کد خبر : ۳۴۶۲۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چسب قوی سازگار با محیط زیست از راه رسید

اگر چه چسب های مایع مواد مفیدی هستند، اما معمولاً از مواد شیمیایی مضر برای طبیعت تولید می شوند. حال برای اولین بار نمونه سازگار با محیط زیست این چسب ها تولید شده است.

چسب قوی سازگار با محیط زیست از راه رسید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از نیواطلس، چسب های قطره ای که معمولاً سطوح مختلف را طی مدت زمان کوتاهی به یکدیگر می چسبانند، متشکل از موادی هستند که برای حفظ محیط زیست مناسب نیستند. حال دانشمندان راهی برای تولید این نوع چسب ها از مواد گیاهی ابداع کرده اند که در صورت لزوم می توان ترکیبات آنها را به راحتی از روی سطوح مختلف پاک کرد.

تولید این چسب مایع با همکاری محققان فنلاندی، چینی و کانادایی صورت گرفته و مهم ترین ماده به کار گرفته شده در آن نانوذرات سلولزی است که از گیاهان نسبتاً ارزان حاصل می شود. این ذرات حتی می توانند از مواد گیاهی دور ریخته شده مانند زباله های ناشی از آسیاب کردن محصولات کشاورزی یا حتی کاغذ برداشت شوند.

در نهایت آب هم به این نانوذرات افزوده می شود و نتیجه نهایی برای متصل کردن دو سطح به کار گرفته می شود. گرم کردن این مجموعه باعث بخار شدن آب و مستحکم شدن چسب می گردد. اجزایی که بدین شیوه به هم پیوند بخورند می توانند تا حداکثر ۹۰ کیلوگرم وزن را هم تحمل کنند.

در این میان اگر دو سطح پیوند خورده با چسب در دو جهت متفاوت کشیده شوند، پیوند آنها گسسته می شود و می توان سطوح یادشده را به راحتی از هم جدا کرد. خشک شدن این چسب در دمای عادی محیط حدود دو ساعت طول می کشد. اما در دمای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد این زمان به میزان زیادی کاهش می یابد.

کلید واژه :

چسب قوی

،

سازگار با محیط زیست

ثبت نظرات
captcha