کد خبر : ۳۴۶۱۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سم بوتولیسم تهدیدی برای طیور صنعتی و بومی نیست

مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور با تاکید براینکه سم بوتولیسم به هیچ وجه قابل سرایت و تهدیدی برای پرندگان…

سم بوتولیسم تهدیدی برای طیور صنعتی و بومی نیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «علیرضا اکبرشاهی» افزود: بوتولیسم یک نوع سم ناشی از رشد باکتری در فضای کم اکسیژن مانند کنسروهای مواد غذایی است و مشابه بیماری های ویروسی همانند آنفلوانزا و نیوکاسل که توسط باد، جریان آب و وسایل قابل انتقال نیست.

وی با اشاره به اینکه هر ساله ۲۰۰ گونه متفاوت از پرندگان مهاجر به تالاب بین المللی میانکاله مهاجرت می کنند اظهارداشت: طبق آخرین گزارش ها تا ۲۵ بهمن ماه جاری بیش از ۱۶ هزار پرنده مهاجر در قالب گونه های مختلف تلف شده اند که احتمال ادامه این روند تا اواخر فرودین ماه سال آینده وجود دارد.

مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور افزود: بروز سم بوتولیسم در تالاب های جلگه ای و جلبکی مختص ایران نیست بلکه در دیگر کشورها نیز روی می دهد اما باید عوامل بروز این مسئله در تغییر اکوسیستم تالاب میانکاله از جهات مختلف از جمله کاهش آبرسانی، سیل، فاضلاب، پساب های صنعتی و کشاورزی بررسی شود.

معضل جمع آوری لاشه پرندگان در تالاب میانکاله

اکبرشاهی جمع آوری لاشه پرندگان مهاجر در تالاب به یک معضل تبدیل شده است گفت: ورود توکسین به گل و لای و کشندگی سم و فسادپذیری گیاهان و لاشه حشرات باعث افزایش مرگ و میر پرندگان مهاجر شده است.

وی با بیان اینکه رویداد بروز سم بوتولیسم در حدود ۱۶ هزار هکتار از تالاب میانکاله روی داده است افزود: در این شرایط پرندگان مهاجر دچار فلجی شده و با خفگی در آب فرو می روند که همین امر جمع آوری لاشه ها را با مشکل روبرو کرده که می تواند موجب تشدید سم در آب شود.

مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور  اضافه کرد: سازمان دامپزشکی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست تلاش دارد تا راهکاری برای تسریع جمع آوری لاشه ها بیابد.

وی اظهارداشت: با نمونه گیری های صورت گرفته احتمال بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و نیوکاسل منفی شده است و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

وی با بیان اینکه نمونه گیری در خصوص بیماری های مختلف طیور به طور مستمر انجام می شود گفت: برای حفظ، بهسازی و احیای تالاب ها به ویژه تالاب بین المللی میانکاله جلسات متعددی در ریاست جمهوری صورت گرفته است که باید حق آبه، کنترل پساب ها و لایروبی انجام شود.

به تازگی «علیرضا رفیعی پور» رییس سازمان دامپزشکی کشور در گفت و گو با ایرنا افزود: مستندات میدانی و نمونه های آزمایشگاهی از میانکاله نشان می دهد که با راکد شدن آب تالاب و باتلاقی شدن آن  اکسیژن کاهش یافته که موجب فساد ریشه بوته ها و درختچه های داخل تلاب شده که  همین امر محیطی را برای تولید باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: رشد این میکروب و آلودگی گیاهان و حشرات تالاب، مرگ و میر  پرندگان مهاجر منجر شده است.

بوتولیسم سمی، فلج کننده و کشنده ای در دنیا است که بواسطه باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم تولید و می تواند با ورود در بدن انسان و موجودات زنده در محیط های کم اکسیژن مانند دستگاه گوارش و مکان هایی که زخم های عمیق دارند، رشد کند.

شبه جزیره میانکاله با مساحت ۶۸ هزار هکتار در منتهی الیه جنوب شرقی دریای مازندران، در دوازده کیلومتری شمال شهر بهشهر واقع است که از این میزان ۴۵ هزار هکتار آن در تالاب و ۱۲۳ هزار و ۸۰۰ هکتار خشکی دارد.

اکنون با عناوین پناهگاه حیات وحش، تالاب بین المللی و ذخیره گاه طبیعی زیست کره تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

کلید واژه :

سم بوتولیسم

،

طیور صنعتی و بومی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha