کد خبر : ۳۴۶۱۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

قدیمی ترین نیروگاه هسته ای فرانسه پس از ۴۳ سال تعطیل می شود

فرانسه که ۷۶درصد برق مصرفی خود را با کمک انرژی هسته ای تامین می کند و از قدیمی ترین سرمایه گذاران در این زمینه محسوب می شود، تصمیم دارد قدیمی ترین نیروگاه هسته ای خود را تا سی ام ماه ژوئن/ ۱۰تیر سال ۹۹ تعطیل کند.

قدیمی ترین نیروگاه هسته ای فرانسه پس از ۴۳ سال تعطیل می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یک ماه پیش، دولت فرانسه از تعطیلی ۱۴ رآکتور هسته ای فعال تا سال ۲۰۳۵ میلادی خبر داد.

تعطیلی نیروگاه هسته ای «فسن هیم» (Fessenheim) که در سال ۱۹۷۷ فعالیت خود را آغاز کرده بود، در حالی صورت می گیرد که چندی پیش براساس اسناد منتشر شده توسط روزنامه لوموند، دولت فرانسه اعلام کرد: ده ها میلیارد یورو برای ساخت ۶ رآکتور هسته ای نسل پیشرفته در این کشور هزینه خواهد کرد.

به گزارش روزنامه «سود اوئست» فرانسه، «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه روز چهارشنبه در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که مجوز این نیروگاه واقع در منطقه «گرانت» واقع در شمال شرقی این کشور لغو خواهد شد.

بر اساس این بیانیه، رآکتور شماره یک نیروگاه در ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی روز شنبه ۲۲فوریه / سوم اسفند بسته و نیروگاه فسن هیم با اتمام فعالیت رآکتور دوم تا پایان ماه ژوئن/ دهم تیر تعطیل می شود.

به گفته فیلیپ، تعطیلی نیروگاه هسته ای فسن هیم به عنوان نخستین قدم در استراتژی انرژی فرانسه با هدف ایجاد تعادل تدریجی بین انرژی هسته ای و تجدیدپذیر و در عین حال کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از تولید برق تا سال ۲۰۲۲ صورت می گیرد.

تعطیلی این نیروگاه که اینک ۴۳ سال پس از آغاز بهره برداری آن صورت می گیرد، به عنوان یکی از وعده های انتخاباتی فرانسوا اولاند رئیس جمهوری پیشین فرانسه بود.

کارشناسان محیط زیست فرانسه بارها از دولت فرانسه خواسته بودند این نیروگاه را که در منطقه زلزله خیز قرار داد هر چه زودتر تعطیل کند.

۲میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت حدود ۷۰ میلیون نفری فرانسه در نزدیکی نیروگاه های هسته ای زندگی می کنند که در معرض خطرات جدی ناشی از تشعشعات مواد رادیواکتیو قرار دارند.

فرانسه با ۱۹ نیروگاه و ۵۸ رآکتور هسته ای، به عنوان هسته ای ترین نقطه در کره زمین شناخته می شود و به تایید کارشناسان، وقوع سوانح خطرناک و غیرمنتظره در نیروگاه و راکتورهای هسته ای، می تواند یک فاجعه بزرگ انسانی را در این کشور رقم بزند.

کلید واژه :

نیروگاه هسته ای

،

فرانسه

،

محیط زیست

،

فاجعه انسانی

ثبت نظرات
captcha