کد خبر : ۳۴۶۱۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تلاش صنایع هوایی برای استفاده از انرژی های سبز

صنایع هوایی جهان با توسعه فناوری های جدید از موتورهای جت کاهش دهنده کربن گرفته تا هواپیماهای الکتریکی و سوخت پایدار، تحت تاثیر فشار مصرف کنندگان، در تلاش هستند…

تلاش صنایع هوایی برای استفاده از انرژی های سبز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش آژانس محیط زیست اروپا، صنایع هوایی عامل سه درصد از کربن تولید شده در جهان هستند. اما رویکرد شرکت های هواپیمایی در بزرگترین نمایشگاه هوایی آسیا که هفته گذشته در سنگاپور برگزار شد، نشان می دهد این صنایع به دنبال راهکارهایی برای افزایش دسترسی به سوخت پایدار، استفاده از مکانیزم های الکتریکی و تولید موتورهای کارآمدتر به منظور کاهش مصرف سوخت فسیلی هستند.
صنایع هوایی متعهد شده اند میزان کربن تولیدی خود را تا سال ۲۰۵۰ میلادی به میزان ۵۰ درصد در مقایسه با سال ۲۰۰۵ کاهش دهند و بریتانیا متعهد شده است تا همان تاریخ میزان تولید کربن خود را در این صنایع به صفر برساند.
در نمایشگاه هوایی سنگاپور، شرکت ایرباس یک مدل آزمایشی از هواپیماهای موسوم به Maveric را رونمایی کرد که در آن بال ها با بدنه هواپیما یکپارچه شده و در انتهای بدنه آن دو موتور جت نصب شده است.

به گفته شرکت ایرباس، این ساختار موجب کاهش مقاومت هواپیما شده و در نتیجه مصرف سوخت را در مقایسه با مدل های موجود تا ۲۰ درصد کاهش می دهد.
شرکت ایتالیایی فرانسوی ATR نیز مدل هایی از هواپیماهای توربوپروب خود را رونمایی کرد که مصرف سوخت آن ها در مقایسه با هواپیماهای جت هم اندازه آن ۴۰ درصد کمتر است.
علاوه بر این گام هایی هم در مسیر تولید هواپیماهای الکتریکی برداشته شده است. اولین هواپیمای کاملا الکتریکی جهان که توسط شرکت magin-X ساخته شده، در ماه دسامبر پرواز آزمایشی خود را در کانادا با موفقیت پشت سر گذاشت. شرکت سوییسی Smartflyer نیز در حال توسعه یک هواپیمای هیبریدی- الکتریکی با قابلیت حمل ۴ سرنشین است و انتظار می رود این هواپیما در سال ۲۰۲۲ میلادی به بهره برداری برسد.
با وجود این به اعتقاد متخصصان و طرفداران محیط زیست، این فناوری های جایگزین به کندی پیشرفت می کنند و لازم است صنایع هوایی با سرمایه گذاری بیشتر و اقدامات جدی تر این رویکرد را دنبال کنند.

کلید واژه :

صنایع هوایی

،

انرژی های سبز

،

انرژی

ثبت نظرات
captcha