کد خبر : ۳۴۶۱۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت پالایشگر پلاسمایی آب و هوا برای حذف آلودگی های میکروبی

محققان کشور با استفاده از پلاسما دستگاهی برای پالایش هوا عرضه کردند که بدون نیاز به فیلتر  و مواد مصرفی قادر است آلودگی های ویروسی و میکروبی را از محیط پالایش کند.

ساخت پالایشگر پلاسمایی آب و هوا برای حذف آلودگی های میکروبی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ امین معصوم زاده محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آلودگی های میکروبی هوا و آب به ویژه آلودگی های ویروسی را یکی از نگرانی های جهانی دانست و گفت: افرادی که در معرض آلودگی های میکروبی هستند در معرض انواع بیماری ها و نارسایی هایی که ریشه در تنفس دارند، قرار می گیرند.

وی افزود: یک روش متداول برای کنترل آلودگی هوا استفاده از دستگاه های تصفیه فیلتردار است اما دستگاه های تصفیه هوا موجود قادر به پاکسازی محیط نیست.

وی ادامه داد: بر این اساس گروه «ازن مینامین» دانشگاه صنعتی امیرکبیر که در حوزه «ازن» و کاربردهای آن فعالیت می کند اقدام به ساخت پالایشگرهای هوا و آب با عنوان «پالایشگر میکروبی هوا و آب» کرده است که بر پایه تولید «ازن» کار می کند.

معصوم زاده، خاطر نشان کرد: این پالایشگرها که با اکسیژن فعال (ازن) کار می کند هوای اطراف خود را به داخل پالایشگر هدایت کرده و با استفاده از تکنولوژی پلاسمای سرد و تخلیه انرژی، مولکول های اکسیژن موجود در هوا را شکسته و در یک فرآیند طبیعی تبدیل به مولکول ازن می کند و در محیط رها می سازد.

سرپرست گروه ازن مینامین دانشگاه امیرکبیر، با بیان اینکه مولکول ازن سریعا با آلودگی های اطراف خود پیوند کرده و ساختار مولکولی آنها را تجزیه و اکسید می کند، یادآور شد: با تجزیه ساختارهای مولکولی، مجددا به اکسیژن تبدیل می شوند و از مسیر اکسیژن به اکسیژن عمل پالایش و ضدعفونی را انجام می دهد.

به گفته وی این عملکرد دقیقا مانند زمانی که در طبیعت رعد و برق ایجاد می شود و بر اثر تخلیه انرژی باعث شکسته شدن مولکول های اکسیژن موجود در هوا شده و هوا را پالایش و ضدعفونی می کند.

این دانش آموخته دوره دکتری دانشگاه امیرکبیر، تاکید کرد: این عملکرد زیبا و دقیق قابلیت تغییر ساختار انواع آلودگی ها مانند ویروس، میکروب، قارچ، باکتری، سموم کشاورزی، هرگونه بوی نامطبوع، منواکسیدکربن، دود سیگار، ترکیبات آلی احتراقی و غیر احتراقی، اکسید های ازت، دی اکسید  گوگرد و گاز رادون را دارد.

معصوم زاده به دلایل کاربرد ازن در این دستگاه پالایشگر هوا اشاره کرد و گفت: ازن یک گاز ناپایدار است که خاصیت اکسیداتیو قوی دارد و کاربرد آن را در صنایع مختلف چون پزشکی و دندانپزشکی، صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، کاغذسازی، آب و فاضلاب، مرغداری و پرورش ماهی گسترش داده است.

وی کاربرد این محصولات را در صنعت پالایش هوا و آب دانست و یادآور شد: امروزه از ازن ژنراتورهای قوی برای پالایش آب های شهری به منظور کاهش کلرزنی استفاده می شود.

این محقق بی نیازی از مواد مصرفی را از مزایای این پالایشگر میکروبی نام برد و افزود: در این پالایشگر، اکسیژن هوا تبدیل به ازن می شود و پس از پاکسازی هوا مجددا به اکسیژن هوا تبدیل می شود. از این رو در این روش دیگر نیاز به تعویض فیلترهای متفاوت نیست.

وی حذف میکروارگانیسم ها را از دیگر مزیت های این پالایشگر عنوان کرد و در این باره توضیح داد: این در حالی است که در تصفیه هوای فیلترینگ، میکروب ها از بین نمی روند بلکه در فیلتر ذخیره می شوند و در صورت دفع نامناسب فیلتر، احتمال بازگشت دوباره میکروب ها به محیط وجود دارد.

به گفته سرپرست گروه ازن مینامین، این محصول می تواند، علاوه بر پاکسازی هوا، با انتشار ازن کنترل شده در محیط، عمل پاکسازی میکروبی سطوح را نیز انجام دهد در حالی که در پالایشگرهای فیلترینگ فقط هوای عبوری از داخل فیلترها پالایش می شود.

وی سرعت عملکرد پالایش هوا در مدت کوتاه و قدرت بالا در میزان از بین بردن ۹۹ درصدی آلودگی ها در محیط را از دیگر ویژگی های این دستگاه نام برد و ادامه داد: این قابلیت موجب شده از این شیوه می توان در اتاق های عمل، CCU، ICU، محیط های بیمارستانی و اتاق های استریل و خاص استفاده بهره برد.

وی همچنین قیمت پایین نسبت به نمونه مشابه خارجی و سطح غلظت ازن کنترل شده را از مزیت های رقابتی دستاورد این طرح ذکر کرد و گفت: ضدعفونی هوا و حذف بوی نامطبوع از محیط و جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زا از کاربردهای دستگاه پالایشگر هوا است و از آن می توان در پالایش آب آشامیدنی شهری، گندزدایی و حذف طعم ناخوشایند و جلوگیری از رشد جلبک در مخازن آب استفاده کرد.

به گزارش مهر، این طرح از سوی امین معصوم زاده دانشجوی دکترا و سرپرست گروه ازن مینامین (مهندسی هسته ای – گرایش گداخت) و با هدایت و راهنمایی دکتر داود ایرجی عضو هیات علمی دانشکده فیزیک و مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است.

کلید واژه :

پالایشگر آب و هوا

،

حذف آلودگی میکروبی

،

نظرات کاربران
hajar_zamani 1399/05/13 09:52
0
0
ایا به مرحله اجرایی در صنعت مقوا سازی رسیده است
ثبت نظرات
captcha