کد خبر : ۳۴۶۰۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تاثیر منفی کرونا بر اقتصاد جهانی از سارس بیشتر است

در شرایطی که اقتصاد چین نسبت به زمان شیوع ویروس سارس، بسیار بزرگتر شده است، شیوع ویروس کرونا می تواند تاثیری بسیار بزرگتر بر اقتصاد جهانی بر جای بگذارد.

تاثیر منفی کرونا بر اقتصاد جهانی از سارس بیشتر است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از سی ان بی سی، در شرایطی که اقتصاد چین نسبت به زمان شیوع ویروس سارس، بسیار بزرگ تر شده است، شیوع ویروس کرونا می تواند تأثیری بسیار بزرگ تر بر اقتصاد جهانی بر جای بگذارد.

در سال ۲۰۰۳ که ویروس سارس در چین شیوع پیدا مرد، اقتصاد این کشور تنها ۴.۲ درصد از اقتصاد جهانی را تشکیل می داد و این کشور ششمین اقتصاد بزرگ جهان بود، اما چین حالا دومین اقتصاد بزرگ جهان است که ۱۶.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا را به در اختیار دارد.

صندوق بین المللی پول تخمین زده است که ۳۹ درصد از رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ مربوط به اقتصاد چین بوده است.

آی اچ اس مارکیت هم پیش بینی کرد هرگونه کند شدن اقتصاد چین موج بزرگی را در اقتصاد جهانی به وجود می آورد.

شیوع ویروس سارس در چین ۸۰۰۰ نفر را مبتلا کرد و ۸۰۰ نفر را به کام مرگ فرستاد. این باعث شد رشد اقتصادی این کشور ۰.۵ تا ۱ درصد در سال ۲۰۰۳ افت کند.

تحلیل گران تخمین می زنند شیوع ویروس سارس در چین بیش از ۴۰ میلیارد دلار به اقتصاد جهانی خسارت وارد کرده است.

گلوریا گوئوارا، رئیس انجمن جهانی سفر و توریسم، می گوید: بیشتر هزینه های اقتصادی شیوع بیماری مربوط به خود بیماری نیست بلکه به وحشت از آن ارتباط دارد.

آی اچ اس مارکیت در گزارش خود اعلام کرد که اگر وضعیت مبهم و نامشخص ویروس و محدودیت های وضع شده برای مقابله با آن تا پایان فوریه در چین برقرار بماند، رشد اقتصادی این کشور در ۳ ماهه اول ۰.۸ درصد و در سه ماهه دوم ۰.۵ درصد کمتر خواهد بود.

کلید واژه :

دولت چین

،

شیوع کرونا

،

ویروس کرونا

،

شیوع ویروس کرونا

،

کرونا

،

چین

،

درمان کرونا

،

داروی درمان کرونا

،

سارس

،

تلفات کرونا

،

اقتصاد

ثبت نظرات
captcha