هستند تا راهی برای ایجاد "هیدروژن اقتصادی" با انتشار آلایندگی صفر فراهم کنند که در آن حمل و نقل عمدتا توسط موتورهای هیدروژنی انجام شود که تنها محصول نهایی آنها آب باشد.

با این حال هنوز روش های تولید اقتصادی و پایدار هیدروژن توسعه نیافته اند. الکترولیز، انرژی زیادی را هدر می دهد و از آب شیرین استفاده می کند. تولید گاز یا زغال سنگ مقادیر زیادی کربن را در محل تولید آزاد می کند و برای محیط زیست مضر است. فرآیندهای فوتوکاتالیستی خورشیدی که در دهه ۱۹۷۰ اختراع شد نیز هیدروژن کمی تولید می کند و کاتالیزور تیتانیوم دی اکسید که در آن استفاده می شود نیز ارزشش را ندارد.

اکنون گروهی از دانشگاه علوم توکیو معتقدند که راه حلی برای تولید هیدروژن فوتوکاتالیستی ارزان و بسیار کارآمد بر اساس نوع خاصی از زنگ زدگی یافته اند.

این گروه با استفاده از نور لامپ جیوه/ زنون، محلول آب-متانول و نوعی زنگ زدگی به نام "α-FeOOH" به عنوان کاتالیزور دریافت می تواند نسبت به روش استفاده از تیتانیوم دی اکسید، ۲۵ برابر بیشتر هیدروژن تولید کند.

فتوکاتالیست به کاتالیزورهایی گفته می شود که در حضور نور فعال می شوند. فتوکاتالیست ها معمولا اکسیدهای جامد نیمه رسانا هستند که با جذب فوتون ها یک جفت الکترون-حفره در آنها ایجاد می شود. این الکترون-حفره می تواند با مولکول های موجود در سطح ذرات واکنش دهد. از فتوکاتالیست ها در تصفیه آب، تصفیه آلاینده ها از هوا، شیشه های خودتمیزشونده، تجزیه مولکول های آلی و غیره استفاده می شود.

"زنگ زدن"(Rust) عبارتی است که به اکسیداسیون آهن اطلاق می شود. اکسیداسیون آهن معمولا از طریق واکنش با اکسیژن صورت می گیرد، اما نوع های دیگری از زنگ زدن وجود دارد که حاصل واکنش آهن و کلر است که به آن زنگ سبز می گویند.

به عنوان یک مزیت افزوده، به نظر می رسد که چیزی در مورد این شکل خاص از زنگ زدگی باعث جلوگیری از اتصال مجدد گاز هیدروژن با اکسیژن موجود در ظرف واکنش می شود، جداسازی آسان تر را موجب می شود و از خطر بالقوه انفجار جلوگیری می کند.

این روش می تواند تولید هیدروژن را بیش از ۴۰۰ ساعت به شکلی پایدار ادامه دهد.

این گروه در گام بعدی قصد دارد دقیقاً بررسی کند که اکسیژن چه نقشی در فعال کردن واکنشهای "α-FeOOH" ناشی از نور دارد، زیرا در هنگام خارج شدن اکسیژن از محفظه واکنش، کار به طور کلی متوقف شد.

در حالی که این روش هنوز هم برای ایجاد هیدروژن نیاز به تجزیه آب دارد و به یک منبع نامحدود متصل نیست، می تواند یک روش کارآمد برای این کار با استفاده از نور خورشید بدون نیاز به کاتالیزورهای گران قیمت باشد.

این مطالعه در Chemistry: A European Joual منتشر شده است.

کلید واژه :

تولید هیدروژن

،

زنگ زدگی

،

فتوکاتالیزاسیون

ثبت نظرات
captcha