کد خبر : ۳۴۶۱۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید آنتی بیوتیک توسط هوش مصنوعی

پژوهشگران موسسه ام.آی.تی MIT در مطالعه اخیرشان توانسته اند با کمک فناوری هوش مصنوعی یک آنتی بیوتیک قدرتمند را توسعه دهند.

تولید آنتی بیوتیک توسط هوش مصنوعی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پژوهشگران ام.آی.تی اظهار کرده اند که این آنتی بیوتیک می تواند برخی از خطرناک ترین و مقاوم ترین سویه های باکتری را از بین ببرد.

آنتی بیوتیک ها یک روش اثبات شده برای از بین بردن باکتری های مضر محسوب می شوند. با این وجود بسیاری از این باکتری ها اخیرا در برابر بسیاری از داروهایی که برای مبارزه با آنها استفاده می کنیم مقاوم شده اند.

اکنون به لطف آنتی بیوتیک جدید تولید شده توسط هوش مصنوعی، برخی از باکتری های خطرناک و مقاوم به دارو در جهان می توانند از بین بروند.

مقاومت به آنتی بیوتیک یعنی میکروب های بیماری زا که برای مبارزه با آنان آنتی بیوتیک استفاده می شوند، با جهش ژنی نسبت به این داروها مقاومت پیدا کنند و نسل های جدیدی به وجود بیایند که نتوان با آن ها مبارزه کرد. از مهم ترین عوامل این نوع مقاومت دارویی، مصرف خودسرانه یا بیش از حد آنتی بیوتیک ها است. در دهه های اخیر مصرف آنتی بیوتیک علاوه بر پزشکی در کشاورزی هم افزایش چشمگیری داشته و آنتی بیوتیک ها در دامداری، پرورش مرغ و طیور، پرورش ماهی و آبزیان، تولید محصولات کشاورزی و در باغ های میوه استفاده می شود، بنابراین مقاومت به آنتی بیوتیک، کشاورزی و محیط زیست را هم تحت تأثیر قرار می دهد.

این دارو عملکرد متفاوتی نسبت به آنتی بیوتیک های معمولی دارد و این برای نخستین بار در جهان است که پژوهشگران موفق به توسعه آنتی بیوتیک با کمک هوش مصنوعی شده اند.

در آزمایشات، داروی جدید موفق به از بین بردن دو مورد از سه پاتوژن که سازمان بهداشت جهانی(WHO) آنها را خطرناک دانسته، شد. این باکتری ها مقاوم به آنتی بیوتیک بوده و به آنها "آکینتوباکتر بومانی" (Acinetobacter baumannii) و "انتروباکتریاسیا"(Enterobacteriaceae) گفته می شود. پاتوژن (Pathogen) یا بیماری زا یا بیمارگر، عامل تولید بیماری می شود.

"رجینا بارزیلای"(Regina Barzilay) پژوهشگر ارشد این مطالعه گفت: برای نخستین بار ما از هوش مصنوعی برای توسعه یک آنتی بیوتیک استفاده کردیم.

تا سال ۲۰۵۰ باکتری های امروزی در برابر آنتی بیوتیک های موجود مقاوم می شوند و این مساله زندگی حداقل ۱۰ میلیون نفر را به خطر می اندازد بنابراین اگر هوش مصنوعی بتواند باز هم آنتی بیوتیک های قدرتمند توسعه دهد امید است این مشکل تا حدودی حل شود.

طی این مطالعه پژوهشگران یک الگوریتم یادگیری عمیق را آموزش دادند تا ابتدا انواع مولکول هایی که باکتری ها را از بین می برد شناسایی کند. سپس آنها بیش از شش هزار پیوند مولکولی بیماری های انسانی را مورد بررسی قرار دادند.

به گفته "جاناتان استوکس"(Jonathan Stokes) یکی از نویسندگان این مطالعه، تنها چند ساعت طول کشید تا الگوریتم ترکیبات را ارزیابی کند و آنتی بیوتیک مورد نظر را تولید کند پژوهشگران این آنتی بیوتیک را "هالیسین"(halicin) نامیدند.

یافته های این مطالعه در مجله "Cell" منتشر شد.

کلید واژه :

تولید آنتی بیوتیک

،

هوش مصنوعی

ثبت نظرات
captcha