کد خبر : ۳۴۶۲۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

محققان کشور موفق به حذف فلزات سنگین پساب ها شدند

محققان کشور با روشی نوین و فناورانه موفق به حذف فلزات سنگین از پساب های صنعتی شدند. از مزایای این روش علاوه برسادگی، ارزان بودن آن برای استفاده در مقیاس صنعتی است.

محققان کشور موفق به حذف فلزات سنگین پساب ها شدند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایرج کاظمی نژاد مجری طرح پژوهشی حذف فلزات سنگین پساب ها گفت: ما با اجرای این طرح موفق شدیم آلاینده ها را از پساب کارخانه ها جدا کنیم تا آب خروجی آنها عاری از فلزات سنگین باشد.

وی افزود: الکترواکسیداسیون پالسی به عنوان رهیافتی نوین در حذف آلاینده های پساب ها مورد استفاده قرار گرفت که روشی توانمند، کارآمد و در عین حال سازگار با محیط، ساده و ارزان بدون نیاز به تجهیزات پیچیده است. این روش امکان حذف آلاینده ها را در شرایط متعارفی محیط، زمان کم، با کنترل مناسب بازدهی و بدون مصرف انرژی زیاد فراهم می کند.

این محقق ادامه داد: حذف آلاینده های مس و نیکل در این طرح مورد نظر بود اما این روش برای تمامی فلزات سنگین با بهینه کردن روش قابلیت اجرا دارد. دو الکترود در این روش استفاده می شود و با تولید اکسید آهن جذب فلزات سنگین رخ می دهد. پس اگر برای هر عنصری شرایط محلول از نظر غلظت و ph بهینه شود می توان آن حذف آن عنصر را انجام داد.

با این اقدام محققان و توسعه این روش می توان با هزینه ای کمتر شاهد جلوگیری از ورود آلاینده ها به محیط زیست باشیم. سالانه فعالیت های غیراصولی صنعتی و کشاورزی مقادیر زیادی از ترکیبات آلاینده آلی و معدنی را به طور مستقیم و غیرمستقیم به خاک و آب های زیرزمینی وارد می کند. این اقدام منجر به آلودگی آنها و در نتیجه وارد شدن به چرخه غذایی موجودات زنده می شود.

همچنین افزایش فعالیت های صنعتی آلودگی ناشی از پساب های صنعتی به ویژه در اطراف مراکز صنعتی از جمله عوامل تهدید کننده سلامت جامعه به شمار می رود. پس بررسی و مطالعه برای یافتن روشی مناسب و مطلوب برای حذف این آلاینده ها بسیار ضروری است. از جمله مهم ترین معایب روش های موجود در جداسازی آلاینده ها از محیط های آبی می توان به نیاز به تجهیزات پیچیده و گران قیمت، زمان نسبتاً طولانی فرآیند جداسازی، مصرف انرژی زیاد و بازدهی کم اشاره کرد که این عوامل موجب محدودیت بکارگیری این روش ها در مقیاس صنعتی می شود.

کلید واژه :

حذف فلزات سنگین پساب

،

حذف فلزات سنگین فاضلاب

،

فلزات سنگین

،

تصفیه فاضلاب

،

فاضلاب

ثبت نظرات
captcha