کد خبر : ۳۴۶۰۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آب تهران آب توکیو میشود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: بعد از توکیو مثل تهران نداریم. کارهایی که الان روی آب پایتخت در حال انجام است، 5 سال دیگر تهران را هم رده توکیو و پایتخت دوم جهان از نظر سیستم آب و فاضلاب می کند.

آب تهران آب توکیو میشود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «بعد از توکیو مثل تهران نداریم. کارهایی که الان روی آب پایتخت در حال انجام است، 5 سال دیگر تهران را هم رده توکیو و پایتخت دوم جهان از نظر سیستم آب و فاضلاب می کند.» این جمله را مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران می گوید.
اگرچه انتقاداتی به فاضلاب جاری در رودهای تهران و سفره های آب جنوب شهر وارد می شود؛ اما محمدرضا بختیاری اعتقاد دارد که تهران جزو پایتخت های خوب دنیا از نظر تأمین آب و تصفیه فاضلاب است. اما چگونه وضعیت آب و فاضلاب تهران می خواهد از وضعیت خوب به کم نظیر تبدیل شود؟
 تهران و معضل فاضلاب
در حال حاضر، بخشی از فاضلاب تهران تصفیه و بخشی از آن هم وارد آبخوان ها می شود. اما هر مترمکعب از این فاضلابی که بدون تصفیه به سفره های آب زیرزمینی نفوذ می کند، بسته به نوع غلظتی که دارد، 8 تا 15 مترمکعب آب سالم را آلوده می کند.
این مسأله منابع محدود آب در دشت ممنوعه تهران را از آنچه هست، محدودتر می کند. به همین خاطر، پرونده اش در بسیاری از پایتخت های توسعه یافته جهان سال هاست که بسته شده اما در کشورهای در حال توسعه هنوز کارهای زیادی برای حل این معضل زیست محیطی باقی مانده است. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران می گوید که تا 5 سال دیگر در تهران نیز فرآیند اتصال و ساخت شبکه و تصفیه خانه های فاضلاب به اتمام می رسد.
آن طور که بختیاری می گوید در سال 1404 دیگر فاضلابی بدون تصفیه وارد آبخوان های تهران نمی شود. اما این موضوع مستلزم ساخت تصفیه خانه هاست. تا زمانی که تصفیه خانه های فاضلاب آماده نباشند، فاضلاب جمع آوری شده در تهران به خانه خود نمی رسد و در دشت ها رها می شود.

تصفیه خانه ها آماده نیستند، اما...

در این خصوص مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفت و گو با خبرنگار ما توضیح می دهد: «اکنون 77 درصد شبکه فاضلاب تهران اجرا شده و 60 درصد جمعیت استان به شبکه فاضلاب متصل هستند؛ اما مسأله آماده نبودن تصفیه خانه هاست. به عبارتی، اگرچه در احداث شبکه وضعیت قابل قبولی داریم اما در احداث تصفیه خانه ها عقب هستیم و میان این دو بخش تناسب وجود ندارد. لذا عمده انرژی را در سال های آتی روی این بخش می گذاریم.» بختیاری می گوید که «در این راستا، تا اواخر سال 99 تصفیه خانه فاضلاب فیروز بهرام با اعتبار معادل ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان وارد مدار خواهد شد. این تصفیه خانه دومین تصفیه خانه بزرگ تهران است.»
تصفیه خانه فاضلاب غرب تهران (فیروز بهرام) با ظرفیت ۵۲۹ هزار متر مکعب بر شبانه روز اکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. با بهره برداری از این تصفیه خانه که با ۱۲۵ میلیون یورو اعتبار از محل بانک توسعه اسلامی در حال ساخت است، دو میلیون و ۴۴۲ هزار نفر تحت پوشش قرار می گیرند.
رینگ تهران 2 سال دیگر تمام می شود

در بخش تأمین آب نیز یک پروژه عظیم در دستور کار قرار دارد. پروژه ای به نام رینگ بزرگ آبرسانی تهران با نام «قمربنی هاشم» که با تکمیلش، آبرسانی در کل پایتخت به صورت به هم پیوسته و با کیفیت پایدار انجام خواهد شد. در پروژه رینگ آب تهران سیستم آب و فاضلاب تهران که شامل هفت تصفیه خانه می شود به صورت رینگ به یکدیگر مستقیماً متصل خواهد شد.  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران درباره زمان اتمام این طرح که از اوایل دهه 90 آغاز شده، می گوید: «رینگ تهران اکنون 65 درصد پیشرفت دارد و 2 سال دیگر به اتمام می رسد.» با اتمام این طرح، کیفیت آب در تمام استان تهران پایدار می شود. این طرح اگر بدرستی اجرا شود، تا حدودی از هدررفت آب هم جلوگیری خواهد شد.

پروژه مخازن ذخیره سازی آب

آخرین بخش از پروژه هایی که قرار است تهران را شبیه توکیو کند، پروژه ایجاد مخازن اضطراری تأمین آب است. این موضوع را بختیاری می گوید.
او توضیح می دهد: «اگر تعداد ۳۷۴ مخزن ذخیره اضطراری آب تهران تأمین مالی و اجرایی شود، می توان در هنگام اضطرار، آب مصرفی تهران را تأمین کرد. پیش بینی شده تا سال ۱۴۰۱ بخش اعظم این مخازن به بهره برداری برسد. مخازنی که می تواند هفت میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب آب را در خود ذخیره کند و هنگام اضطرار تأمین کننده آب تهران باشد.»

 وجود 116 مخزن زیرزمینی

آمارهای قابل استناد نشان می دهد که در حال حاضر شهر تهران ۱۱۶ مخزن زیرزمینی آب دارد و ۳۷۴ مخزن اضطراری نیز قرار است که در این شهر احداث شود. به گفته بختیاری، پیش از این نیز سه مخزن اضطراری در محله های زرگنده، پارک فدک و پارک شهر افتتاح شده است اما 374 مخزن نیز در راه است. او در پایان می گوید: «ابعاد کاری که در حال انجام است، بسیار گسترده است. با اجرای این طرح ها، 5 سال دیگر بعد از توکیو مثل تهران نداریم.» اما کاری که در مورد آب و فاضلاب تهران باید انجام شود بسیار گسترده است.

از تعویض لوله های فرسوده آن گرفته تا تصفیه فاضلابی که در جنوب شهر، به مزارع می رود و روی کیفیت انواع سبزی هایی که در آنجا کاشته می شود، اثر می گذارد. این پروژه با ابعاد گسترده اگر تأمین مالی و اجرا شود، تهران می تواند از کم آبی، فرونشست های شدید در امان بماند. فرونشست هایی که به خاطر برداشت بی رویه آب از آبخوان های فقیر استان رقم می خورد و در برخی از مناطق به سالی 36 سانتیمتر هم می رسد.

کلید واژه :

آب تهران

،

آب توکیو

،

آب

ثبت نظرات
captcha