کد خبر : ۳۴۶۰۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کووید 19 انتخاب نام رسمی کرونا توسط سازمان بهداشت جهانی

سازمان بهداشت جهانی COVID-۱۹ را به عنوان نام رسمی ویروس مرگبار کرونا اعلام کرد.

کووید 19 انتخاب نام رسمی کرونا توسط سازمان بهداشت جهانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش پایگاه اینترنتی ساینس الرت، تئودور آدهانوم دبیرکل این آژانس بین المللی در جمع خبرنگاران در ژنو گفت: اکنون نامی رسمی برای این بیماری داریم و آن هم  COVID-۱۹ است.

به نقل از این مقام ارشد سازمان ملل متحد، "co" به کرونا، "vi" به ویروس، "d" به معادل انگلیسی "بیماری" (Disease) و "۱۹" در انتهای اسم انتخابی نیز به سال شیوع این بیماری که برای اولین بار در ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۹ شناسایی شد، اشاره دارد. 

آدهانوم خاطرنشان کرد که این نام جدید برای پرهیز از اشاره به یک موقعیت جغرافیایی، گونه جانوری یا گروه خاص از افراد انتخاب شده است.

بنابر دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی، بیماری های جدیدی که کشف می شوند باید به شیوه ای نامگذاری شوند تا از لحاظ اجتماعی قابل قبول بوده و موجب رنجش مردم و کشورها نشوند. به علاوه، براساس این دستورالعمل در نامگذاری امراض انسانی نباید از نام حیوانات و یا دانشمندانی که بیماری را کشف کرده اند، استفاده شود.

سازمان بهداشت جهانی تا قبل از این نامگذاری رسمی، از عنوان موقت "بیماری حاد تنفسی ۲۰۱۹-nCoV" برای اشاره به ویروس کرونا استفاده می کرد.

ویروس کرونا که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه امسال) در شهر «ووهان» چین مرکز هوبی شروع شد، علاوه بر شهر و استان های چین به ۲۴ کشور دیگر در جهان نیز سرایت کرده است.
آمریکا، چین، سوئد، فرانسه، مالزی و فیلیپین از جمله کشورهایی هستند که مواردی از ابتلا به کرونا در آن ها شناسایی شده اند.

این ویروس تاکنون یک هزار و ۱۱۵ قربانی گرفته و ۴۵,۱۷۱ را آلوده کرده است.

سازمان بهداشت جهانی از ویروس COVID-۱۹ به عنوان «تهدیدی بسیار خطرناک» برای جهان یاد می کند که البته شانسی واقعی برای متوقف کردن آن وجود دارد.

کلید واژه :

دولت چین

،

شیوع کرونا

،

ویروس کرونا

،

شیوع ویروس کرونا

،

کرونا

،

چین

،

کووید 19

،

COVID

،

۱۹

،

انتخاب نام کرونا

ثبت نظرات
captcha