کد خبر : ۳۴۶۰۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ویژگی محلول مناسب ضدعفونی کننده دست

به دلیل وجود بیماری های فراگیر در بسیاری فصول سال و انتقال مواد بیماری زا از طریق گردوغبار تماس با میکروب ها و ویروس ها اجتناب ناپذیر است و استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف ضروری است. با توجه به شیوع مکرر آنفلوانزاهای مختلف همراه داشتن ماده ضدعفونی کننده دست، به احتیاط لازم تبدیل شده است.

ویژگی محلول مناسب ضدعفونی کننده دست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش مدیکال دیلی، انتخاب ضدعفونی کننده مؤثر، بسیار اهمیت دارد و به عقیده پزشکان امریکایی بهترین مواد ضدعفونی کننده دست، مواد حاوی الکل هستند.

ضدعفونی کننده های مبتنی بر الکل مانند اتیل الکل یا ایزوپروپیل الکل یکی از بهترین نمونه ها هستند. به عقیده پزشکان، مواد ضدعفونی کننده دست باید حاوی 60 درصد یا بیشتر از این ترکیبات باشند تا در مقابله با باکتری ها و ویروس ها کارایی داشته باشند و بهترین آنها مواد حاوی 70درصد الکل است.

در این مواد برای جلوگیری از خشک شدن پوست، مرطوب کننده ها یا آب رسان ها افزوده شدند. البته دیگر دلیل افزودن مرطوب کننده ها این است که آب به مواد ضدعفونی کننده کمک می کند تا راحت تر به پوست نفوذ کنند.

مواد ضدعفونی کننده طبیعی یا مصنوعی؟

مواد طبیعی مانند  آویشن، اسطوخودوس و پرتقال تلخ دارای اثرات ضد میکروبی هستند، اما هنوز هیچ تحقیقی در مورد کارایی این مواد در از بین بردن میکروب ها انجام نشده است. دیوید پولاک ، بنیان گذار آزمایشگاه های MD آمریکا اظهار کرد: سازمان غذا و داروی امریکا FDA  میزان عوامل ضد باکتری طبیعی اضافه شده به چندین محصول را بررسی کرده، اما هیچ نظریه ای در اثربخشی مواد طبیعی ارائه نداده است.

وی گفت: "این محصولات ممکن است فواید زیادی داشته باشند، اما هیچ تحقیقی جز شواهد برگرفته از فرهنگ عامه در این مورد ارائه نشده است و پیشنهاد می کنم که افراد محقق در این زمینه بازاریابی بهتری داشته باشند و اگر فرمول پایه برای تولید محصول دارند، آن را ارائه کنند. "

 

اقدامات احتیاطی

خواندن برچسب ضدعفونی کننده دست برای شناسایی مواد شیمیایی مضر مهم است. اما این مواد شیمیایی مضر در زیر برچسب هایی با عنوان "رایحه" مخفی می شوند تا مصرف کننده را فریب دهند. یکی از مواد شیمیایی مضر فتالات است که اختلال در غدد درون ریز ایجاد می کنند و در صورت استفاده طولانی مدت موجب کاهش تعداد اسپرم ها و ناباروری می شوند. تریکلوسان  یکی دیگر از مواد مضر است که توسط سازمان غذا و داروی امریکا  FDA تحت بررسی قرارگرفته است. این ماده موجب اختلال در هورمون ها شده و با مقاومت به آنتی بیوتیک ها نیز مرتبط است.

با توجه به اطلاعات ذکرشده در زمان خرید مواد ضدعفونی کننده دست دقت بیشتری داشته باشید.

توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) می گوید: استفاده از صابون و آب مطمئن ترین روش برای تمیز کردن دستان از همه میکروب ها و گردوغبار است، اما در شرایطی که آب و صابون در دسترس نباشد، ضدعفونی کننده دست می تواند مفید باشد، مشروط بر اینکه 60 درصد آن را الکل تشکیل دهد.

این مرکز معتقد است، درحالی که ضدعفونی کننده های حاوی الکل می توانند از رشد برخی از میکروب های موجود در دست جلوگیری کنند اما این محصولات قادر نیستند دست ها را از همه میکروب ها پاک کنند.

