کد خبر : ۳۴۶۱۰۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ممنوعیت استفاده از آمالگام در دندان کودکان نیوزیلند

یکی از مهم ترین موادی که برای پرکردن دندان از گذشته تاکنون مورداستفاده قرارگرفته آمالگام است، اما بر اساس نتایج تحقیقات جدید استفاده از آمالگام حاوی جیوه از سال 1998 تاکنون بیش از 50 درصد کاهش یافته و در سال 2017 به 7 درصد رسیده است.

ممنوعیت استفاده از آمالگام در دندان کودکان نیوزیلند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش نیوز، یکی از علل کاهش استفاده از آمالگام، افزایش متناظر استفاده از مواد پرکننده رنگ دندان است.

نتایج این تحقیق شامل اطلاعات نظرسنجی ملی دندان پزشکان است که نشان می دهد 64 درصد افراد ترجیح می دهند از رزین کامپوزیت برای پر کردن دندان استفاده کنند و فقط 13 درصد آمالگام را ترجیح می دهند.

دانشیار جاناتان برادبنت، محقق ارشد این تحقیق گفت: "جیوه یکی از عوامل تأثیرگذار بر محیط زیست است، بنابراین با گسترش استفاده از آمالگام در دندان این خطر افزایش می یابد."

وی گفت: " شورای دندانپزشکی نیوزیلند، دندان های دارای آمالگام را به عنوان زباله های خطرناک طبقه بندی می کنند و در صورت دور ریختن نادرست آن خطری در آلودگی محیط زیست محسوب می شوند."

در حال حاضر، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اوتاگو استفاده از آمالگام در دندان کودکان را ممنوع کرد.

برادبنت معتقد است این پیشگیری باید برای تمام گروه های سنی اجرا شود.

وی در ادامه افزود: زمانی، آمالگام به افراد این امکان را می داد که دندان های خود را حفظ کنند و بهترین گزینه برای نجات دندان ها بود اما در حال حاضر، مواد پرکننده بهتری وجود دارند که عملکرد بهتری داشته و مهم ترین ویژگی آن فاقد جیوه بودن آنهاست.

وی اظهار کرد: پایان استفاده از آمالگام در دندان دیر یا زود امکان پذیر است.

برادبنت خاطرنشان کرد: این بدان معنا نیست که مردم باید وسایل قدیمی را با جدید جایگزین کنند.

نتایج این تحقیق در نشریه Operative Dentistry منتشرشده است.

انتهای پیام

کلید واژه :

نیوزیلند

،

آمالگام

،

دندان کودکان

،

ممنوعیت آمالگام

ثبت نظرات
captcha