کد خبر : ۳۴۶۲۲۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گزارش IQAir از 21 شهر آلوده جهان در هند

در گزارش ۲۰۱۹ جهانی کیفیت هوای IQAir فهرست آلوده ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر شده است.

گزارش IQAir از 21 شهر آلوده جهان در هند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در این فهرست هند با ۲۱ شهر از ۱۰۰ شهر آلوده جهان، مقام نخست را در میان کشورهایی با بیشترین میزان آلودگی به خود اختصاص داده است. همچنین از ۱۰ شهر نخست آلوده دنیا، شش شهر در هند قرار دارند.

در جدول اعلام شده، شهر قاضی آباد در ایالت اوتار پرادش هند در صدر آلوده ترین شهرهای جهان قرار گرفته است.

از سوی دیگر پکن که سال ها در شمار آلوده ترین شهرهای جهان محسوب می شده اکنون با اتخاذ تدابیر محیط زیستی برای اولین بار از جمع ۲۰۰ شهر نخست این فهرست خارج شده است. با این حال از ۱۰۰ شهر آلوده جهان، ۴۸ شهر همچنان از کشور چین هستند.

در عین حال سه شهر گوجرانواله، فیصل آباد و رائی وند پاکستان در میان ۱۰ شهر اول آلوده جهان قرار دارند. متوسط ذرات معلق کوچک تر از ۲.۵ میکرون در این کشور ۶۵.۸ برآورد شده است که این میزان شش برابر میزانی است که آژانس محافظت از محیط زیست ایالات متحده آن را مجاز دانسته است.

میزان استاندارد آلاینده ها براساس سازمان جهانی بهداشت ۱۰ واحد در میلیارد است. در حال حاضر قوانین اتحادیه اروپا حداکثر حد مجاز غلظت ذرات معلق در هوا را ۲۵ واحد معین کرده است. با این حال این عدد در برخی از کشورها از جمله استرالیا حداکثر ۷ واحد تعریف شده است.

ذرات میکروسکوپی کوچک تر از ۲.۵ میکرون برای بدن مضر محسوب می شوند چرا که می توانند به شش ها و رگ های قلبی نفوذ کنند. این ذرات حاوی آلاینده هایی همچون سولفات، نیترات ها و کربن سیاه هستند و قرار گرفتن در معرض آن ها می تواند باعث ابتلا به ناراحتی های قلبی و بروز اختلال در سیستم ایمنی بدن شود.

به گزارش یورونیوز، بنابر آمار سازمان جهانی بهداشت جهانی، سالانه دستکم هفت میلیون نفر در اثر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، عفونت در دستگاه تنفسی و سرطان ناشی از آلودگی هوا دچار مرگ زودرس می شوند.

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

هند

،

IQAir

ثبت نظرات
captcha