کد خبر : ۳۴۶۱۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شناسایی 43 مورد ابتلا و فوت 8 تن از کروناویروس ایران

چهارشنبه سی ام بهمن ماه اعلام شد که کروناویروس وارد ایران شده است و تاکنون 43 مورد قطعی کروناویروس در کشورمان شناسایی شده و متاسفانه هشت تن نیز به دلیل ابتلا به این ویروس جان باخته اند.

شناسایی 43 مورد ابتلا و فوت 8 تن از کروناویروس ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، همچنین مقامات چین اعلام کردند: روز گذشته حدود ۱۰۰ نفر در این کشور بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند و به این ترتیب شمار تلفات این ویروس در جهان به ۲۴۶۲ نفر افزایش پیدا کرد. از مجموع قربانیان کروناویروس حدود ۲۴۴۲ مورد در چین گزارش شده است و گفته شده ۲۰ نفر در خارج از مرزهای چین بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند.

با ورود کروناویروس به کشور و افزایش شمار مبتلایان و جان باختگان این بیماری، دست اندرکاران سلامت کشور تمهیداتی را برای پیشگیری از گسترش ویروس و درمان مبتلایان اتخاذ کردند؛ به طوری که در مجموع ۱۷۰ بیمارستان در کشور به عنوان بیمارستان های ارائه دهنده خدمت به مبتلایان کروناویروس معرفی شدند.

در عین حال با گسترش کروناویروس جدید در برخی شهرهای کشور، زمزمه هایی از لزوم قرنطینه شهرها مطرح شد که در این باره دکتر محمدمهدی گویا-رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد که تصمیم به قرنطینه شهرها تصمیم مناسبی نیست و تجربه قرنطینه سازی از قرن ها پیش صورت گرفته است که همواره شکست خورده است.

چرا مبتلایان به کروناویروس دیر شناسایی شدند؟

در عین حال گویا درباره تاخیر در اعلام مبتلایان شناسایی شده به کروناویروس، افزود: تاخیر در شناسایی مبتلایان به کروناویروس به صورت جهانی وجود داشته است؛ چراکه تنها یک هفته است که سازمان بهداشت جهانی کیت تشخیصی برای این بیماری را در اختیار کشورها قرار داده است. البته ما پیش از این نیز با روش های مختلفی اقداماتی انجام داده بودیم. همچنین برای شناسایی منشأ ویروس از روز جمعه تیم بررسی اپیدمیولوژی در این استان مستقر است تا هرگونه اطلاعات جدید را به دست ما برساند.

وی با بیان اینکه مهم ترین علامت کروناویروس تب بالا، سرفه خشک و تنگی نفس است، گفت: کسانی که آزمایش کروناویروس آنها مثبت بوده باشد هم خودشان و هم خانواده شان ظرف مدت ۱۴ روز تحت مراقبت قرار می گیرند. در عین حال اکثر مبتلایان به بیماری سن بالایی داشته و یا بیماری زمینه ای داشته اند و سایر افرادی که به بیماری مبتلا شدند تنها شکل خفیف آن را تجربه کردند.

گویا همچنین اعلام کرد که ماسک مختص به پزشک و بیمار است و استفاده آن به مردم عادی توصیه نمی شود، بلکه شست وشوی دست ها و رعایت آداب تنفسی برای جلوگیری از زنجیره انتقال بیماری بسیار موثر است.

سودجویی های میلیاردی از ماسک

هرچند که با وجود این توصیه ها اخیرا بازار سودجویی ها برای عرضه ماسک داغ شده است و با افزایش قیمت  ۲۰ تا ۳۰ برابری عرضه ماسک، سودهای میلیاردی به جیب زده اند. بر همین اساس هم وزارت بهداشتی ها اعلام کردند که برای پیشگیری از سوءاستفاده های این چنینی خرید ماسک به صورت انحصاری در اختیار هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران قرار گرفته و قرار است ماسک ها در قالب پکیج هایی از طریق خانه های بهداشت، پایگاه ها و مراکز جامع سلامت به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گیرند.

