کد خبر : ۳۴۶۱۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

درمان سرطان کلیه با استفاده از سلول های بنیادی

محققان مرکز تحقیقاتی MDC واقع در آلمان توانستند سلول های بنیادی عامل بروز یکی از متداول ترین انواع سرطان کلیه را شناسایی کرده و راهکار مناسبی را برای مسدودکردن…

درمان سرطان کلیه با استفاده از سلول های بنیادی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش ساینس دیلی، این سلول ها که با عنوان clear cell renal cell carcinoma (ccRCC) شناخته می شوند، یک نقطه ضعف مهم دارند. در واقع این سلول ها به دو شبکه بیوشیمیایی موسوم به WNT و NOTCH وابسته هستند. محققان با اطلاع از این که هر دو شبکه سیگنال رسانی در گسترش سایر انواع سرطان نیز نقش دارند، روش هایی را برای ایجاد اختلال در این شبکه ها شناسایی کردند.
در آزمایشات اولیه مشخص شد مسدود کردن یکی یا هردو شبکه سیگنال دهی، موجب توقف رشد تومور در چندین مدل آزمایشگاهی از سرطان کلیه می شود. در واقع سه چهارم از سلول هایی که با استفاده از سلول های سرطانی بیماران کشت شدند، حداقل نسبت به یکی از مسدودکننده ها واکنش نشان دادند و رشد ۵۰ درصد از سلول های باقی مانده نیز در مجاورت هردو مسدود کننده، متوقف شد.
کلیه اندامی لوبیا شکل و تقریبا به اندازه مشت بسته انسان است و درست زیر قفسه سینه قرار دارد. عملکرد کلیه به زبان ساده، دفع ضایعات بدن است. کلیه روزانه حدود ۲۰۰ لیتر خون تصفیه و از آن حدود ۲ لیتر آب اضافی و مواد زاید غربال و از طریق مجاری ادارای دفع می کند.
تنظیم فشار خون، تعادل الکترولیتی و تولید سلول های قرمز خون به عهده کلیه هاست. چنانچه کلیه ها یک روز وظایف خود را به درستی انجام ندهند، عملکرد اکثر ارگان های بدن، به ویژه قلب مختل می شود.
سرطان کلیه حالتی است که در آن سلول های کلیه سرطانی می شوند و تومور شکل می گیرد. سرطان کلیه برای اولین بار در جداره لوله های کوچکی به نام tubule ظاهر می شود. این نوع سرطان کلیه، کارسینوم سلول کلیوی نامیده می شود. تشخیص سرطان در مراحل اولیه از متاستاز جلوگیری می کند و امید بیشتری برای درمان وجود دارد.
سرطان کلیه بیشتر در افراد میانسال و مسن دیده می شود که البته در سال های اخیر سن ابتلا کاهش یافته است. مراحل اولیه بیماری علامت ظاهری ندارد و معمولا به طور تصادفی به کمک سی تی اسکن بقیه اندام های بدن تشخیص داده می شود. درمان بیماری در مراحل اولیه معمولا رضایتبخش است؛ ولی در صورتی که دیر تشخیص داده شود، می تواند منجر به متاستاز و مرگ بیمار شود.
در تحقیقات جدید مرتبط با سرطان، مسدود کردن مسیرهای سیگنال دهی بیوشیمیایی به عنوان یک شیوه درمانی موثر در حال جایگزین شدن با شیمی درمانی است. به همین علت به اعتقاد محققان نتایج به دست آمده از این آزمایشات نویدبخش توسعه یک روش درمانی موثر برای سرطان کلیه در انسان است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications  منتشر شده است.

کلید واژه :

درمان سرطان کلیه

،

سلول های بنیادی

،

سرطان کلیه

،

سرطان

،

کلیه

ثبت نظرات
captcha