کد خبر : ۳۴۶۱۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جنبش هنری برای توجه به مشکلات زیست محیطی

استاد دانشگاه الزهرا با ارائه تعریفی از «اکو آرت» یا «هنر زیست محیطی» گفت: این مفهوم به معنای یک جنبش هنری معاصر با موضوعات زیست محیطی است که هنرمند پس از ورود…

جنبش هنری برای توجه به مشکلات زیست محیطی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش واحد ارتباطات و رسانه دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، اولین نشست تخصصی دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با موضوع زیستگاه ما و هنر معاصر با بیان دغدغه های محیط زیستی در هنر معاصر برگزار شد. عضو هیات علمی گروه نقاشی دانشگاه الزهرا در ابتدای سخنان خود درباره اکو آرت توضیحاتی ارائه کرد و گفت: هدف از اکو آرت بررسی مشکلات طبیعت و تلاش برای رفع آن است. اکو آرت یک جنبش هنری معاصر است که موضوعات زیست محیطی دارد و هنرمند پس از ورود به طبیعت و بررسی مشکلات آن جهت رفع مشکلات اقدام می کند.

نقشی که هنرمندان معاصر در شاخه اکو آرت می توانند در آگاهی دادن به مردم درباره محیط زیست ایفا کنند، بسیار پررنگ است. اکو آرت بر ماده مشخص یا رسانه ای خاص مثل مجسمه، نقاشی و... تأکید ندارد و آثار به وجود آمده در این شاخه بسیار وسیع و گسترده هستند.

الهه پنجه باشی با اشاره به چالش های چند نشان تجاری مطرح پوشاک، غذا که موجب صدمه به محیط زیست شدند و سپس برای بهبود آن تلاش کردند، گفت: نشان آدیداس برای جلب توجه عموم به آلودگی اقیانوس ها با استفاده از پلاستیک هایی که از اقیانوس جمع شده بود؛ کفش ساخت. این کفش توسط یک قهرمان ورزش دومیدانی استفاده و پس از مدال آوردن او، توجه بسیاری مردم به موضوع آلودگی اقیانوس ها جلب شد.

وی با اشاره به زمان طولانی تجزیه پلاستیک در طبیعت گفت: هنرمندان اکو آرت با همین لوازمی که از بین نمی روند اثر هنری خلق می کنند تا اعتراض خود را به تولید آنها اعلام کنند. زباله های بازیافتی ابزاری برای خلق اثر هنری هستند و به عنوان مثال اوا گات هنرمندی است که تمام یک فضا را با بطری پلاستیکی پر می کند.

این مدرس دانشگاه افزود: در سال های گذشته مرجان های کف اقیانوس رنگی مایل به صورتی داشتند اما سال هاست رنگ آنها از بین رفته و سفید شده اند. سال گذشته رنگ گلبهی مرجانی به عنوان رنگ سال معرفی شد، درحالی که دیگر مرجان به آن رنگ در دنیا وجود ندارد. به همین دلیل آن را به عنوان رنگ سال انتخاب کردند تا اعتراض و هشداری به این موضوع باشد.

انسان معاصر با سرعت بالا در حال تخریب محیط زیست است و در سال های آینده چیزی از اقیانوس ها باقی نمی ماند؛ زیرا نقشه جهانی از پلاستیک پر می شود. به همین دلیل گفته می شود تا جایی که می توانیم باید از پلاستیک کمتر استفاده کنیم.

دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از ۲۹ بهمن کار خود را آغاز کرده است و تا ۵ اسفند در موسسه فرهنگی هنری صبا  واقع در خیابان طالقانی، ابتدای خیابان برادران مظفر برگزار می شود.

کلید واژه :

اکو آرت

،

جنبش هنری

،

مشکلات زیست محیطی

،

زیست محیطی

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha