کد خبر : ۳۴۶۱۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت قوی ترین رایانه پیش بینی آب وهوا در انگلیس

دولت انگلیس روز دوشنبه از تخصیص ۱.۲ میلیارد پوند اعتبار برای ساخت قوی ترین رایانه پیش بینی آب و هوا در این کشور خبر داد.

ساخت قوی ترین رایانه پیش بینی آب وهوا در انگلیس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بر اساس اعلام وزارت بازرگانی انگلیس، این «ابررایانه» که مطابق با آخرین پیشرفت های علمی ساخته خواهد شد قادر است تغییرات و تاثیرات اقلیمی را دقیق تر و با سرعت بیشتری پیس بینی کند.

دولت برای فاز اول این پروژه ۳۰ میلیون پوند تخصیص داده تا مقدمات کار آغاز شود.

این ابررایانه پس از ساخت در اختیار اداره هواشناسی انگلیس قرار خواهد گرفت تا در صورت پیش بینی تغییرات جدی آب و هوایی بلافاصله نهادهای ذیربط مانند آژانس محیط زیست، فرودگاه ها و شرکت های توزیع کننده انرژی را مطلع کند.

تصمیم دولت انگلیس در این رابطه، پس از آن اتخاذ شد که بر اثر وقوع طوفان و جاری شدن سیل در سراسر انگلیس ۵۹۴ هشدار آب و هوایی طی دو روز گذشته صادر و برق هزاران واحد مسکونی قطع شد. همچنین صدا پرواز فرودگاه های انگلیس به دلیل شرایط بد جوی لغو و خدمات ریلی متوقف شد. گزارش ها حاکی است که دست کم ۳ نفر در انگلیس بر اثر طوفان جان خود را از دست دادند.

هفته گذشته هم طوفان ویرانگر سیارا خسارت های گسترده ای را در سراسر اروپا بر جای گذاشت و حدود ۶ تن جان باختند.

انگلیس ازجمله کشورهایی است که به دلیل وقوع طوفان های فصلی دریایی، دائماً با بارش شدید باران و سیل های مخرب مواجه می شود.

دولت و دستگاه های ذی ربط در انگلیس اگرچه به دلیل اتخاذ تدابیر جدی برای مقابله با این سوانح طبیعی، به میزان قابل توجهی تلفات انسانی را کاهش داده اند اما باز هم قادر به مقابله با تمامی ابعاد مخرب این سوانح نبوده اند.

در زمستان سال ۲۰۱۶ میلادی بارندگی های سیل آسا ناشی از طوفان های فصلی، سبب طغیان رودخانه ها و جاری شدن سیل های ویرانگر در شمال و شمال غرب انگلیس شد.

در جریان طوفان های همان سال که میلیاردها پوند خسارت به بار آورد، سیل به شهرهای بزرگ رسید و بخش هایی از شهرهای منچستر و یورک و مرکز شهر لیدز را در بر گرفت.

دولت انگلیس امیدوار است که با ساخت این ابر رایانه، پیش بینی دقیق و سریع تری را نسبت به تغییرات اقلیمی داشته باشد.

کلید واژه :

رایانه پیش بینی آب وهوا

،

انگلیس

،

پیش بینی آب وهوا

ثبت نظرات
captcha