اعطای اختیار تعطیلی شهرها از سوی شورای عالی امنیت ملی به وزارت بهداشت

در عین حال برای مدیریت و کنترل بهتر و سریع تر کروناویروس جدید، شب گذشته دکتر ایرج حریرچی-معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرد که در جلسه شورای عالی امنیت ملی که با حضور رییس جمهور برگزار شده بود،   اختیار تعطیلی شهرها از سوی شورای عالی امنیت ملی به وزارت بهداشت اعطا شده است.

جامعه پزشکی؛ در معرض خطر

وی همچنین درباره ابتلای برخی از کادر پزشکی به کروناویروس، گفت: یک پزشک که استاد دانشگاه نیز هست و از اراک به قم آمده بود به این بیماری مبتلا شد که خوشبختانه اکنون اوضاعش رو به بهبود می رود. همچنین پزشک دیگری در استان گیلان به این بیماری مبتلا شده بود. این به آن معناست که تمام جامعه پزشکی و بیمارستانی در معرض خطر هستند. بر همین اساس به طور مثال اکنون بیمارستان کامکار قم و تمام پرسنلش در قرنطینه هستند؛ به صورتی که حتی به منزل نیز نمی روند و در مجموعه ای که کنار بیمارستان برایشان در نظر گرفته شده است، استراحت می کنند. این موضوع حکایت از فداکاری جامعه درمان و پزشکی کشور دارد.

وی با تاکید بر این موضوع که ۸۰ الی ۹۲ درصد مبتلایان به کروناویروس نیاز به مراقبت خاصی ندارند، اظهار کرد: در عین حال ۲۰۰۰ تخت بیمارستانی در دانشگاه ها و ۸۰۰ تخت بیمارستانی در بیمارستان های نیروهای مسلح تجهیز شده است که این تخت ها برای شرایط اضطرار تجهیز شده اند که البته فکر نمی کنیم شرایط به گونه ای پیش برود که بخواهیم از این تخت ها استفاده کنیم.

لحاظ آمبولانس های ویژه برای انتقال بیماران کرونا

در ادامه تمهیدات اتخاذ شده برای مدیریت شیوع کروناویروس جدید، دکتر پیرحسین کولیوند-رییس سازمان اورژانس کشور از استقرار آمبولانس های ویژه برای انتقال بیماران کرونایی خبر داد و گفت: در هر شهر یک بیمارستان به درمان مبتلایان به کروناویروس اختصاص داده شده است.  البته در بعضی از کلان شهرها تعداد بیمارستان ها بیشتر است. به عنوان مثال در تهران ۹ بیمارستان را به مبتلایان به کروناویروس اختصاص داده ایم.

وی در عین حال به نگرانی مردم در خصوص ابتلا به کروناویروس اشاره کرد و گفت: این نگرانی باعث شده است به محض بروز کوچکترین علامتی با شماره ۱۱۵ تماس بگیرند به شکلی که روز گذشته (شنبه سوم اسفندماه) شلوغ ترین روز برای پاسخگویی به تلفن ها برای ما بود.

این درحالیست که پیش از این دکتر کیانوش جهانپور-رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت به ایسنا اعلام کرده بود که مردم می توانند سوالات خود را در خصوص کرونا، از طریق تماس با شماره ۱۹۰ بپرسند.

همچنین وزیر بهداشت در آخرین اظهار نظر خود درباره  این  بیماری ضمن اعلام تمهیدات اندیشیده شده برای توزیع رایگان ماسک و مواد ضدعفونی کننده بویژه در شهر قم، در عین حال درباره منشاء این ویروس در کشور گفت: طبق بررسی هایمان منبع ویروس را پیدا کردیم که از ناقلین چینی بوده است و موارد آن در حال مشخص شدن است. همچنین یکی از فوتی ها در قم بازرگانی بود که از طریق پروازهای غیرمستقیم سفرهایی به چین داشته است.

کلید واژه :

دولت ایران

،

شیوع کرونا

،

ویروس کرونا

،

شیوع ویروس کرونا

،

کرونا

،

ایران

،

قربانی کرونا

،

کروناویروس ایران

ثبت نظرات
captcha