کد خبر : ۳۴۶۰۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اجرای پروژه فاضلاب توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: با توجه به اینکه اعتبار دولتی برای اجرای فاضلاب وجود ندارد در چند شهر استان پروژه فاضلاب توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی اجرا می شود.

اجرای پروژه فاضلاب توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،

سید ابراهیم علوی در سفر خود به کاشمر و افتتاح پروژه های آبفای شهری و روستایی این شهرستان، عنوان کرد: خواف، نیشابور، سبزوار، تایباد و تربت جام از جمله شهرهایی هستند که قراردادهای اجرای فاضلاب با سرمایه گذاران بخش خصوصی به زودی در آن ها اجرایی می شوند البته قبل از آن در تربت حیدریه و گلبهار اقداماتی صورت گرفته است.

وی بیان کرد: همزمان با دهه مبارک فجر در حوزه شهری 16عنوان پروژه در سطح استان با اعتباری معادل 115 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد، آزمایشگاه میکروبی و شیمیایی آب و فاضلاب کاشمر یکی از این پروژه هاست و در حوزه روستایی نیز 54 پروژه در قالب 28 عنوان با جمعیت 60 هزار نفر و اعتبار 230 میلیارد ریال به بهره برداری خواهد رسید که یکی از این پروژه ها افتتاح مجتمع پایین ولایت و بالاولایت بخش مرکزی کاشمر است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی ادامه داد: در کشور شاهد تغیرات اقلیمی هستیم، اگرچه سال گذشته پرباران ترین سال آبی را طی 50 سال گذشته داشتیم اما دو سال قبل خشکسال ترین سال آبی را در 50 سال گذشته داشتیم این تغییر شدید در حوزه منابع آبی نشان می دهد که باید تمهیدات ویژه ای را برای شرایط اقلیمی پیش بینی کنیم.

وی مطرح کرد: سال آبی گذشته در بردسکن طی 24 ساعت 110 میلیمتر معادل 9 ماه بارندگی منطقه بارش داشتیم، براساس نقشه های هواشناسی احتمال بروز مجدد این رخدادها در انتهای اسفند و فروردین ماه وجود دارد به همین دلیل باید آمادگی خود را کسب کنیم.

علوی همچنین بیان کرد: اگر مشترکین الگوی مصرف را رعایت نکنند باز هم در تابستان با کمبود آب مواجه خواهیم بود، در قیمت تمام شده آب در شرایط نامتعادلی قرار داریم به طوری که قیمت تمام شده در میانگین استان 1400 تومان برای هر مترمکعب آب است حال اینکه در شهرها اختلاف سه برابری و در روستاها اختلاف شش برابری را در قیمت تمام شده داریم.

علوی قدمت و فرسودگی شبکه ها و تاسیسات در حوزه آب و فاضلاب شهری و روستایی را یکی از آسیب های جدی ذکر کرد و گفت: با توجه به اینکه طول شبکه آب و فاضلاب شهری و روستایی در استان حدود 30 هزار کیلومتر است؛ اگر 50 درصد شبکه نیاز به تعویض داشته باشد، به اعتباری بالغ بر 7500 میلیارد تومان نیاز داریم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی بیان کرد: عدم رسیدگی به این فرسودگی های مزمن موجب هدر رفت آب و بدتر شدن شرایط می شود، در حال حاضر در استان حدود 30 درصد آب بدون درآمد داریم که این میزان شامل دو قسمت پرت ظاهری و پرت واقعی می شود.

وی گفت: حدود 15 درصد آب تولیدی را از محل شکستگی و فرسودگی ها از دست می دهیم که با توجه به اقلیم خشک استان این رقم عدد قابل توجهی است.

علوی افزود: حدود یک پنجم اعتبارات ملی که توانستیم اخذ کنیم به شهرستان کاشمر اختصاص داده شده، برای شهر کاشمر 2 میلیارد و برای شهر ریوش 1.5 میلیارد تومان از محل اعتبار متمرکز شهرهای دارای تنش آبی اعتبار لحاظ شده که با احتساب اعتبار سفر ریاست جمهوری عددی حدود 4 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی به شهرستان کاشمر اختصاص یافته در حالی که کل این اعتبار در استان 20 میلیارد تومان است.

وی اظهار کرد: در خصوص فاضلاب کاشمر عقب هستیم، در سنوات گذشته قراردادی اخذ شد ولی به دلایل مختلف از جمله افزایش قیمت و شرایط محیطی این قرارداد شکست خورده و در حالت ساکن و راکد به سر می برد.

در این جلسه مسلم ساقی فرماندار کاشمر گفت: تاکنون در حوزه کیفی سازی آب شرب در شهرستان گام های خوبی برداشته شده است، همچنین در خصوص اجرای طرح فاضلاب اعلام آمادگی می کنیم و سرمایه گذار بومی داریم.

با حضور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی پروژه های مجتمع پایین ولایت و بالا ولایت شامل احداث مخزن ذخیره به حجم 500 مترمکعب و حفاری و تجهیز دو حلقه چاه عمیق با اعتبار 21 میلیارد ریال و پروژه های آبفای شهری در سه بخش تولید، شبکه توزیع، پایش کیفیت آب در مجموع 7 پروژه افتتاح و دو پروژه با اعتبار 100 میلیارد ریال کلنگ زنی شد.

کلید واژه :

پروژه فاضلاب

،

سرمایه گذاران خصوصی

ثبت نظرات
captcha