کد خبر : ۳۴۶۱۲۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آلودگی هوای زرقان با ماده فرمالین

سخنگوی شورای اسلامی شهر زرقان با اشاره به تایید وجود فرمالین در فضای این شهرستان، گفت: متاسفانه علی رغم رای دادگاه مبنی بر نقش دو کارخانه در آلوده شدن هوای زرقان به فرمالین، هیچ اقدامی برای کنترل آلاینده ها یا جا به جایی تاسیسات نشده و تنها بخشی از یک کارخانه با دستور قضایی پلمب شده است.

آلودگی هوای زرقان با ماده فرمالین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حسن رستم زاده  با بیان اینکه خط قرمز هر انسانی سلامتی است، اظهار داشت: شرکت های اطراف و در حریم شهرستان زرقان از خط قرمز مردم در حوزه تامین سلامت عبور کرده و حاضر نیستند علی رغم سود دهی بسیار بالا در موضوع محیط زیست و کاهش آلاینده ها هزینه کنند.

وی با بیان اینکه شرکت های نمونه گیری و سنجش آلاینده با استاندارد های جهانی چندین بار وجود فرمالین را در هوای زرقان تایید کرده اند، افزود: شرکت های تولیدکننده آلایندگی به جای اصلاح به دنبال پنهان کاری هستند و علی رغم گذشت دو سال از اعلام وضعیت نگران کننده نسبت به وجود فرمالین در فضای شهری زرقان به جای اصلاح فرصت سوزی می کنند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر زرقان با گلایه از برخی مسئولین استان که به جای توجه به سلامت مردم زرقان و ارائه راهکار متناسب با آن، به بهانه حفظ اشتغال مانع فعالیت شرکت های آلاینده نشده اند، گفت: مردم در عذاب هستند و نمی شود مطالبات آنها را نادیده گرفت، مردم حق زندگی و بهره مندی از سلامت دارند و نباید به آنها بگوییم به دلیل کسب سود فلان شرکت، باید در محیط خانه تان ماسک بزنید.

رستم زاده تاکید کرد: بوی نامطبوع و آزار دهنده فرمالین در فضای شهر زرقان کاملا قابل تشخیص است، لذا دیگر نمی شود بیش از این پنهان کاری کرد.

وی عنوان کرد: کسانی که به دنبال این هستند که عمر این شورا تمام شود و بتوانند در فضای امن کار خود را دنبال کنند، بدانند مطالبه شورا یعنی مطالبه مردم و مردم از حق خود کوتاه نمی آیند و هر شورایی که روی کار آید، در بحث سلامت مردم شهر زرقان با کسی تعارف نخواهد داشت.

سخنگوی شورای اسلامی شهر زرقان همچنین با اشاره به اینکه ٩٠ درصد از نیروهای شاغل در صنایع شهرستان زرقان غیربومی هستند، گفت: بسیاری از کارخانه ها برای آنکه اطلاعات و جزییات مربوط به مباحث زیست محیطی و آلایندگی کارخانه شان به بیرون درز  پیدا نکند مانع از بکارگیری نیروهای بومی شده اند.

رئیس شورای اسلامی شهر زرقان نیز از تهیه اطلس آلایندگی شهرستان زرقان توسط دانشگاه شیراز خبر داد و گفت: در حال حاضر ٢٤ درصد صنعت استان فارس در شهرستان زرقان واقع شده و موضوع محیط زیست و  کنترل آلایندگی ها در این شهرستان یکی از اولویت های شورای شهر است.

محمدرضا ظریفی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر زرقان به صنایع آلاینده فرصت جایجایی داده است، گفت: به صنایعی که در راستای این مصوبه شورا حرکت کنند، تغییر کاربری همراه با ارزش افزوده مناسب بر روی املاک صنعت شان داده می شود تا جابجایی را توجیه پذیر کند.

وی یادآوری شد: میزان آلودگی بالا است و "فرمالین" در راس آلودگی محیط زیستی زرقان قرار دارد و همچنین این آلودگی  بقای گونه های جانوری و گیاهی بمو را به خطر انداخته است و سلامت مردم زرقان را به شکلی جدی تهدید کرده است وجان کلام سخن کارشناسان و مسئولان محیط زیست این است که با این وضع، دشت زرقان توانایی زیستی خود را از دست می دهد و این منطقه دیگر از صنعت اشباع شده است.

کلید واژه :

آلودگی هوای زرقان

،

فرمالین

،

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha