کد خبر : ۳۴۶۱۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دقت ترمومترها در تشخیص کرونا یا کووید۱۹ کافی نیست

به گفته پزشکان و متخصصین دستگاه های مادون قرمز، ترمومترهای لیزری که این روزها برای تشخیص ابتلای افراد به کرونا مورد استفاده قرار می گیرند، دقت کافی نداشته و…

دقت ترمومترها در تشخیص کرونا یا کووید۱۹ کافی نیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش نیویورک تایمز، مقامات چینی این روزها به طور گسترده از ترمومترهای لیزری برای غربالگری افراد و تشخیص مبتلایان به ویروس کرونا استفاده می کنند، تا جایی که این دستگاه با تلاش ها برای مهار این ویروس مرگبار مترادف شده است.

ترمومتر لیزری مجهز به یک حسگر مادون قرمز است که می تواند بدون برقراری هیچگونه تماسی با پوست فرد دمای پیشانی وی را در کسری از ثانیه اندازه گیری کند.

این دستگاه در سال های اخیر به ابزاری مهم برای مهار شیوع بیماری های ویروسی در کشورها تبدیل شده است. این دماسنج های مادون قرمز به طور گسترده برای کاهش سرعت شیوع سارس و مهار ابولا مورد استفاده قرار گرفتند.  

اما با وجود برخورداری از این فناوری سنجش قدرتمند، به گفته پزشکان و متخصصین دستگاه های مادون قرمز، ترمومتر لیزری یک مکانیسم دفاعی ناکارآمد است. مانند ماسک های جراحی که در چین رواج پیدا کرده اند، این ترمومترها نیز در خارج از مراکز خدمات درمانی کنترل شده، غیرقابل اعتماد هستند.

این دماسنج ها با اندازه گیری گرمای متصاعد شده از سطح بدن شخص دمای بدن وی را تعیین می کنند. با این وجود، در اغلب موارد افرادی که این دستگاه را به دست دارند، آن را به اندازه کافی به پیشانی سوژه نزدیک نمی کنند و همین امر باعث می شود دمای بدن پایین تر از آن چیزی که هست نشان داده شود و یا آن را آنقدر به پیشانی نزدیک می کنند که دمای نشان داده شده بالاتر از دمای واقعی بدن فرد باشد. به علاوه، قرار گرفتن در برخی محیط های خاص چون یک جاده خاکی و استفاده از داروهای تب بر نیز می تواند بر دقت اندازه گیری های ترمومترها تاثیر بگذارد.

خبر بد این که حتی یک حسگر دمایی فوق دقیق نیز لزوما نمی تواند همه افرادی که حامل ویروس کرونا هستند را تشخیص دهد.

براساس گزارش منتشر شده در The New England Joual of Medicine، ظهور علائمی چون تب در افراد آلوده می تواند چند روز طول بکشد و برخی مبتلایان نیز ممکن است برای فریب مسوولان از تیلنول برای پنهان کردن علائم خود استفاده کنند.

کلید واژه :

ترمومتر

،

تشخیص کرونا

،

کووید۱۹

ثبت نظرات
captcha