کد خبر : ۳۴۶۱۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کود مناسب برای گیاهان در مریخ چیست

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که ادرار انسان می تواند کود مناسبی برای رشد گیاهان در مریخ باشد.

کود مناسب برای گیاهان در مریخ چیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش پایگاه اینترنتی اطلس نیوز، انتقال کود به مریخ برای کمک به رشد گیاهان بسیار پرهزینه است. بنابراین منطقی است که مریخ نشینان با هر آنچه که در اختیار دارند به تولید محصولات زراعی بپردازند.

اکنون محققان در نتیجه یک مطالعه متوجه شدند که یک ماده معدنی حاصل از ادرار انسان می تواند کود مناسبی برای پرورش گیاهان در مریخ باشد. این مطالعه در واقع به سال ۲۰۱۶ باز می گردد که برای اولین بار متوجه شدیم محققان دانشگاه «واخنینگن» در هلند تلاش می کنند گیاهان خوراکی در شبیه سازی های خاک ماه و مریخ پرورش دهند. در آن زمان مشخص شد زمانیکه کود ساخته شده از چمن تازه به این گیاهان اضافه می شود، آن ها بهتر رشد می کنند.  

اما پرورش گیاه در گلخانه های مریخ به آب و فضای زیادی نیاز دارد. بنابراین محققان با علم به این موضوع، به فکر استفاده از «استروویت» افتادند؛ استرویت یک ماده معدنی فسفاتی است که از ادرار انسان در تصفیه خانه های فاضلاب به دست می آید.

محققان در آزمایش های گلخانه ای، بذرهای لوبیای رشته ای را در ۶۰ گلدان که با خاک شبیه سازی شده ماه یا مریخ و یا با خاک معمولی زمین پر شده بودند، کاشتند.

سپس محققان به نیمی از این گیاهان ۱۵ گرم استروویت اضافه کردند و به نیم دیگر این گلدان ها هیچ کودی اضافه نکردند. به تمام گیاهان به طور خودکار روزانه آب داده می شد و دمای گلخانه در روز ۲۰ درجه سانتی گراد و در شب ۱۸ درجه سانتی گراد نگاه داشته می شد.

محققان همزمان با جوانه زدن لوبیا، طول آن ها را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند تمام گیاهانی که کود استرویت دریافت کردنده بودند، رشد بیشتری داشتند؛ این افزایش رشد به ویژه در گیاهانی مشاهده شد که در خاک های ماه و مریخ قرار داشتند. 

گیاهانی که در خاک مریخ قرار داشتند و کود استروویت دریافت کرده بودند، در نهایت لوبیای قابل برداشت تولید کردند. اما باردهی آنان یک هفته بعد از باردهی گیاهانی بود که در خاک ماه و زمین قرار داشتند. این موضوع نشان می دهد که اگر کود حاصل از مدفوع انسان نیز به خاک گلدان این گیاهان اضافه شود، میزان رشد آن ها بازهم به اندازه قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

کلید واژه :

کود مناسب

،

گیاهان مریخ

،

مریخ

ثبت نظرات
captcha