کد خبر : ۳۴۶۱۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تاثیر شیوع کرونا بر اقتصاد ایران

یک اقتصاددان معتقد است که قبل از ورود کرونا به ایران، می توانستیم موضوع شیوع کرونا در چین را به عنوان فرصتی برای خود تلقی کنیم. اگر فرصت های لازم را مدیریت می کردیم، می توانستیم در زمینه های خدمات فنی-مهندسی، حمل و نقل و حتی صادرات محصولات به طور موقت جایگزین کالاهای چینی باشیم. همین جایگزینی کوتاه مدت امکان اینکه مشتری دائمی شود را بالا می برد اما متاسفانه این فرصت را از دست دادیم.

تاثیر شیوع کرونا بر اقتصاد ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یک اقتصاددان معتقد است که قبل از ورود کرونا به ایران، می توانستیم موضوع شیوع کرونا در چین را به عنوان فرصتی برای خود تلقی کنیم. اگر فرصت های لازم را مدیریت می کردیم، می توانستیم در زمینه های خدمات فنی-مهندسی، حمل و نقل و حتی صادرات محصولات به طور موقت جایگزین کالاهای چینی باشیم. همین جایگزینی کوتاه مدت امکان اینکه مشتری دائمی شود را بالا می برد اما متاسفانه این فرصت را از دست دادیم.

آلبرت بغزیان، اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران، در ارتباط با تاثیرات ناشی از انتشار ویروس کرونا بر اقتصاد کشورمان به خبرنگار «انتخاب» گفت: «بدون تردید بحث شیوع و انتشار ویروس کرونا بر اقتصاد کشورمان تاثیر خواهد گذاشت. در ابتدا اگر نگاهی به کشور چین بندازیم شاهد هستیم، با توجه به این که کارشناسان، صنایع و محصولات چینی در سطح جهانی بسیار گسترده است، اکنون گستره ای وسیع از کشورها از تداوم همکاری با این کشور اکراه دارند. به طور حتم کشور چین ضربه بزرگی را متحمل شده و اگر پکن بخواهد روند زیان های اقتصادی خود را کنترل کند هیچ راهی جز مقابله با انتشار و اشاعه ویروس کرونا ندارد.»

وی افزود: «بر اساس همین قاعده از بحث شیوع و اشاعه ویروس کرونا نیز ایران زیان اقتصادی را متحمل خواهد شد. اگر کشورمان بتوانند ویروس را کنترل کنند و اجازه ندهند که مساله به وضعیت حاد برسد، ضررها اندک خواهند بود اما متاسفانه در چند وقت اخیر شاهد کنش هایی هستیم که گویا عده ایی از اشاعه کرونا و نشان دادن وضعیت به شکل حاد ناراضی نیستند.»

این اقتصاددان در ادامه تصریح کرد: «قبل از ورود کرونا به ایران، می توانستیم موضوع شیوع کرونا در چین را به عنوان فرصتی برای خود تلقی کنیم. اگر فرصت های لازم را مدیریت می کردیم می توانستیم در زمینه های خدمات فنی-مهندسی، حمل و نقل و حتی صادرات محصولات به طور موقت جایگزین کالاهای چینی باشیم. همین جایگزینی کوتاه مدت امکان اینکه مشتری دائمی شود را بالا می برد اما متاسفانه این فرصت را از دست دادیم.»

بغزیان در بخشی دیگر از گفته های خود تاکید کرد: «نه تنها نتوانستیم از فرصت های ایجاد شده بهره بگیریم، بلکه اکنون که ویورس کرونا وارد ایران نیز شده است، به طور حتم تبعات منفی قابل توجهی را به همراه خواهد داشت. در سطح ابتدایی عده ایی سودجو در زمینه تولید مواد شوینده و بهداشتی به ویژه ماسک به سمت احتکار و افزایش قیمت گام برداشته اند. برای نمونه ماسک 2 هزار تومانی به 14 هزار تومان افزایش قیمت داده و حتی در کیفیت تولید نیز شاهد هستیم تقلبات گسترده ای اتفاق افتاده است. این رویه برای کشوری که خود منبع انتشار ویروس نبوده و تمهیداتی از پیش نیز برای مقابله با کرونا را اتخاذ کرده، به هیچ عنوان شایسته و برازنده نیست. در واقع، برخی کاسبان از وضعیت انتشار ویروس در حال بهره برداری هستند.»

وی افزود: «دیگر تاثیر منفی انتشار کرونا بر اقتصاد کشورمان، در زمینه کاهش صادرات غیرنفتی کشورمان است. یعنی همان بلایی که کشور چین دچار آن شد، برای ایران نیز در حال وقوع است. اکنون بزرگ ترین مرکز صادارات کالای غیر نفتی ایران است اما شاهد هستیم که عراقی ها از وارد شدن کالاهای ایرانی و حتی شهروندان ایرانی به بهانه شیوع کرونا ممانعت به عمل می آورند. این رخداد تنها برای چین و ایران اتفاق افتاده که در چنین سطحی از صادارات کالاهای آن ها ممانعت به عمل بیاید. اکنون اروپایی ها به شکلی بسیار نرم و پنهانی از این فرصت در حال بهره برداری هستند و کالاهای خود را صادر می کنند. افزون بر این می توان نوع واکنش دولت عراق را نیز مورد انتقاد قرار داد که بهانه ابتلای چند نفر این گونه عمل کنند و مساله را بزرگ تر از واقعیت جلوه دهند.»

این اقتصاددان در بخش پایانی گفته های خود پیرامون تاثیر شیوع کرونا بر بازار ارز تصریح کرد: «در وضعیت کنونی همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور چند عامل بازار ارز را ملتهب کرده اند. در ابتدای امر قرار گرفتن ایران در لیست سیاه کارگروه اقدام مالی (FATF) بخشی از درآمد ارزی کشور را کاهش داد و تبادلات مالی را افزایش داد؛ در نتیجه شاهد افزایش نرخ ارز بودیم. در سطحی دیگر، کاهش صادرات مخصوصا صادرات کالا به عراق باعث کاهش درآمد ارزی بخش خضوصی شده و تاثیری ایجابی در بالا رفتن نرخ ارز شده است. همچنین، کاهش درآمدهای ارزی کشور در سطحی کلان تر موجب اختلال در بازار بورس شده و تنها حوزه ها مانور را به بازار خودرو و ارز کشانده است که البته این وضعیت هنور به بازار مسکن سرایت نکرده و در آینده می تواند سرایت کند. بنابراین، می توانیم بگوییم انتشار کرونا به صورت غیرمستقیم بر بازار ارز اثرگذار بوده است.

کلید واژه :

دولت ایران

،

شیوع کرونا

،

ویروس کرونا

،

شیوع ویروس کرونا

،

کرونا

،

ایران

،

قربانی کرونا

،

روش های مقابله با کرونا ویروس

،

شیوع کرونا در ایران

،

کرونا و اقتصاد ایرن

ثبت نظرات
captcha