کد خبر : ۳۴۶۱۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نشست بررسی وضعیت فعلی فوک خزری و تهدیدات وارد بر آن

انجمن علمی زیست شناسی دریا دانشگاه تربیت مدرس نشست «بررسی وضعیت فعلی تنها پستاندار دریای خزر، فوک خزری و تهدیدات وارد بر آن» را برگزار می کند.

نشست بررسی وضعیت فعلی فوک خزری و تهدیدات وارد بر آن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فوک خَزَری یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیاست که فقط در دریای خزر و رودخانه های منتهی به آن زندگی می کند این گونه تنها پستاندار دریای خزر به شمار می آید و به دلیل صیدِ بی رویه و بهم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیّت نیازمند حمایت بین المللی است.

فوک خزری به طور میانگین ۱٫۵ متر طول و ۸۰ کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک ترین انواع فوک به شمار می رود.

ساحل نشینانِ شمال به آن سگ آبی می گویند. فوک ها در میان هزار نوع جاندارِ خزر تنها پستاندار این دریا به شمار می آیند. فوک ها جانورانی با ارزشند که حتی با مدفوع خود یک منبع غذایی در دریای خزر به وجود می آورند و نابودی آن ها اکوسیستم خزر را به خطر می اندازد.

فوک ها در تابستان، بهار و پاییز بیشتر در آب های نیمه جنوبی خزر از جمله ایران زندگی می کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر مهاجرت می کنند. اولین و تنها مرکز حفاظت از فوک خزری در کشور ایران در سال ۲۰۱۰ رسما شروع به کار کرد.

این مرکز به همت خانم لنی هارت مؤسس مرکز بازتوانی و تحقیقاتی فوک هلند، دکتر محمد مصطفی شاهی فردوس و دکتر امیر صیاد شیرازی در جزیره آشوراده، در نزدیکی سواحل بندر ترکمن احداث شد. هدف این مرکز نجات فوک های آسیب دیده، آموزش ماهیگیران، ارتقاء سطح فرهنگ محیط زیستی جامعه، تحقیقات و البته گسترش فعالیت های حفاظتی به سایر کشورهای حوزه خزر بوده است.

مرکز حفاظت از فوک خزری ایران تا ابتدای سال ۲۰۱۸ توانست تعداد ۸۳ فوک را از کام مرگ نجات داده و پس از درمان به آغوش طبیعت بازگرداند.

نشست بررسی وضعیت فعلی فوک خزری و تهدیدات واره بر آن، با سخنرانی امیر صیاد شیرازی (مدیر مرکز حفاظت فوک خزری یران)، روز یکشنبه ۴ اسفند ۹۸، ساعت۱۰، در سالن کنفرانس دانشکده علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.

کلید واژه :

فوک خزری

،

فوک خزر

،

فوک

،

خزر

ثبت نظرات
captcha