کد خبر : ۳۴۶۱۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آزمایش PCR نحوه تشخیص کروناویروس جدید کووید 19

کرونا ویروس، بیماری که با ظهور نوع جدید آن از ووهان چین، بار دیگر موجب نگرانی بین المللی شده است و بر همین اساس سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطرار جهانی برای این بیماری اعلام کرد.

آزمایش PCR نحوه تشخیص کروناویروس جدید کووید 19

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کرونا ویروس، بیماری که با ظهور نوع جدید آن از ووهان چین، بار دیگر موجب نگرانی بین المللی شده است و بر همین اساس سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطرار جهانی برای این بیماری اعلام کرد.

  ظن بالینی به کرونا ویروس جدید بر مبنای مجموعه ای از علائم بالینی و سابقه مسافرت و یا تماس با مورد محتمل یا قطعی بیماری، ایجاد و بر اساس نمونه گیری از بیماران و تأیید آزمایشگاهی قطعی می شود. گرچه ممکن است ویروس در خون و ادرار وجود داشته باشد، اما بهترین نمونه جهت آزمایش، نمونه تنفسی فوقانی یا تحتانی است؛ به طوری که نمونه گرفته می شود و جهت انجام PCR به آزمایشگاه مرجع معرفی شده و ارسال می شود.

درمان کروناویروس جدید نیز شامل اقدامات حمایتی، اصلاح اختلالات آب و الکترولیت، تجویز داروهای ضدویروسی و ضدباکتریایی با طیف وسیع است.

چگونه از بروز کروناویروس جدید پیشگیری کنیم؟

خوشبختانه حدود ۷۵ درصد موارد بیماری کروناویروس جدید، با اقدامات کنترلی قابل پیشگیری است.
طبق توصیه های مرکز مدیریت بیماری های واگیر، برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید یکسری اقدامات کنترلی انجام شود.

این اقدامات در سطوح زیر ارائه می شوند:

- اطلاع رسانی و آموزش کلیه مردم:
این کار از طریق نظام پزشکی و هلال احمر با ارسال پیامک لینک آموزش همگانی و همچنین از طریق شبکه های مجازی انجام شده یا در دست انجام است.

باید توجه کرد که اطلاع رسانی صحیح سبب می شود تا عامه مردم با راه های انتقال و روش های پیشگیری از این بیماری، بیشتر آشنا شوند و با رعایت موارد، از انتشار بیماری کاسته شود؛ همچنین با شناخت علائم شدید بیماری، به موقع به مراکز درمانی مراجعه کنند و از میزان کشندگی بیماری کاسته شود.

- آموزش و بیماریابی مسافران:
تاکنون از ۸۰ نفر دانشجوی ایرانی در چین، ۵۷ نفر وارد ایران شده اند و توسط تیم پزشکی معاینه و تا دو هفته قرنطینه شده اند و قرنطینه این دانشجویان فردا پایان می یابد.
در عین حال محدود شدن مسافرت به چین، تشکیل جلسات تیم پاسخ سریع مرکز مدیریت بیماری های واگیر و انستیتو پاستور، از دیگر اقدامات کنترلی بوده است.

- هوشیاری کارکنان خدمات درمانی نسبت به مسافران چینی یا سابقه مسافرت به چین:
ازآنجاکه یکی از معیارهای ظن بالینی در این بیماری، سابقه مسافرت به چین است، آموزش کارکنان خدمات سلامت در این زمینه به بیماریابی کمک قابل توجهی می کند.

- رعایت دقیق موازین کنترل عفونت توسط کارکنان خدمات درمانی:
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، لازم است کارکنان خدمات سلامت با استفاده به جا از وسایل محافظت فردی و ترتیب صحیح پوشیدن و درآوردن این وسایل، آشنایی کامل داشته باشند.

باید توجه کرد که در کرونا ویروس جدید، استفاده از ماسک جراحی در فاصله کمتر از یکی دو متری از بیمار لازم است

کلید واژه :

دولت چین

،

شیوع کرونا

،

ویروس کرونا

،

شیوع ویروس کرونا

،

کرونا

،

چین

،

آزمایش PCR

،

تشخیص کروناویروس

،

کووید 19

ثبت نظرات
captcha