کد خبر : ۳۴۶۱۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مرگ و میر کرونا در ایران ۱۰ برابر چین

مدیر آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: چین آمار مرگ و میر حاصل از ویروس را ۲ درصد اعلام کرده و ما به ۲۰ درصد مرگ و میر رسیده ایم چرا که فقط تعداد افرادی را می دانیم که در مرحله حاد بیماری بوده اند.

مرگ و میر کرونا در ایران ۱۰ برابر چین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد جواد دهقان نیری اظهار کرد: ویروس کرونا جزو خانواده ویروس هایی است که می توانند عامل سرماخوردگی بسیار ساده و سبک در انسان شوند، این خانواده تعداد زیادی عضو دارد یکی از اعضای این خانواده کرونا است که فقط در حیوان حضور داشته و در بدن انسان قابل انتقال نبوده اما با یک تغییر و جهش ژنتیکی از این قدرت و پتانسیل برخوردار شده که به انسان نیز منتقل شود.

این پزشک متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه جهش ژنتیکی موضوعی مرسوم در جهان خلقت است ابراز کرد: سازمان بهداشت جهانی نام این کرونا ویروس جدید را «کوید ۱۹» گذاشته است این ویروس می تواند در انسان ها عامل بیماری های تنفسی در فرم های خفیف تا شدید شود.

آمار و ارقام مرگ و میر در مبتلایان تنها ۲ تا ۳ درصد است

وی افزود: بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به این ویروس یا بی علامت هستند و یا علائم بسیار خفیفی را بروز می دهند.

دهقان نیری توضیح داد: ۱۵ درصد از کل مواردی که به این عفونت و ویروس مبتلا می شوند نیاز به بستری شدن پیدا می کنند و از این ۱۵ درصد، تعداد زیادی بهبودی حاصل می کنند اما عددی نزدیک به ۱۵ درصد از کل افرادی که نیاز به بستری پیدا می کنند ممکن است نیازمند به مراقبت و پرستاری در بخش آی سی یو شوند.

مدیر آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد به آمار و ارقام مرگ و میر در مبتلایان به این ویروس اشاره کرد و گفت: طبق آمار و اطلاعاتی که ما از تعداد بسیاری از مبتلایان در چین داریم مرگ و میر این ویروس در حد ۲ تا ۳ درصد است.

وی ادامه داد: حال ممکن است این سوال پیش بیاید پس چرا آمار مرگ و میر در مواردی که ما در کشور داشتیم بیشتر است علت این است با توجه به اینکه امکانات تشخیصی در کشور ما محدودتر است و از تمامی افرادی که به این ویروس مبتلا شده اند نمونه گیری انجام نشده در نتیجه عملا مواردی ثبت می شود که دارای علائم شدیدتر هستند.

چرا آمار مرگ و میر کرونا در ایران چند برابر چین است؟

دهقان نیری با بیان اینکه اگر داده های آماری ما از کل افراد جامعه ای که به این بیماری مبتلا شده بودند کامل بود قطعا عدد و درصد این مرگ و میر کمتر بود، متذکر شد: ما هم اکنون در کشور با پدیده کم شماری در خصوص کل مبتلایان به این بیماری مواجه هستیم و بسیاری از افراد کم علامت یا بی علامت را اصلا در جامعه آماری خود نمی آوریم و تنها افرادی را که علائم حاد داشتند مطالعه کردیم از همین رو شاید این شک پیش آید چرا چین آمار مرگ و میر حاصل از این ویروس را ۲ درصد اعلام کرده و ما با این شکل مطالعه مان به ۲۰ درصد مرگ و میر رسیده ایم. تفاوت ما با چین در میزان دقت شمارش افراد درگیر شده به این بیماری از خفیف تا شدید است.

هشدار؛ افراد به ظاهر سالم می توانند جزو ناقلین ویروس کرونا باشند

متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه آماری که از تعداد مبتلایان به این ویروس در کشور اعلام می شود تنها تعداد بسیار کمی از افرادی را شامل می شود که به این ویروس درگیر شده اند، عنوان کرد: این بیماری با علائمی شبیه به آنفوانزا خودش را نشان می دهد و در موارد محدودی، بسیار شدید در فرد مبتلا حاد شده و حتی ممکن است منجر به نارسایی تنفسی و مرگ می شود.

وی افزود: یک نکته دردسر ساز در خصوص دوره سرایت این ویروس وجود دارد که کار مقابله با آن را برای انسان با مشکل مواجه می سازد.  این ویروس می تواند قبل از ظهور علائم بالینی در افراد انتقال پیدا کند در حالی که نشانه های بیماری هنوز ظاهر نشده و فرد به بیماری خود آگاه نیست؛ ناقل ویروس باشد و تعداد زیادی از افراد را به این بیماری مبتلا کند، همین موضوع کنترل ویروس را مشکل کرده است.

راه های پیشگیری از ویروس کرونا 

دهقان نیری با بیان اینکه این ویروس از دوره نهفتگی خود تا دوره بروز نشانگان آن ممکن است یک پروسه دو تا سه هفته را طی کند، در خصوص بهترین شیوه مقابله با این ویروس توضیح داد: بهترین راه مقابله بر اساس توصیه های ویژه سازمان جهانی بهداشت این است که اگر هر نوع قرنطینه و محدودیتی را هم قائل شویم واقعا کنترل این بیماری ممکن نیست. همانطور که چین هم با این روش ها نتوانست این بیماری را کنترل و مهار کند و بر خلاف کنترل ها، تعداد بسیاری مبتلا شدند پس بهترین شیوه مقابله آموزش عموم مردم است.

مدیر آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه مردم باید رعایت بهداشت فردی و تنفسی را فراگیرند و آن را رعایت کنند، گفت: یکی از این مباحث موضوع استفاده از ماسک در مواقع ضروری است و در وهله بعدی باید از تماس بدنی با یکدیگر مانند دست دادن و روبوسی خودداری کرد. رعایت این موارد می تواند بسیار به کنترل این بیماری کمک کند و در گام آخر باید فرد بیمار و دارای علایم تنفسی در خانه بماند و تا بهبودی کامل از حضور در اجتماعات خودداری کند.

وی افزود: هم اکنون داروهایی در دست پژوهش است و خوشبختانه اثرات نسبی هم در کنترل این بیماری داشته و اخیرا پروتکلی به عنوان دستورالعمل درمانی برای کشور تهیه و اعلام شد که در حال ابلاغ است.

دهقان نیری با بیان اینکه در مواردی که علائم بیماری شدید است برخی از داروها را می شود برای بیمار تجویز کرد، گفت: احتمال اینکه واکسن این بیماری زودتر از یک سال دیگر به دست ما برسد بعید است چون این ویروس یک ویروس جدید است و ما هنوز نمی توانیم رفتار این ویروس را دقیق بشناسیم و تعیین کنیم. ممکن است با رسیدن فصل گرما محدود شود و ممکن هم هست محدود نشود هنوز کسی دقیق نمی تواند این موضوع را تعیین کند.

نامشخص بودن مدت اتمام پایداری این ویروس

مدیر آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه هر چند مطالعات نشان داده این ویروس در محیط سرد و مرطوب بهتر تکثیر می شود تصریح کرد: اما ممکن است با سپری شدن فصل سرما باز هم به فعالیت خود ادامه دهد.

وی در رابطه با تعداد دفعات مبتلا شدن به این بیماری بیان کرد: با توجه به اینکه دو ماه بیشتر از عمر این ویروس نگذشته هنوز کسی نمی داند انسان با یک بار مبتلا شدن به این ویروس نسبت به آن ایمن می شود و یا ممکن است بارها در معرض ابتلا به آن باشد باید مطالعات کامل شود.

دهقان نیری در خصوص مدت زمان پایداری این ویروس در خارج از بدن انسان متذکر شد: خانواده کرونا ویروس ها به مدت ۷ تا ۱۲ ساعت در بیرون از بدن انسان زنده می مانند اما این ویروس جدیدی که با آن درگیر هستیم بیشتر از این زنده می ماند و طبق مطالعات تا دو روز هم طول عمر آن گزارش شده است.

متخصص بیماری های عفونی افزود: دوره علائم بالینی این ویروس تا دو هفته می تواند طول بکشد.

تغذیه سالم و روحیه مناسب؛ بهترین راه توانمند سازی سیستم ایمنی بدن 

وی یکی از راه های دیگر مواجه با این بیماری را افزایش توان سیستم ایمنی بدن دانست و در خصوص راه های افزایش توان ایمنی در بدن توضیح داد: یکی از موثرترین راه های افزایش توان ایمنی بدن تغذیه سالم و در وهله بعدی داشتن روحیه مناسب است. جالب است بدانید استرس و ترس از این بیماری می تواند به سیستم دفاعی بدن بسیار لطمه بزند، باعث نقص ایمنی بدن شود و مقاومت بدن در مقابل عوامل میکروبی از جمله ویروس ها را کاهش دهد.

دهقان نیری در رابطه با رژیم غذایی مقوی و کمک رسان به سیستم دفاعی بدن گفت: مصرف مواد غذایی تازه مانند مرکبات حاوی ویتامین سی و احیانا داروهای گیاهی که مورد تایید طب سنتی باشد گرچه هنوز هیچ کدام از این موارد برای کنترل این بیماری ثابت نشده است اما جهت کمک به مقاوم سازی بدن موثر است.

مدیر آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: عموما مواد غذایی که می توانند پیشگیری کننده بیماری های عفونی باشند؛ می توانند اینجا هم موثر واقع شوند. مصرف انواع میوه ها و سبزیجات به شرطی که در منزل تهیه و تمیز شده باشد و مصرف سوپ، مایعات، شلغم و لیمو چرا که حاوی مقادیر فراوانی ویتامین سی است؛ در دوره انتقال برای درمان این بیماری تجویز می شود و در پیشگیری و کنترل بیماری های تنفسی می تواند بسیار کمک کند.

کلید واژه :

قرنطینه

،

شیوع کرونا

،

ویروس کرونا

،

شیوع ویروس کرونا

،

کرونا

،

چین

،

قرنطینه قم

،

قم

،

کووید19

،

کووید 19

،

مرگ و میر کرونا در ایران

ثبت نظرات
captcha