کد خبر : ۳۴۶۰۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شیوع کووید-۱۹ تهدیدی جدی برای جهانیان

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز گذشته (سه شنبه) شیوع کروناویروس جدید در چین را یک تهدید بسیار جدی برای سایر جهان خوانده و اعلام کرد باید آن را دشمن عمومی شماره یک دانست.

شیوع کووید-۱۹ تهدیدی جدی برای جهانیان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تدروس آدهانوم گبریسوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت از همه کشورها خواست تا تدابیر لازم را برای کشف و مهار این ویروس به ویژه در حداقل ۳۰ کشور با سیستم های بهداشتی ضعیف تر که شیوع این ویروس در آن ها می تواند "ویرانی" ایجاد کند، انجام دهند.

آدهانوم با تاکید بر خطر جدی این عفونت ویروسی افزود: صادقانه بگویم، کروناویروس جدید در ایجاد دگرگونی های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی قدرتمندتر از هر حمله تروریستی است.

به گفته وی، چین تاکنون ابتلای ۴۲ هزار و ۷۰۸ نفر را به کروناویروس جدید و مرگ بیش از ۱۰۰۰ نفر ناشی از آن را تایید کرده و هم چنین در ۲۴ کشور دیگر نیز کمتر از ۴۰۰ مورد ابتلا گزارش شده است.

سازمان جهانی بهداشت جلسه ای دو روزه را آغاز کرده و در آنجا به اقداماتی چون به اشتراک گذاری نمونه های ویروس و تسریع تحقیقات در مورد تولید داروها و واکسن ها پرداخته است. 

آدهانوم با اشاره به این که اولین واکسن بیماری کروناویروس جدید که هم اکنون با نام رسمی "کووید-۱۹" (Covid-۱۹) شناخته می شود، تا ۱۸ ماه آینده ساخته می شود، اظهار داشت که جهانیان باید با استفاده از سلاح های موجود برای مقابله با این ویروس و در عین حال آماده سازی طولانی مدت با استفاده از مقدمات واکسن ها هر آنچه را که امروز از دستشان برمی آید انجام دهند.

وی ادامه داد با توجه به این که ۹۹ درصد از موارد ابتلا به کووید-۱۹ در چین شناسایی شده، این وضعیتی بسیار اضطراری برای آن کشور است اما در عین حال یک تهدید بسیار جدی برای سایر نقاط جهان نیز محسوب می شود.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت این اظهارات را در جلسه دو روزه مربوط به شیوع کروناویروس جدید مطرح کرده است که بیش از ۴۰۰ محقق و مقامات کشورهای مختلف در آن حضور داشته و هم چنین برخی از مقامات چین و تایوان از طریق کنفرانس ویدیویی در آن شرکت داشتند.

آدهانوم روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به مواردی که این هفته در فرانسه و انگلیس مشاهده شده است، به "مواردی درباره انتقال ویروس از افرادی که سابقه سفر به چین را ندارند" اشاره کرد. آزمایش های کروناویروس پنج تبعه انگلیسی که با فردی که پیش تر به سنگاپور سفر داشته در کلبه ای واقع در یک پیست اسکی در فرانسه سکونت داشتند، مثبت درآمده بود.

وی در این ارتباط گفت: کشف همین تعداد کم از چنین مواردی می تواند جرقه ای باشد که به آتش سوزی بزرگ تری تبدیل می شود اما اکنون فقط یک جرقه است و هدف ما مهار آن است.

مقامات بهداشت هنگ کنگ اعلام کردند ساکنین یک ساختمان مسکونی در هنگ کنگ که یک زن و مرد در آن به کووید-۱۹ مبتلا بودند، تخلیه شده و آزمایش های این بیماری در آن ها منفی تشخیص داده شده است. این خبر نگرانی ها را در مورد شیوع کروناویروس جدید در این شهر تحت کنترل چین کاهش داده است.

بنا بر گزارش رویترز، هنوز سؤالات بسیاری در مورد منشا ویروس باقی مانده است که در ماه دسامبر در یک بازار حیات وحش در شهر مرکزی "ووهان" چین پدیدار شد. آدهانوم در این نشست گفت: ما امیدواریم که یکی از نتایج این جلسه نقشه راهی توافقی برای تحقیقات در همین زمینه باشد که محققان و کارشناسان آن را ترسیم می کنند.

کلید واژه :

دولت چین

،

شیوع کرونا

،

ویروس کرونا

،

شیوع ویروس کرونا

،

کرونا

،

چین

،

درمان کرونا

،

داروی درمان کرونا

،

سارس

،

تلفات کرونا

،

اقتصاد

ثبت نظرات
captcha