کد خبر : ۳۴۶۱۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا تحریمی برای انتقال فراورده های نفتی و آب

محققان کشور موفق به طراحی و ساخت «سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا» که یکی از ۱۰ کالای استراتژیک صنعت نفت است شدند؛ این محصول از صرفه جویی ارزی زیادی برخوردار است.

ساخت سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا تحریمی برای انتقال فراورده های نفتی و آب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، طرح «سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا» رتبه سوم طرح های توسعه در گروه تخصصی برق و کامپیوتر سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی را کسب کرد. این طرح توسط محمد فرزی در پژوهشکده برق جهاددانشگاهی به انجام رسیده است.

محمد فرزی مدیر گروه پژوهشی منابع  تغذیه صنعتی از پژوهشکده برق جهاددانشگاهی و برگزیده سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در صنایع، کنترل دور الکترو موتورها بسیار ضروری است؛ راهکارهای متنوعی از قدیم برای این امر به کار گرفته می شد که هر یک دارای مشکلات جدی بودند.

وی با بیان اینکه امروزه برای تحقق این مهم با توجه به پیشرفت های علم الکترونیک، قدرت در ساخت نیمه هادی پیشرفته و ... کنترل دیجیتال، از سیستم های کنترل دور الکتروموتور استفاده می شود، بیان کرد: در این راستا طرحی که به جشنواره خوارزمی ارائه کردیم سیستم کنترل دور الکتروموتورهای ولتاژ متوسط توان بالا بود که موفق به کسب رتبه شد.

برگزیده جشنواره خوارزمی افزود: بومی سازی و ایجاد فناوری لازم برای کنترل دور الکتروموتورهای پرقدرت صنعتی به عنوان یکی از ۱۰  کالای استراتژیک صنایع کشور از جمله معدن، نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و حمل و نقل دریایی و ریلی به شمار می رفت از این رو در صدد برآمدیم این محصول استراتژیک را با فناوری بومی به تولید برسانیم.

فرزی با اشاره به ضرورت ساخت سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا خاطر نشان کرد: این سیستم ها دارای پیچیدگی و فناوری بالایی هستند و در فهرست موارد تحریمی نیز قرار دارند به همین دلیل در صدد برآمدیم آن را به تولید برسانیم.

این محقق با بیان اینکه این سیستم تاکنون در صنعت نفت مورد استفاده قرار گرفته گفت: با اجرای موفق این طرح، علاوه بر رفع نیاز صنایع مختلف، تعمیر و نگهداری سیستم های نصب شده نیز تسهیل شده است.

مدیر گروه پژوهشی منابع  تغذیه صنعتی از پژوهشکده برق جهاددانشگاهی با اشاره به کاربردهای سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا گفت: از این سیستم ها برای انتقال فراورده های نفتی، انتقال آب و هر جا که سیستم الکتروموتوری برای انتقال نیاز باشد استفاده می شود.

به گفته وی، تاکنون دو شرکت خارجی این سیستم را تولید می کردند و در اختیار کشورما قرار می دادند اما اکنون با توجه به شرایط تحریمی نیاز بود که آن را به تولید برسانیم؛ این سیستم برای اولین بار تولید شده است.در حال حاضر، شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران که مسئول جابجایی نفت خام و فراورده های خام است از این سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا استفاده کرده است.

برگزیده جشنواره خوارزمی با اشاره به موارد کاربردی سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا گفت: صنایع حمل و نقل دریایی، ریلی، صنایع معدنی، صنایع برق و نیروگاهی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به مزیت ها و ویژگی های  ساخت این موتور گفت: کاهش چشمگیر مصرف انرژی و آلاینده های زیست محیطی، قطع وابستگی، صرفه جویی ارزی و کاهش هزینه تمام شده در رفع یکی از نیازهای استراتژیک صنعت کشور، ایجاد اشتغال برای نیروهای متخصص، دستیابی به فناوری طراحی تجهیزات الکترونیکی در سطح ولتاژهای متوسط (۶۰۰۰ ولت) و قدرت بالا (بیش از یک مگاوات)، امکان صادرات محصول طرح به کشورهای همسایه و بازارهای فرامنطقه ای از ویژگی های این محصول به شمار می رود.

فرزی با بیان اینکه تولید این سیستم اشتغال ۷هزار و صد نفر نیروی متخصص را در پی خواهد داشت، ادامه داد: تولید سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا صرفه جویی ارزی بیش از ۲ میلیون یورویی و بیش از ۴۴ میلیارد ریالی خواهد داشت.

وی افزود: با استفاده از سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا، میانگین ۴۰۰ کیلووات و یا ۳۸۰ هزار کیلووات ساعت در ماه صرفه جویی انرژی خواهد داشت؛ در نتیجه نصب تنها یک عدد سیستم درایو بر روی یکی از موتورهای ۱۵۰۰ کیلوواتی وزارت نفت میتواند صرفه جویی زیادی داشته باشد.

به گفته برگزیده جشنواره خوارزمی، در حال حاضر بیش از ۹۴۰ توربین گازی فرسوده در کشور نیاز به جایگزینی دارند که بهترین جایگزین، استفاده از موتور و سیستم کنترل دور موتور است.

کلید واژه :

ساخت کالای استراتژیک تحریمی

،

انتقال فراورده های نفتی و آب

،

ساخت سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha