کد خبر : ۳۴۶۰۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بازگشت گرد و غبار به خوزستان

مسئول آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نسبت به بازگشت گرد و غبار با منشاء خارجی به استان هشدار داد و گفت: ورود توده گرد و غبار امروز پنج شهرستان،…

بازگشت گرد و غبار به خوزستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علیرضا آذریان شنبه اظهار داشت: در ساعت ۱۰ صبح امروز غلظت گرد و غبار در آبادان ۹۱۳ میکروگرم بر مترمکعب، خرمشهر ۸۵۲ میکروگرم بر مترمکعب، شادگان ۶۳۰ میکروگرم بر مترمکعب، شوش ۵۰۰ میکروگرم بر مترمکعب و اهواز ۴۲۲ میکروگرم بر مترمکعب است.

حداکثر مجاز غبار در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است.

آذریان همچنین منشاء گرد و غباری که از دیشب وارد استان شده را کانون های گرد و غبار در عراق و عربستان عنوان کرد و افزود: میزان غلظت گرد و غبار در این پنج شهرستان به دلیل نزدیک بودن به منشاء گرد و غبار بالاست، این توده به آرامی از شهرهای مرزی به سمت مرکز استان حرکت کرده است.

وی نسبت به وقوع دوباره گرد و غبار با منشاء خارجی هشدار داد و گفت: آلودگی هوا در ماه های گذشته سال جاری بیشتر ناشی از گرد و غبار محلی و یا آلاینده های صنعتی با اندازه ۲.۵ میکرون بوده اما بازگشت گرد و غبار با منشاء خارجی و با اندازه ۱۰ میکرون، یادآور گرد و غباری است که در سال های گذشته مهمان ناخوانده خوزستان بوده است.

آذریان افزود: پیش بینی شده گرد و غباری که از دیشب وارد استان شده ۲۴ ساعت یا بیشتر تداوم یابد، که این نشانه ها زنگ خطر وقوع مجدد گرد و غبار است.

وی علت وقوع گرد و غبار را جریان های جوی و کانون های گرد و غبار برون مرزی دانست و اظهار داشت: آبگیری تالاب هورالعظیم بسیاری از گرد و غبارهای استان را کاهش داده اما کانون های خارجی همچنان تهدیدکننده است و در صورت وزش باد با سرعت بالا بازهم شاهد گرد و غبار خواهیم بود.

به گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در ساعت ۸ صبح امروز (یکشنبه) آبادان ۷۰۳ میکروگروم برمترمکعب، خرمشهر ۶۳۲ میکروگروم برمترمکعب، بندر امام ۲۳۰ میکروگروم برمترمکعب، اهواز ۲۵۴ میکروگروم برمترمکعب، شوش ۲۱۰ میکروگروم برمترمکعب و ماهشهر ۱۷۳ میکروگروم برمترمکعب گزارش شده است.

مرکز ملی پایش و هشدار سریع گرد و غبار هواشناسی خوزستان و ستاد بحران خوزستان شنبه شب با صدور اخطاریه، نسبت به ورود توده گرد و غبار به خوزستان از روز یکشنبه ۲۰ بهمن هشدار دادند.

منشا توده گرد و غبار کشورهای عراق و عربستان اعلام شده که از اوایل وقت امروز ابتدا مناطق غربی و از اواسط روز، مناطق مرکزی و به تدریج در سایر مناطق استان باعث کاهش دید افقی و افزایش غبار خواهد شد.

کلید واژه :

گرد و غبار

،

خوزستان

ثبت نظرات
captcha