این مرکز خاطر نشان کرد: میکروب های خاصی مانند کریپتوزپوریدیوم( Cryptosporidium) ، نوروویروس (norovirus) و کلستریدیوم دیفیسیل (Clostridium difficile) با صابون و آب به راحتی از بین می روند.


 

مواد ضدعفونی دست در مقابله با کروناویروس

برخلاف تصور عامه از کروناویروس، باید گفته شود، این ویروس یکی دیگر از اشکال مشابه ویروس ها ازجمله سندرم تنفسی خاورمیانه مرس (MERS) و سندرم تنفسی حاد سارس (SARS)  است. علت ترسناک بودن این ویروس، جدید بودن آن است.

به گفته دکتر دیوید هاتچکین پزشک مراقبت های ویژه کلینیک اورگان امریکا، کروناویروس فرد را به سرماخوردگی مبتلا کرده و سپس منجر به ذات الریه و در برخی موارد موجب مرگ بیمار می شود.

اگرچه گزارش های منتشرشده از ووهان، چین نشان می دهد که ویروس در افراد با شرایط خاص مانند افراد مبتلا به دیابت، افراد دارای فشار خون بالا و امثال آن خطرناک است اما این گزارش ها بدان معنی نیست که دیگر افراد از ابتلا به این ویروس مصون هستند.

پزشکان توصیه می کنند رعایت نکات بهداشتی بهترین روش در پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

دستان خود را مرتب بشویید

دکتر هاتچکین گفت: "مهم ترین کاری که می توانید در فصل سرما و آنفلوانزا انجام دهید، شستشوی مکرر دست هاست.دست های خود را زیاد بشویید زیرا دستان شما منبع آلودگی محسوب می شوند.

ماسک همیشه کمک کننده نیست

دکتر هاتچکین پیشنهاد کرد که به جای خرید ماسک پول خود را پس انداز کنید، مگر در مواردی که استفاده از ماسک ضروری باشد مانند هنگام پرواز. البته استفاده از ماسک در مکان های عمومی بسته نیز ضروری است زیرا ویروس ها در مناطق بسته فعالیت مؤثرتری نسبت به مکان های هوایی دارند.

وی در ادامه افزود: ماسک ها پس از 15 تا 30 دقیقه از هوای تنفس فرد اشباع می شوند درنتیجه ماسک خیس شده و دیگر قابل اعتماد نخواهد بود.

دستمال مرطوب در مقابله با کرونا مؤثر است؟

در روزهای اخیر در رسانه های اجتماعی ادعا می شود اسپری ها و دستمال های مرطوب کننده مانند محصولات برند لیسول( Lysol) و کلوروکس( Clorox )می توانند به مبارزه با شیوع کروناویروس جدید کمک کنند، به همین دلیل شرکت کلوروکس در بیانیه ای گفت: برخی از محصولات آنها می توانند در برابر ویروس های مشابه با 2019-nCoV  کارایی داشته باشند. البته این محصولات شامل دستمال مرطوب ضدعفونی کننده و پاک کننده همه منظوره با سفیدکننده هستند. بااین حال ، نماینده این شرکت خاطرنشان کرد که مواد ضدعفونی کننده فقط روی سطوح سخت و غیر متخلخل کارایی دارند.

شرکت لیسول نیز در بیانیه ای اظهار کرد: برخی از محصولات آن مانند اسپری های ضدعفونی کننده و چندمنظوره ضدعفونی کننده در برابر ویروس روی سطوح سخت و غیر انعطاف پذیر مؤثر هستند.

بااین حال ، این مهم است که بدانید که هر دو شرکت به طور مستقیم اظهار نکردند که محصولات آنها می توانند کرونا ویروس را از بین ببرند. این ویروس جدید است و این محصولات مطابق با نمونه ویروس های پیشین تولیدشده اند.

برای کاهش خطر ابتلا به ویروس، مقامات بهداشتی فدرال توصیه می کنند که دست ها را به طور مرتب با آب و صابون بشویید و افراد از لمس چشم، بینی یا دهان با دست های آلوده خودداری کنند و با افراد بیمار نیز تماس نزدیک نداشته باشند.

کلید واژه :

محلول ضدعفونی کننده دست

،

ضدعفونی کننده دست

،

ضدعفونی کننده

ثبت نظرات
captcha